gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

ömür uzatan ilçe!

Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Torosların eteğinde kurulu Aladağ, ömür uzatan ilçe olarak biliniyor. Adana'ya bağlı ilçede insanlar genelde 90-100 yaş arası hayatlarını kaybediyor. İşte ilçenin özellikleri: [​IMG] Adana'nın Torosların eteğinde kurulu şirin ilçesi Aladağ'da ölümlerin büyük bölümünün 75 yaş ve üstü gerçekleşmesi dikkati çekiyor. AA muhabirinin ilçe nüfus müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, bu yılın ilk 10 ayında 1-4 yaş arası 3, 5-9, 10-14, 15-19, 25-29, 35-39 yaş araları birer, 50-54 yaş arası 2, 56-58 yaş arası 3, 65-69 yaş arası 1, 70-74 yaş arası 5 kişi ölürken, 75 ve üstü 20 kişi hayatını kaybetti. İlçede genellikle ölümlerin 90-100 yaş aralığında olması, kişilerin uzun ömür ve sağlıklı oluşları, Adana kent merkezinden bu ilçenin yaylalarına yerleşen kişi sayısının artmasına yol açıyor.
    İlçe Belediye Başkanı Yusuf Yıldız, yaptığı açıklamada, Torosların eteğinde bin 50 rakım üzerine kurulu Aladağ'ın insana rahatlık ve huzur veren bir havaya sahip olduğunu ifade etti. İlçelerinin İç Anadolu ve Çukurova'nın iklim özelliklerinin çakıştığı noktada oluşu, bu iki havanın yoğrulmasını ''uzun yaşamın sırrı'' olarak niteleyen Yıldız, şunları söyledi:
    ''Uzmanlar insan yaşamı için en ideal rakımın bin olduğunu bildiriyor. İlçemizde bunun yanında zengin hava sirkülasyonu olmaması, buna karşın poyraz olmaması gibi farklı özellik bulunuyor. Ayrıca çevresi yüzde 87 oranında ormanlar, özellikle de POS çamları ile çevrili. Sanayi ve çevre kirliliği ise sıfır düzeyinde. Çok sayıda ilçe sakini ilerleyen yaşına rağmen doktor yüzü dahi görmemiş durumda.'' Yıldız, ölümlerin genellikle kaza ve düşük yaşam koşulundan kaynaklandığını, özellikle köylerde yaşam standardının artması durumunda ölüm ile ilgili verilerin çok daha istenen noktaya ulaşabileceğini kaydetti.

ömür uzatan ilçe! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gökhan Tepe - Ömürsün Ömür

Gökhan Tepe - Ömürsün Ömür

Bu yol benim Bu devran benim Elimle çizdiğim Kader benim Bu sevda benim Bu çile benim Seni seven Bu gönül benim Kar kıyamet içim dışım Bu ayazda, üşüdüm Yalnız bırakma ne olur Kar kıyamet içim dışım Sen sevgilim beni Yalnız bırakma ne olur Yıkıp geçen zamana kızgın, sana dargınım Bir görümlük yüzün vardı onu benden aldın Yıkıp geçen zamana kızgın, sana dargınım Bari sen beni bu zor...
  2. İzmir'in İLÇeleri..

İzmir'in İLÇeleri..

izmirin ilçeleri nelerdir izmirin ilçeleri izmir ilçe isimleri ilçelerinin isimleri izmir İzmir'in İLÇeleri.. İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla'dır. Aliağa : İzmir'in...
  3. Bolu'nun ilçeleri

Bolu'nun ilçeleri

bolunun ilçeleri bolunun komşu illeri komşuları Dört Divan COĞRAFİ DURUMU Bolu topraklarının doğu kısmını kaplayan Dörtdivan İlçesi, daha önceleri Gerede İlçesinin bir nahiyesi idi. Güneyden Ankara'nın Çamlıdere İlçesi, doğudan Gerede İlçesi, Kuzeyden Yeniçağa İlçesi, Batıdan Bolu Merkezi, güneybatıdan Kıbrısçık İlçesi ile komşu ve sınırlıdır. Dörtdivan İlçe merkezinin yerleşim alanı 6.278...
  4. Antalya Gündoğmuş ilçe Haritası

Antalya Gündoğmuş ilçe Haritası

Gündoğmuş Haritası Antalya Antalya Gündoğmuş ilçe Haritası Antalya'ya bağlı olan gündoğmuş ilçe haritasının uygu görüntülerini sizlerle ve misafirlerimizle bu sayfamızda paylaşıyoruz Melek'ler. Gündoğmuş Antalya iline bağlı Batı Toros Dağları'nın, Geyik Dağı eteklerine kurulmuş bir ilçedir. Yüz ölçümü 1323 km² olup denizden yüksekliği 900 m'dir. Dağlık alanları ormanlarla kaplıdır. Alara...
  5. Ömür uzatan bahçe dekorasyonu

Ömür uzatan bahçe dekorasyonu

şık bahçeler HAvuz dekorasyonu Işığın gücünden faydalabnılarak dekore edilmiş modern bahçe dekorasyonu oldukça şık duruyor. Çardak modeli de bahçe dekorasyonuna farklılık katıyor.

Sayfayı Paylaş