gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

onlara çok şey borçluyuz...

Konu, 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Şehir hatları vapurlarına binmeyenimiz yoktur. Bir fincan sahlebin de üst katta tadına doyulmaz. Gün olur KARAOĞLANOĞLU İLE Kadıköy'e geçer, zaman gelir ADEM YAVUZ'a yetişemez,

Karaköy iskelesinde ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA'nın yanaşmasını bekleriz.
    Peki kimlerdi bu isimleri yaşatılanlar.İşte onlardan birkaçı.

KARAOĞLANOĞLU (ŞEHİT PİYADE ALBAY)

P.Albay İbrahim KARAOĞLANOĞLU,50.Piyade Alay Komutanıdır.

1974 Kıbrıs Barış harekatında Kıbrıs'a ilk çıkan Alayın komutanı idi.Alayı ile birlikte Piladini Plajına (Sonradan KARAOĞLANOĞLU PLAJI olmuştur.)çıkan Albay.
    KARAOĞLANOĞLU Harekatın 2.gününde ateş hattında Mehmetçik ile yan yana olduğu bir sırada Rum mevzilerinden atılan bir havan mermisi ile ağır yaralanmış ve şehit olmuştur.
    T.C Devleti Albay KARAOĞLANOĞLU'nu unutmadı, ismi Kıbrıs ve Türkiye'de birçok yere verildi ve o sıralarda İstinye tersanesinde inşa edilen yolcu vapuruna da ismi verilerek anısı yaşatılmaktadır.

ADEM YAVUZ (ŞEHİT TÜRK GAZETECİMİZ)

Kıbrıs harekatını takip eden Türk gazetecimiz ADEM YAVUZ 'un 14 Ağustos 1974
    günü gazeteci arkadaşı Ergin Konuksever ile birlikte Rum kesiminde kılavuzşöförlerinin

yanlış yola girmesi nedeni ile araçlarının önü RUM tehdiş örgütü EOKA militanları tarafından

kesilerek makineli tüfeklerle taranmış ve Ergin Konuksever omuzundan aralanmıştır.

Olayın heyecanı ile ADEM YAVUZ Rum militanlara silahsız ve üstelikde gazeteci olduklarını anlatmaya çalışmış ve zaman zaman da onlarla tartışmış ve yaralı arkadaşı Ergin'i hastaneye
    yetiştirmiştir.Bundan sonrasını Yaralı Ergin Konuksever anlatıyor.

Rum hastanesine bizi getirdiklerinde yarı baygındım.ADEM'i sordum dışarda
    kapıda beklediğini söylediler. Aradan çok az bir zaman geçti.ADEM'İ sedye ile kanlar
    içinde benim bulunduğum yere getirdiler.Ben ilk önce benim durumuma üzüldüğünden
    bayıldığını sandım.Daha sonra bizim yolumuzu kesen Rum milislerin bizim peşimizden hastaneye gelip,ADEM'i de vurduklarını öğrendim.Çok yakın mesafeden ateş ettiklerinden
    ADEM'in bağırsakları parçalanmıştı.Ayağa kalkabildikten sonra bukez ben ADEM'in başucundan ayrılmadım.ADEM her gün, her saat su istiyordu ama veremedik.Doktorlar su verirseniz
    hiç yaşamaz diyorlardı.Bağırsaklarındaki yara müthiş bir susuzluk hissi veriyordu.

ADEM 15 gün dayanabildi sonra onu kaybettik.

Bana hep Abi kaçalım buradan diyordu.Sarılıp ağlaşıyorduk.Son günlerinde mezarının

sulak bir yer kenarında olmasını hatta yanı başından sular akmasını istemişti.

T.C Devleti ADEM YAVUZ'u unutmadı,ismi Kıbrıs ve Türkiye'de bir çok yere ve
    o sıralarda İstinye Tersanesinde inşa edilmekte olan Yolcu Vapuruna verildi.

Çok isteyip kana kana içemediği su üzerinde ismi yaşatılıyor.

ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA (ŞEHİT MUHABERE SUBAYIMIZ)

Hiç şüphesiz Kıbrıs Barış Harekatının bizim açımızdan en acı olayı,KOCATEPE
    savaş gemimizin kendi uçaklarımız tarafından yanlışlıkla batırılması idi.NECATİ GÜRKAYA'da o gemide muhabere Subayı olarak bulunuyordu. Kocatepe batıyordu,gemi komutanı
    Güven Erkaya daha önce tatbik ettirilen şekli ile gemiyi terk emrini verdi.

Bazı subaylar ki NECATİ GÜRKAYA'da onlardan biri idi,Ordunun malına zarar gelmemesi için

kendi hayatlarını riske atmışlar ve bunun sonucunda da mağlup çıkmışlardır.

NECATİ GÜRKAYA şartları içinde çok kıymetli ve üzerine devletinin zimmetlediği
    yaklaşık 15-20 kg.lik seyyar telsiz cihazını bir naylon torbaya sarıp boynuna bağlar.

Tek amacı vardır kendinden önce ilk kurtarılacak ordu malını selametle gemiden çıkarmaktır.

NECATİ GÜRKAYA boynundaki zimmeti ile terk yerine gelir.

Denize atlamayan kendisi ve komutanı kalmıştır.

Bu arada Komutanı can yeleğini şişirmediğini fark eder ve kendisini uyararak hemen yeleğini
    şişirmesini söyler. NECATİ GÜRKAYA "Komutanım ancak zimmetimi hazırladım,içerde
    çok patlamalar var,yeleğimin ipini suda çekeceğim,merak etmeyin komutanım zaten
    bunun usulü böyledir"der ve kendini boynuna bağladığı zimmeti ile denize atlar.

NECATİ GÜRKAYA denize düşünce can yeleğinin ipini çekip şişirmeye çalıştıysada

,yeleğin içindeki karbonmonoksit gazı boşaldığından başarılı olamaz ve yeleği şişmez.

NECATİ GÜRKAYA Akdenizde boynundaki telsizle kaybolmuştur.
    Kocatepe mürettebatı bir İsrail gemisi tarafından kurtarılır ancak saatler
    süren aramalar sonucu NECATİ GÜRKAYA'ya ulaşılamaz.Akdeniz, ne
    NECATİ GÜRKAYA'yı nede boynundaki zimmetini inatla su yüzüne bırakmadı.

NECATi GÜRKAYA bir an olsun boynundaki ağırlıktan kurtulmayı düşünmedi.

Belki de yanında ordu malı zimmeti olmadan canını kurtarmak ona boynundakinden
    daha ağır gelecekti.

T.C Devleti NECATİ GÜRKAYA'yı unutmadı.İsmini Kıbrıs ve Türkiye'de bir çok
    yere ve o sıralarda İstinye tersanesinde inşa edilmekte olan Yolcu vapuruna vererek,

mezarı olan denizler üzerinde anısını yaşatmaktadır.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: onlara çok şey borçluyuz...
    Ellerine, emeğine sağlık canım, şehitlerimizin isimleri de kahramanlıkları da yüreklerimizde...

3. TÜLSÜ35

TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: onlara çok şey borçluyuz...

Ellerine saglık inan gözüm yaşlar içinde okudum.TÜRK olmak bir ayrıcalıktır.

onlara çok şey borçluyuz... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nilüfer - Her Şeyden Çok

Nilüfer - Her Şeyden Çok

tarot nilüfer nilüfer tarot tarotcu Bugün uyandığımda yoktun yanımda Canım bugün ilaçlarımı almadım Canım bugün ilk defa sensiz kaldım Canım canımın yaprakları gözlerin yok Çok canımı yakıyor özlemin Çok çok çok her şeyden çok Sönmeyen ateşlerde günahlarım yanıyor Bıraktığın bu yerde Hayallerim ağlıyor Ah canım Mahvediyor karanlıklar Sönmeyen ateşlerde Günahlarım yanıyor Yüreğim kan...
  2. Onu seversin çok seversin

Onu seversin çok seversin

0'∂αη σηυηℓα вαşℓαяѕıη нαуαтα, !.... 1 вαкмışѕıη gιяινєямιş нαуαтıηα, !...... 2 ∂є вιя ∂üşüνєяιя αкℓıηα, !...... 3 güηℓüк ∂üηуα∂α тєк zєνкιη∂ιя αѕℓıη∂α, !.... 4 ∂öятℓüк gє¢єя zαмαηıη σηυηℓα, !........ 5 ναкιт ηαмαzα уσктυя вυ вαğℓıℓıк, !....... 6 üѕтü вι ιηѕαη αѕℓıη∂α, !...... 7 ¢ιнαη∂α уσктυя σℓαη ση∂α, !..... 8 кöşє σℓυяѕυη кσηυşυякєη σηυηℓα, !...... 9 ∂σğυяυяѕυη göяємєуιρ...
  3. Onu Çok Seviyorum

Onu Çok Seviyorum

Sana, yine sensiz bir gecenin karanlıklarından sesleniyorum.Gece her zamankinden daha sessiz, dört duvar arasında bir sen, bir ben varız şu odanın yine uyku yok gözlerimde bir başka hüzün çöktü içime sevgili, bambaşka bir hüzün sen ağladığımı hissediyorsun diye, sen üzülüyorsun diye, günlerdir ağlayamıyorum sevgili, ağlayamıyorum… Çok yalnızım sensizliğe dayanamıyorum.Bu gece izin ver bana...
  4. Söylenecek çok şey var

Söylenecek çok şey var

Nedensiz bir gidişti. Oysa, yalnızlığımın kuytularını O her kesten daha iyi bilirdi. Şimdi, o kuytuda saklanan küçük bir kızın, yalnızlığı dolanıyor boynumun kıvrımlarına ve ağlamaklı bir kuş kırık kanadını sarıyor bedeniyle. Uzaklar, şimdi....tam şimdi sen gitmişken bunca acıtıyor içimi... Kelimelerin anlamsızlığına bulanıyor ellerim Çok eskide kalmış bir hatıranın gözleri dokunuyor...
  5. Onu çok seviyorum

Onu çok seviyorum

Ben 2defa evlip ayrıldım ayrıldıktan sonra birisine aşık oldum eski esimle beraber yaşıyorum oğlumu çok özledim oyuzden geldim ama aşık olduğum kişiyi çok özledim oyuzden kararsizim o mu yoksa oğlum mu bana bu konuda yardımcı olur musunuz çok mutsuzum

Sayfayı Paylaş