gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.184
  Beğenilen Mesajlar:
  2.224
  Ödül Puanları:
  113

  Oral Kontraseptif Haplar

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ertesi gün hapı emzirirken kullanılırmı oral kontraseptif değildir oral kontraseptif değildir ne demek Ertesi Gün Hapı
  Bu doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, sürdürülmesi kesinlikle istenmeyen gebeliklerin, implantasyondan önce önlenmesidir. Tecavüz gibi zorunlu durumlarda başvurulabilen bu haplar, doğum kontrol hapı paketinden çıkarılarak verilmelidir.

  Kadın son 72 saat içinde hiçbir korunma uygulamaksızın cinsel ilişkide bulunmuş ise kombine doğum kontrol haplarından içinde 50 mcg etinilöstradiol bulunanlardan iki adet 30 mcg etinilöstradiol olanlardan 3 adet alır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. Amaç rahim içi tabakasının yerleşme için elverişsiz hale getirmektir. Mide bulantısı olabileceği bilinmelidir. Kullanıcı 6 hafta içinde adet görmezse gebeliğin araştırılması gerektiği bilinmelidir.

  Kombine Oral Kontraseptif Haplar

  Bu haplar çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmektedir. İçlerinde Östrogen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Östrogen hormonu yumurtlamayı önler ve döllenmiş yumurtanın gelişmesini ve rahim içine yerleşmesini engeller. Progesteron ise spermlerin rahim ağzından geçişlerini engellemektedir.

  Öneriler

  Yakında evlenecek bir kişi sağlık merkezine başvurduğunda aile planlaması konusunda kendisi ve bizim tarafımızdan oral kontraseptif kullanılmasına karar verilirse; evlenmeden 1 ay evvel hap almaya başlaması gerektiğini bildirilir.

  Doğum kontrol haplarının yararları :


  • Gebelikleri önlemeleri yanı sıra; üreme organlarındaki iltihapları önleyici, rahim ve yumurtalık kanserinden koruyucu yararları vardır.
  • Adet ağrılarını ve kanama miktarını azaltır. Adetleri düzenler, böylece kansızlığın oluşmasını engeller.
  • Geri dönüşü kolaydır. Kadınlar gebeliği önleyici hapları bırakır bırakmaz gebe kalabilirler.
  • Hiç gebe kalmamış kadınlar da gebeliği önleyici haplar kullanabilir, hapların doğurganlık üzerine olumsuz etkileri yoktur.
  Nasıl kullanılır ?

  Kadın adetinin 1.günü her gün aynı saatte bir adet içerek başlar. 21 adetlik paket bittiğinde 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içinde adet görmeseniz bile 8.gün 2. Pakete başlamalısınız ve hekiminize bu durumda mutlaka danışmalısınız. Eğer bir hap unutursanız hatırladığınız anda o hapı içiniz. O günkü hapı ise saatinde alınız. Eğer iki hap içmeyi unutursaniz iki gün üst üste ikişer hap içiniz. Geride kalan haplarınızı düzenli devam edin. O ay paketinize devam ederken ayrı bir doğum kontrol yöntemi kullanınız (Kondom veya krem gibi). Üst üste iki ay adet görmezseniz, merkezimize başvurunuz.

  Sağlık Merkezine başvurmanız gereken durumlar:

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı
  • Baş ağrısı,baş dönmesi,halsizlik veya uyuşukluk
  • Bulanık görme,çift görme ve görme kaybı gibi göz sorunları, konuşma sorunları
  • Şiddetli bacak ağrısı
  Doğum kontrolü hapları sizleri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve AIDS virüsünden korumaz. Bu etkenlere karşı sizi sadece kondomun koruduğunu unutmayın!

  Kullanılmaması gereken durumlar :


  • Gebe olduğu anlaşılan yada gebe olmasından şüphe edilen kişilerde,
  • Meme kanseri tedavisi olan ya da meme kanserinden şüphe edilen ve yakın akrabalarında,
  • Meme kanseri olan kişilerde,
  • Daha önce bacaklarında damar tıkanıklığı nedeniyle şiş ve ağrılı bir durum geçiren kişiler,
  • Felçli hastalar,
  • Akciğer embolisi hastalığını atlatmış hastalar,
  • Üreme sistemi kanseri geçiren hastalarda kullanılmamalıdır.
  Yakın takip ile kullanılması gereken durumlar:

  • 35 yaşının üzerinde ve günde 10 üstünde sigara içen kişiler,
  • Şeker hastalığı olanlar,
  • Şiddetli baş ağrısı özellikle migreni olanlar,
  • Anne veya baba gibi yakın akrabalarında genç yaşlarda kalp krizi veya felç geçirmiş olanlar,
  • 140/90 mmhg ve üstünde tansiyonu olan hastalar.
  Gebeliği sırasında veya hap kullanırken sarılık geçirmiş olan kişilerde ağızdan kullanılan doğum kontrol hapları ilk seçenek olmamalı ve siz hap kullanmak istiyorsanız daha yakın ve dikkatli takip edilmek zorundasınız!

  Yalnız Progesteron İhtiva Eden Mini Haplar veya Emzirme Hapı

  Bu haplar östrojen ihtiva etmezler. Bu haplar rahim ağzındaki mukus tıkacı kalınlaştırarak spermin geçisine engel olurlar. Emzirme döneminde östrojen ihtiva edenlerden farklı olarak kullanılır. Emzirme azaldıkça etkinliği azalır.


   
Oral Kontraseptif Haplar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum kontrol hapları oral kontraseptifler

  Doğum kontrol hapları oral kontraseptifler

  Yumurtlama (ovulasyon) sürecinin geçici olarak durdurulmasını sağlayan haplardır. En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonlarının ikisini birden içeren haplardır. Düzenli olarak kullanıldıklarında doğum kontrol haplarının koruyuculuk oranları çok yüksektir. Nasıl Kullanılır? Her gün belli bir saatte bir tablet tok karnına alınır. Kutuda 21...
 2. Oral Hipoglisemik İlaçlar Nelerdir?

  Oral Hipoglisemik İlaçlar Nelerdir?

  oral hipoglisemik ilaçlar hipoglisemik hipoglisemi ilaçları Diyabet haplarının tıptaki adı olan “oral hipoglisemik ilaçlar” kelimelerinin anlamlarını açıklayarak başlayalım. Burada oral kelimesi, ilacın ağızdan alındığını; hipoglisemik kelimesi ise ilacın kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü gösterir. Yani oral hipoglisemik ilaçlar, Tip II diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini düşürmek...
 3. Oral Kontraseptifler

  Oral Kontraseptifler

  Doğum kontrol hapı, psikolojik durum ve cinsel davranış üzerinde karmaşık etkiler gösterir. Bu ilaçlar son derece etkin kontraseptifler olduklarından, psikolojik etkileri genellikle olumludur. Ancak, yan etkilerin görüldüğü de bilinmektedir ve duyarlı kadınların bu tür şikâyetlerde bulunmaları olasılığı da yüksektir. Aynı şekilde seyrek rastlanan zararlı etkilerin de varlığı bilinmektedir;...
 4. Doksanlar Dizisi Deniz Oral Kimdir?

  Doksanlar Dizisi Deniz Oral Kimdir?

  Bu konu; Doksanlar Dizisi Deniz Oral Kimdir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, atv kanalında yepyeni bir komedi dizisi başlıyor. Birol Güven yapımcılığında ekranlara gelecek olan bu yeni dizi Doksanlar. Doksanlar dizisinde yer alan oyunculardan biri de başarılı tiyatrocu Deniz Oral.. 14 Ekim 1963 Doğumludur. Türk Sineması ve tiyatro oyuncusudur. Sahne sevgisi çok ufak...
 5. Oral birliktelik caiz diyorlar doğrumu?

  Oral birliktelik caiz diyorlar doğrumu?

  Sual: Bazıları, “Oral sex (seks) caizdir. Çünkü oral seksi yasaklayan âyet ve hadis yoktur. Hatta, Bekara suresinde, (Tarlanız olan kadınlara istediğiniz gibi yaklaşın) deniliyor. Sonra hadis-i şerife göre, meni temizdir. Kadının erkeğin menisini yutmasında mahzur olmaz” diyorlar. Bunlar caiz midir? CEVAP Bir şeyin haram olması için edille-i erbaada bir delilinin bulunması lazımdır. Ancak,...

Sayfayı Paylaş