gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

organik tarımın faydaları hakkında bilgi istiyorum.

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Benim bir sorum olacaktı acaba organik tarımın faydaları nelerdir bu konu ile ilgili bilgileri paylaşırmısınız çok acil lazım

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Organik Tarımın İnsanlar İçin Önemi Organik (ekolojik) tarım, belirli kural ve gereklilikler çerçevesinde yapılan ve doğayı sömürmeyen sürdürülebilir tarım yöntemidir.
    Organik tarımın nitelikleri
    Bu yöntemde kimyasal gübre, ilaçlama, hormon gibi dış etkenler kullanılmaz. Tamamen atalarımızın doğal üretim yöntemlerinin günümüz agronomik bilgiler ışığında yapılmasıdır. Yöntemin en büyük zafiyeti ürün maksimizasyonuna izin vermeyişidir. Diğer bir deyişle kantitatif yöntemlere göre daha az ürün elde edilir. Risk, diğer yöntemlere göre daha fazladır. Tüm bu etkenler ekolojik tarım ile üretilmiş ürünlerin daha pahalı olmasını sağlar. Ekolojik üretim yapan bir çiftçi, uluslararası bir denetleme şirketi tarafından verilen sertifikayı almak zorundadır. Bu sertifikayı alabilmesi için ürünlerini gerekli koşullarda üretmelidir. Gerekli koşullar sağlandığında bu denetçi firmalar ürünü denetleyerek sertifika verirler. Ekolojik tarım her ne kadar istenen bir tarım yöntemi olarak görülse de 6 milyarı geçen dünya nüfusunun doyurulması için kantitatif tarım yapılması gerekmektedir. Bu konuda agronomistlerin en fazla tartıştıkları konulardan biridir. ekolojik tarım kelimesi her ne kadar yukarıda bahsedilen hususlardaki tarımı ifade etse de, ismi üzerinde de önemli anlaşmazlıklar vardır. Bu yöntem ile üretilen ürünlerin ekolojik kelimesi ile bir bağı olmaması sebebiyle "Organik tarım" daha doğru bir isim olarak kabul edilmek.

Organik tarımın önemi
    Organik tarım, herşeyden önce belirli kurallar çerçevesinde sürdürülebilir tarımdır. Buda başta toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeyen bir üretim anlamına gelmektedir. Örnek olarak ilaçlama ile çevredeki bir göl ve paralel olarak o gölde yaşayan canlılar zarar görebilir. O gölün suyunu kullanan insanların zarar görbileceği gibi, gölden avlandığı bir balığı yiyen kuş bambaşka bölgelere hastalık taşıyabilir. Organik tarım kuralları çerçevesinde çevresine duyarlı, sömüren değil sürdürülebilir olan bir üretim sağlar.
    Üretilen ürünlerin kolayca izlenebilmesi ve her aşamada denetlenebilmesi ile tarımda ciddi bir denetim eksikliğini giderebilir.
    Üretilen ürünlerin insan sağlığına zarar verebilecek kimi atıkları barındırmasının önüne geçerek hastalıkların yayılması/oluşmasını ciddi oranda engelleyebilir.
    Organik tarım yanlızca insan sağlığını değil, aynı zamanda yaşam alanımız olan dünyanın korunmasını da sağlar.
    Mevcut tarım topraklarının azalarak çölleşmesini, kullanılamaz hale gelmesini ve sömürülmesinide engeller.Sağlıklı ve temiz bitkiler yetiştirildiği için insan sağlığınca önemlidir

organik tarımın faydaları hakkında bilgi istiyorum. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Organik Tarım nedir

Organik Tarım nedir

Organik Tarım Nedir Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Organik tarımın geçmişi 20.yüzyıla dayanmaktadır. Zira çevre bilinci ve ozon tabakasındaki incelme ve dünya...
  2. Kakulenin faydaları hakkında bilgiler

Kakulenin faydaları hakkında bilgiler

kakuleli karışık bitki çayı kakule, nedir, nasıl kullanılır, faydaları, bitkisi, çayı, ne demek, kahve Çayı ve kahveside olan kakule bitkisinin faydalarını öğrenmeye hazır mısınız Melek'ler? O halde hadi gari buyrun bari :D:D Latince ismi Cardamomi fructus olan kakule zencefilgiller familyasındandır. Baharat ve koku verici olarak kullanılır. Bazı doğu ülkelerinde kakule tohumu kahve...
  3. Zeytinin Faydaları Hakkında Bilgiler

Zeytinin Faydaları Hakkında Bilgiler

zeytinin yararları zeytinin faydaları zeytin hakkında bilgi Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de dahi öneminden bahsedilen zeytinin saymakla bitmeyen faydalarından bu makalemizde kısaca bahsedeceğiz melekler :) Antioksidan etkisi ile yaşlandırıcı serbest radikallerin etkisini azaltır Güçlü mineral ve vitamin yapısıyla kemikleri güçlendirir Cilt yaşlanmasını geciktirir Kalp damar...
  4. Keraviye Faydaları Hakkında Bilgi

Keraviye Faydaları Hakkında Bilgi

Keraviye Faydaları nelerdir Keraviye Faydaları hakkında bilgi Keraviye yararları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan birbirinden ilginç şifalı bitkilerden biri olan keraviye hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Bebek emziren annelerin süt miktarını artırır. Özellikle çocuklar başta olmak üzere, bağırsak ve mide gazları ile çeşitli mide ağrılarını gidermekte oldukça etkilidir....
  5. Çanakkale hakkında bilgi istiyorum

Çanakkale hakkında bilgi istiyorum

çanakkale nin tarihi ve doğal özelikleri hakkında bana kısa bilgiler gerekmekte veren olursa minnettar kalıcam teşekkürler.

Sayfayı Paylaş