gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Orhan Veli'nin sır gibi saklanan şiiri "ÖLÜMÜM"

Konu, 'Güzel Sözler & Mesajlar' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

orhan veli ölümüm şiiri,orhan velinin yayınlanmayan şiiri ölümüm,orhan velinin yasak şiiri ölümüm
    indir (4).jpg

ÖLÜMÜM

O sabah alnımda iki ter damlası konuşacak

Yorgun olarak öldüğüme dair

Benim Yeni Sabah'ı bir başkasına verecek gazeteci Yusuf

İskele kahvesinde çayım soğuyacak

İlk vapur yolcuları arasında olmadığımın farkında bile olmıyacaklar

Lâz müezzin hakkımda salâ verecek

İmam bildiğini okuyacak

Bozuk düzen makamından

Hiç Çamlıca kuşbaşı kar yağarken ölünür mü diyen

Yarıdan fazlası abdestsiz cemaatim olacak

Ve hepsi de

İyi biliriz diye yalan söyliyecekler

Ertesi sabah Cumhuriyet'te sülâlem sayılacak

Müessif bir irtihal denmiyecek

Ve nihayet

Başı boş hayatım gibi

Başı boş mezarım da taşsız kalacak.

Bu şiir Orhan Veli Kanık'ın ölümünden sekiz yıl sonra, sanat gazetesi Köprü'nün, 1 Aralık 1958 tarihli beşinci sayısının ikinci sayfasında, Tarık Erman'ın, "Ölenler – Kalanlar" başlıklı yazısının çerçevesi içinde, "Orhan Veli'nin ölüm yıldönümü dolayısiyle şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış bir şiirini sunuyoruz" başlığıyla çıkmış.

Söz konusu şiir, Orhan Veli'nin Yapı Kredi Yayınları'nca yayımlanan Bütün Şiirleri'nin (Ocak, 2014, 35. Basım) yayına hazırlanış düzeni içinde, "Kitaplarına Girmeyen Son Şiirleri" başlığı altında toplanan şiirleri içinde de yok.

prenses 1989 bunu beğendi.
Orhan Veli'nin sır gibi saklanan şiiri "ÖLÜMÜM" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orhan Gencebay - Sıra Sende

Orhan Gencebay - Sıra Sende

Sıra sende sende oyna Sen de bu dünyadan hakkını al Umduğunu bulamazsan Bulduğuna şükredip de kal Ben de neler umuyordum Ben de deli gibi seviyordum Kopardılar yüreğimden Sen de ben gibi aşkınla kal Sen de gayret et unutacaksın Benim gibi sen de yorulacaksın Hoş göreceksin çünkü yaşamak böyle İsyansız günler de var:Tanışacaksın Kimler unutulmadı ki koca dünyada Kimler sevilmeden gitti aşk...
  2. Orhan Gencebay - Sevecekmiş Gibisin

Orhan Gencebay - Sevecekmiş Gibisin

Her günün ardında senden bir ümit var Hep gelecekmiş gibisin İçimde bir duygu gözümde bir hayal Sanki sevecekmiş gibisin Sevmek acı dolu sevmek çile dolu Çektirecekmiş gibisin Aklımı başımdan beni şu canımdan Sanki edecekmiş gibisin Ne sevdim diyorsun nede seviyorsun Açmayan bir çiçek gibisin Ne senle ne sensiz geçmez oldu hayat Vazgeçilmez tesellisin İçimde bir duygu gözümde bir hayal...
  3. ölümün ardında saklanan en gizli sır sen.....

ölümün ardında saklanan en gizli sır sen.....

sırlı dualar gizemli dualar İçimde sıcaklığını hissettim ilk önce....bakışlarım değişti gizlice....aradığımı bulmuşluğun bir sevinci vardı yüreğimde...ama bulmuşlumuğun kaybetme korkusuda yakar kavurur beni derinlerde... Güller bahçesinin efendisiydin sen....bense o bahçede bir toprak zerresi olmak için bile nelerimi vermezdimki....ömürle r yaşandı dizinin ucunda...bizse ayrılığı yaşıyoruz...
  4. Dünyadan Saklanan 50 Sır

Dünyadan Saklanan 50 Sır

insanlardan saklanan sırlar insanlardan saklanan gercekler dünyada gizemli gerçekler Jessica Williams, dünyanın röntgenini çekmiş. Tespitlerini ise “Dünyada Değişmesi Gereken 50 Gerçek” adını verdiği bir kitapta toplamış. Seyfi Öngider’in editörlüğündeki Aykırı Yayınevi’nden piyasaya yeni sürülen bu kitap, oldukça ilginç. “50 gerçek” olarak adlandırılan aykırılıklar, yanlışlıklar veya...
  5. En iyi saklanan sırlar

En iyi saklanan sırlar

sırlar en gizli sırlar saklı sırlar en iyi saklanan sırlar konumuzda.Her kesin sırları vardır, insan oğlunun yaratılışı bile hala çözülemeyen bir sırdır.Bu tür sırları çözmek için bir çok bilimsel yöntem kullanılıyor.Bazı sırlar da var ki çözülmemesi için büyük çabalar ve inanılmaz miktarlarda paralar veriliyor.Dünyanın belki de en iyi saklanan sırları ​yazımızda. 1- Deniz maymunları...

Sayfayı Paylaş