gebe
  1. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113

Orkide Bakımı ve Çeşitleri

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında karakuzu tarafından paylaşıldı.

Orkide Bakımı Orkide Çeşitleri Orkidenin Bakımı

Cok zahmetsiz bence orkideler.Cok seviyorum ben ama cok büyük bi saksidaki orkidemi düsürdüm elimden saksisi kirildi baska saksiya aldim ama sanirim küstü ve solduuuuu gitti:cry:.Yenisini almaya karar verdim.Anneler günü yaklasti cesit cesit orkideler cikti ortaya:çapkın:.Bikac tane almayi istiyorum ama bakalim.

ORKiDE BAKIMI VE CESiTLERi
    Orkide saksi çiçeğinin anavatanı Uzak doğudur. Yaklaşık 750 tür ve 20 bin çeşidi vardır. Türkiyede ise güneyde yetişmektedir. Hatta ülkemizde has sahlep tozu orkide bitkisinin yumrularından elde edilir. Son zamanlarda batıdan başlayan bir akımla ev şartlarında en kolay yetişen orkideler üretildi.
    Orkide saksi cicegi alırken; mutlaka üzeri bol tomurcuklu ve çiçeklerinin sadece birkaçtanesi açmış olan bir orkide almaya dikkat etmeliyiz.Saksıda orkideyi kesinlikle kireçli musluk suyuyla sulamamalı, yağmur suyu veya oda sıcaklığında temiz suyla sulamalıyız.Torağı nemli olmalı, bitki sulanırken yaprağına ve çiçeğine su gelmemelidir.
    Orkide saksı çiçeğinin bulunduğu ortamda nem yüksek olmalıdır. Püskürtücü ile çiçeklerine gelmeyecek şekilde yapraklara ılık su sıkarak bitkiyi nemli tutmalıyız.Bitki sağlıklı göründüğü sürece saksısını değiştirmemeliyiz. Bitkiyi ilkbaharda hava alması için rüzgarda kalmayacak şekilde balkonda tutmalıyız. Orkide bunu sevecek ve daha sağlıklı büyüyecektir.

ORKİDE BAKIMI

Bitki besiniyle yazın iki kışın ise dört defa orkideyi besleyin.
    Saksısını gerekmedikçe değiştirmeyin. Değiştirmek zorunda kaldığınızda ise çiçeksiz döneminde değiştirin.
    Aşırı kuru ortamda bırakmayın.Havalandırılmayı sevdiği için kışın bile günde bir defa havalandırın.
    Orkide ilgiyi çok sevdiği için onunla ilgilenin..

ORKİDE ÇİÇEĞİ HASTALIKLARI

Yapraklarda oluşan kahverengi lekeler: Bitki hemen gölgeye alınmalı, lekelere dokunulmadan hastalıklı dallar kesilmelidir.
    Küflenme: Aşırı nemden kaynaklı olabildiği için püskürtmeyi kesmeliyiz ve bitkiyi dinlendirmeliyiz.
    Büyeme Bozukluğu: Dalları düzgün büyümüyorsa ışığı ve suyu yetersiz demektir.
    Tomurcu Dökülmesi: Sulama yetersiz ve ortamın kuru olmasından kaynaklıdır.

ORKİDE SAKSI ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

Saksıda orkide çiçeğini yetiştirmek için teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Üretim maliyetlerinin yüksek olması,buda enerji kaynaklarının pahalı olmasından kaynaklanıyor ki bu sorun yaratabiliyor. Fakat artık bu Türkiyede rahat bi şekilde klonlama yöntemi ile üretilmeye başlandı. Öyleki orkide saksı çiçeği artık bir yıl boyunca bile çiçek açabilen bir bitki haline geldi.

Orkide saksi çiçeğinin binlerce çeşidi vardır. Bunların içinde 15-20 çeşidi süs bitkileri olarak yetişmektedir. Evlerimizde yetiştirmek için Phalaenopsis, Cymbidum, Paphiopedilum, Cattleya, Dendrobildum ve Odantoglossum çeşitlerinin seçmeliyiz.

Orkide Bakımı ve Çeşitleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orkide

Orkide

Çok güzel bir haber alacaksınız, aldığınız bu haber sizin hayatınızı değiştirecek demektir. :Çok güzel bir haber alacaksınız, aldığınız bu haber sizin hayatınızı değiştirecek demektir. İyi bir aileden kibirli ve varlıklı bir kişiyi işaret eder.Orkide müjdeli habere ve bol kismete delalet eder. Rüyada orkide görmek ve koklamak, çok kisa bir zaman içinde kismetinizin açilacagina ve rizkinizin...
  2. orkide bakımı

orkide bakımı

orkide bakımı orkidenin bakımı solmuş orkide video soluyor (Phalaenopsis) Orkide Bakımı: Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun. Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su...
  3. orkide

orkide

orkidelerim soğuk alıp soldular nasıl canlandırabilirim, şimdi budama yaparsam doğru olurmu?
  4. Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı ?

orkide bakımı orkide bakımı nasıl olmalı orkide bakımı nasıl yapılmalı Birbirinden güzel renklerde çeşitleri bulunan , çiçeklerin kraliçesi orkidenin bakımı hakkında siz meleklerimizi ve sayın misafirlerimizi bilgilendirmek istiyoruz melekler. Çiçek siparişi de verebileceğiniz cicekal.net sitesinden derlediğimiz bilgiler şöyle.. :) Orkideler latince ismi (Orchidaceae) genel olarak...
  5. Fondöten Çeşitleri ve Kullanımı

Fondöten Çeşitleri ve Kullanımı

fondöten çeşitleri fondöten kullanımı Yüzümüze oturtulmuş bir maske görüntüsü vermemek için makyaj nasıl yapılır bilmemiz lazım melekler :) Makyaj yapmak profesyonel anlamda bir sanattır. Bir kalemi, ruju, rimeli öyle böyle herkes kullanabilir ancak A'dan Z'ye bir makyaj için gerçekten el becerisi gerekir. Bu yazımızd amakyajın bazı durumunda ki fondöten çeşitleri ile ilgili bilgiler...

Sayfayı Paylaş