gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Oruç bozduran şakalar

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Şakanında bir haddi sınırı var diyerek eski Ramazanlarda bakın orucu bozmaya varana kadar yapılan bazı şakalardan örnekler vermek istiyorum arkadaşlar:) Ramazanlar'da yapılan şakalar daha ziyade oruç üzerine olduğu için bazıları oruç bozdurmaya kadar giderdi. Böyle şakalar da, daha ziyade iftara yakın saatlerde tiryakilere yapılırdı. Tiryaki olanların bildiği gibi; oruç tutulunca açlık, susuzluk pek etkili olmazdı. Fakat sigaraya dayanılmazdı. Sigara tiryakileri gibi, kahve, çay tiryakileri de vardı. Öylesine ki, bu kişiler iftar topu atılınca bir yudum su ile oruçlarını bozup, hemen tütüne ya da kahve fincanlarının sapına yapışırlardı. Ancak ondan sonra yemek yemeye girişirlerdi.

İşte yapılan şakalar da bu tür tiryakiler üzerine yöneltilirdi. Örneğin top atılmasına 5-10 dakika kala sigara tabakası açılıp, "Buyur" diye şakadan ikramda bulunulur, kibrit çakıp "Yaksana!" diye burnunun ucuna kadar sokulurdu. Tiryaki zaten tütüne hasret, bir de burnunun ucuna kadar sigara getirilince, dayanamaz "Lahavle" çekerdi. Bununla da hiddetini yenemezse, ağır sözler söyler, hatta küfürler savururdu. Şakayı yapanlar da kahkahayı basarlardı. Bir kısım Ramazan muzipleri de top sesini gayet güzel taklit eden el vurmaları yaparak, tiryakinin kulağının dibinde yalandan top patlatırlardı. Tiryaki iyice küplere biner.

Bazen öyle ağır küfürler savurur ki, orucu bile bozulurdu. Ramazan şakalarından tarihe geçenleri pek çok olmuştur. İşte bunlardan biri: Sultan II. Mahmut'un Kızlar Ağası Tahsin Ağa, çok cahil olduğu için de çok kibirli, kendini beğenmiş biriydi. Her şeyi bildiğini sanırdı. Sultan Mahmut'un bir de Sait Efendi adında çok zeki, hazırcevap bir sohbetçisi vardı. Sait Efendi, oldum olası bu cahil Kızlar Ağası'na kızardı. Bir Ramazan günü ona oyun oynayıp, padişahın gözünden düşürmek istedi ve Tahsin Ağa'nın odasına girdi. Ama ne giriş! Başı önünde ,elleri göbeğine bağlı. Sesi de çok saygılı: "Efendi hazretleri. Size bütün Müslümanlar namına bir ricaya geldim. Çok iyi bildiğiniz gibi, eskiden Ramazan orucu 6 aydı. Müslümanlar, padişahın Kızlar Ağası'na rica ettiler. O da padişaha söyleyerek, orucu 3 aya indirtti. IV. Murat'ın Kızlar Ağası da 1 aya indirtti. Şimdi de siz himmet etseniz de 1 haftaya indirtseniz."

Sonrası malum. Kendisine pek güvenen Tahsin Ağa, hemen padişaha söylemiş. Ertesi gün de Mekke'ye sürülünce, herkes derin bir "Oh" çekmişti.

2. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    Cok ilginc bir paylasimdi adminim allah razi olsun :)

Rabbim butür sakalardan korusun bizi :):):)

Oruç bozduran şakalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orucu

Orucu

Rüyanizda örgü yapan bir kimseyi görmeniz, veya toplu olarak örgü yapilan bir imalathaneyi gezmeniz, hayirli bir is için araci olmaniza isarettir.
  2. 1 nisan şakasının kökeni

1 nisan şakasının kökeni

1 nisan şakası ne zaman bulunmuştur Nisan şakasını en çok yapan kesin bizim ülkemizdir.1 nisan dendimi herkesin kafasında tilkiler fır döner:D:DBen hep düşünmüşümdür 1 nisan şakası nerden çıktı die.İşte 1 nisan şakasının kökeni.. Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl...
  3. Mutluluk Şakaya Gelmez

Mutluluk Şakaya Gelmez

Mutlu olmak zor mu? Nefes almak bir mutluluk değil mi? Mutlu olmak için hemen bence gerekli mutluluk şartlarını verelim; 1- Asla demeyiniz [asla asla demeyiniz]! 2- ´´Ama´´ ve ´´fakat´´ demeyiniz! 3- ´´Farketmez´´derseniz yalan söylemiş olursunuz,her şey fark eder. 4- Hiç bir cümlenizin fiili ´´mış,miş´´ veya ´lar,ler´´ veya ´´mişler,mışlar´´ veya ´larmış,lermiş´´le bitmesin, bunlar...
  4. Nisan 1 şakaları

Nisan 1 şakaları

ilginç nisan 1 şakaları 1 nisan şaka önerileri inandırıcı şakalar en inandırıcı şakaları Bugün 1 Nisan arkadaşlar muhtemel olarak Nisan 1 şakalarına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim:D Dün gece mesela bana yapılan Nisan 1 şakaları başladı gerçekten bugün dünyanın dört bir yanında insanlar birbirlerine Nisan 1 şakaları yapmakta:D Bakın sizlere dünyanın en ilginç Nisan 1 şakaları hakkında...
  5. oruç

oruç

merhemli ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozarmı

Sayfayı Paylaş