oruç çeşitleri nelerdir?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  oruç çeşitleri nelerdir nafile oruçlar nelerdir oruc zamani 2009 orucun çeşitleri oruç Beş çeşit oruç vardır:
  1- Farz Olan Oruçlar: Ramazan ayında oruç tutmak, Ramazanda tutulamayan orucu başka günlerde kaza etmek ve keffaret oruçları da farzdır.
  2- Vacip Olan oruçlar: Adak oruçları ile, bozulan nafile oruçları kaza etmek vaciptir.
  3- Sünnet Olan Oruçlar: Muharrem ayının dokuzuncu gününü onuncu günü ile veya onuncu gününü onbirinci günü ile birlikte oruç tutmak sünnettir.
  4- Müstehab Olan Oruçlar: Kamerî ayların onüç, ondört ve onbeşinci günleri ile haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri ve Ramazandan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehabdır.
  5- Mekruh Olan Oruçlar:
  Mekruh olan oruçlar iki kısımdır:
  a) Tenzihen Mekruh Olan Oruçlar: Muharrem ayının sadece onuncu günü ile yalnız cuma ve yalnız cumartesi günlerinde oruç tutmak, akşamdan iftar etmiyerek bir günün orucunu ertesi güne birleştirmek mekruh olduğu gibi, kişiyi zayıf düşürmesi ve orucu âdet haline getireceği için senenin tamamını oruç tutmak da mekruhtur.
  Peygamberimiz, belirli zamanlarda tutulması emir ve tavsiye edilen oruçlar dışında sürekli olarak her gün oruç tutulmasını uygun görmemiştir.
  Ashab-ı Kiram'dan Selman-ı Farisî Ebu'd-Derdâ'yı ziyarete gitti ve bulamadı. Eşini eski elbise içinde perişan bir durumda görünce: - Bu ne haldir? diye sordu. Kadın:
  Kardeşin Ebu'd-Derdâ'nın dünya ile işi yok ki, "gündüz oruç tutar, gece namaz kılar" diye yakındı. Bu sırada kocası Ebu'd-Derdâ da geldi. Selman'ı selâmladı ve onun için yemek hazırlayıp önüne getirdi. Selman ona:
  - Haydi sen de ye! dedi. Ebu'd-Derdâ:
  - Ben oruçluyum, deyince, Selman:
  - Vallahi sen yemeyince ben de yemem dedi. Bunun üzerine o da, orucunu bozup misafiri ile yedi. (38) Gece olunca Ebu'd-Derdâ gecenin ilk saatlerinde namaza kalkmak istedi. Selman:
  - Uyu; diye ona engel oldu. Ebu'd-Derdâ da uyudu. Sonra tekrar kalkmak isteyince yine Selman:
  - Uyu! diyerek, ona engel oldu.
  Gecenin geç vaktinde, Selman:
  - Şimdi kalk! dedi ve ikisi de kalkıp abdest aldılar ve namaz kıldılar. Namazdan sonra Selman Ebu'd-Derdâ'ya:
  - Kardeşim! Şüphesiz senin üzerinde Rabbının hakkı vardır.
  - Kendinin de hakkı vardır.
  - Ailenin de hakkı vardır.
  Binaenaleyh, her hak sahibine hakkını vermelisin, dedi.
  Sonra Ebu'd-Derdâ Peygamberimizin huzuruna gelip olanları anlatınca, Peygamber Efendimiz:
  Selman doğru söylemiştir, buyurdu. (39)
  Görülüyor ki bir müslüman'ın, yapmakla yükümlü bulunduğundan fazla olarak kendisini tamamen ibadete vererek vücudunu zayıf düşürmesi, dünya ile ilgisini kesmesi ve ailesini ihmal etmesi doğru değildir.
  b) Tahrimen Mekruh Olan Oruçlar: Ramazan bayramının birinci günü ile kurban bayramının dört günü oruç tutmak tahrimen mekruhtur.
  Bu günler, Allah'ın kullarına birer ziyafet günleridir. Oruç tutarak Allah'ın ziyafetinden kaçmak doğru değildir.

  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?
  Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç sahih değildir. Bu sebeple; niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir.
  Niyet zamanı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır:
  1- Akşamdan itibaren gündüz kuşluk vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar;
  Bunlar, Ramazan ayında tutulan, belirli günlerde tutulması adanan oruçlar ile nafile olarak tutulan oruçlardır.
  Bu oruçlara geceleyin imsak vaktinden önce niyet edilebileceği gibi gündüz kuşluk vaktine kadar da niyet edilebilir, gece niyet etmek daha faziletlidir.
  Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsaktan sonra birşey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır. Eğer oruca aykırı bir şey yapılmış ise gündüz niyet caiz olmaz.
  2- İmsak vaktinden önce geceleyin niyet edilmesi gereken oruçlar:
  Bunlar da; Ramazanda tutulamayıp başka zamanda kaza edilen Ramazan orucu ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıp ta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır.
  Bu oruçlar için belirlenen bir vakit olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lâzımdır. Bu oruçlara tan yeri ağardıktan yani imsak vakti geçtikten sonra niyet edilmez.
  Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki;
  Normal olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.
  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.
  Niyet esasen kalb ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalb ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalb ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile:
  "Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" diye söylemelidir. Her günün orucuna ayrı niyet etmek lâzımdır.


   
 2. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye  Cevap: oruç çeşitleri nelerdir?
  emeğine sağlık adminim
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye  Cevap: oruç çeşitleri nelerdir?
  emeğine sağlık
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Cok tesekkur ederim Allah razi olsun ♥ Benim de odevim vardi sitenizden yararlanmis oldum :)
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  ALLAH razı olsun.işime yaradı bu site :)
   
 6. nesli99

  nesli99 Forum Okuru  emeğinize sağlık çok teşşekkür ederim performans ödevim için lazımdı çok işime yaradı teşekkürler :D
   
 7. mutlu duygusal

  mutlu duygusal Forum Okuru  Allah razı olsun ödevime çok yaradı....ÖPTÜM
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çok uzun ama işime yaradı
   
 9. Kayıtsız Üyeözay

  Kayıtsız Üyeözay Forum Okuru  allah razı olsun
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  ben beğenmedim k.bakmayn yaaaaa offff :(
   
 11. AADANALI..

  AADANALI.. Forum Okuru  ya çok süper yapandan allah bin kere razı olsun tşq..
   
 12. slm cnlrm

  slm cnlrm Forum Okuru  sağolun çok işime yaradı yaa :b
   
 13. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  allah razı olsun performansda çok işime yaradı :))
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  harikazınız perforrmans ödevime çok lazımdı allak razı olsun
   
 15. Kayıtsız Üyekro

  Kayıtsız Üyekro Forum Okuru  çok beğendim ve çok işime yaradı teşekkürler
   
oruç çeşitleri nelerdir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Masa Örtüsü Çeşitleri Nelerdir?

  masa örtüleri çeşitleri yuvarlak masa ölçüleri Masa Örtüsü çeşitleri Masa Örtüsü çeşitleri aşağıdaki şekilde sıralanır; Kare Masa Örtüsü: Genelde 80x80, 90x90 120x120 ölçülerinde üretilen masalarda kullanılırlar. Dikdörtgen Masa Örtüsü: Genelde 80x120, 90x140, 110x140, 110x160 ölçülerinde üretilen masalarda kullanılırlar. Yuvarlak Masa Örtüsü: Genelde 110cm. çaptan başlar 220cm....
 2. İştirak Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

  metin çeşitleri nelerdir iştirak nedir para çeşitleri nelerdir İştirak, bir şirketin başka bir şirkette sermayesinde ortaklığı söz konusu olması durumunda, sermayelerinde payları oldukları şirketlere denir. İştirak Çeşitleri Nelerdir? Yukarıdaki tanımdan hareketle iştirak çeşitlerini ikiye ayırabiliriz: ana şirketin, ortak olduğu şirkette %50'den fazla oy hakkına sahip ise ortak olunan...
 3. Radyoaktif Bozunma ve Çeşitleri Nelerdir?

  radyoaktif elementler nelerdir radyoaktif bozunma nedir bozunma nedir elementler hangileridir Radyoaktiflik,radyoaktif denilen baz ı cisimlerin kendilerinden bir parçalanma sonucu fotoğraf plakalarına etki eden,gazları iyonlaştırıp elektriğe karşı etkin kılan ve daha bazı olaylara sebep olan çeşitli radyasyonlar yayabilme özelliğidir. Bir radyoaktif çekirdeğin kendiliğinden başka bir çekirdeğe...
 4. Ramazan orucu ve oruç çesitleri

  ramazan harici oruc Ramazan orucu harici kaç çeşit oruç vardır ve o oruçlar nezaman tutulur işte bütün bunların cevabı :tik: Ramazan orucu müslüman , akilli ve ergenlik çagina gelmis kimselere farzdir Ramazan orucu, kameri aylardan Ramazan ayinin bazen 29, bazen 30 gün sürmesine göre 29 veya 30 gün olarak tutulur Oruçlarda niyet önemlidir Niyet kalp ile olur Geceleyin imsaktan önce veya...
 5. Rimel Çeşitleri Nelerdir?

  rimel çeşitleri loreal rimel çeşitleri Rimel Çeşitleri Rimel makyajın olmazsa olmazıdır hiç makyaj yapmasakta mutlaka bir rimel süreriz kipriklerimize...Kızlar rimellerin uzatan da hacimli gösterene, uzatandan sus geçirmeyene öyle çok çeşidi var ki… Peki hangisini seçmeli diyorsanız buyrun cevabı :tik: Bu sezon makyajda rimel kullanımı hepten ön plana çıkıyor. İster kıvrık, ister uzun,...
 6. Fobi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  fobi, nedir, çeşitleri, türleri, korkular, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Mutlaka sizde ya da etrafınızda vardır,karanlıktan korkanlar,kapalı alanda kalmaktan korkanlar,örümcekten korkanlar..Liste böyle uzar gider.Benim korkumsa sanırım hamamböcekleri..:S..İşte bunlar gibi aslında bize zararı dokunmayacak şeylerden korkmaya fobi denir.. Fobi toplumda...
 7. Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir ?

  lazer epilasyon lazer epilasyon çeşitleri lazer epilasyon çeşitleri nelerdir lazer epilasyon çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler burada melekler. İstenmeyen tüylerinizden sonsuza kadar kurtulmaya giymeye bayıldığınız çeşit çeşit mini etek modelleri ile rahatça gezmeye karar verdiniz ve lazer epilasyon bu noktada şart oldu diyorsanız melekler, size bu yazımızda lazer epilasyon...
 8. yağ çeşitleri nelerdir

  Yağ çeşitleri nelerdir bileşik yağ çeşitleri hakkında bilgi rica ediyorum teşekkürler.
 9. Tüm Zaman çeşitleri nelerdir ?

  bana lutfen tum zaman cesitlerini yazabilir misiniz?lutfen
 10. Mahkeme Çeşitleri Nelerdir

  Mahkeme Çeşitleri Nelerdir arkadaşlar bana acil olarak Mahkeme Çeşitleri Nelerdir bilgi verin.

Sayfayı Paylaş