Oruç İbadeti Nedir Oruç İle İlgili Tüm Bilgiler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Oruç Nedir Neden Tutulur
  Oruç Nedir Kimler Neden Oruç Tutmalıdır
  Sevgili melekler, üçaylar denilen kutsal ayların ilki olan Recep ayı içindeyiz. 2 ay sonra Ramazan ayını karşılayıp oruç tutacağız. Bu yazımızda oruç nedir, orucu kimler tutmalıdır gibi soruların cevaplarının yanısıra, oruçla ilgili tüm bilgileri kısaca sizlerle paylaşacağız :)


  [​IMG]

  İslam'ın beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsî ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

  Oruç kimlere farzdır?

  Bir kimseye orucun farz olması için kendisinde üç şartın bulunması gerekir Bunlar

  1- Müslüman olmak

  2- Akıllı olmak

  3- Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.

  Bu şartlar kendisinde bulunduğu halde, oruç tutamayacak derecede hasta olanlar ile yolcu olanlar, oruç tutmayabilirler. Hastalar iyileşince, yolcular da memleketlerine dönünce, tutamadıkları günlerin orucunu kaza ederler.

  Ergenlik çağına gelmeyen çocuklara oruç tutmak farz değildir. Ancak bünyelerine zarar vermeyecek şekilde çocukları da yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırmak uygun olur.

  Lohusa olan kadınlarla adet görena kadınlar, bu hallerinin devam ettiği günlerde oruç tutamaz, namaz kılamazlar. Bu sebeple Ramazan ayında tutamadıkları oruçları Ramazandan sonra uygun bir zamanda kaza ederler, yani gününe gün tutarlar.Kılamadıkları namazları ise kaza etmezler.

  Oruç tutmak maksadıyla sahura kalkmak niyet sayılır. Sahura kalkmayan ve daha önce oruca niyet etmeyen bir kimse de kuşluk vaktine kadar niyet edebilir. Böyle geç niyet etmiş olanların oruçlarında bir eksiklik yoktur. Kuşluk vaktinden sonra ise oruca niyet edilmez.

  Niyet, esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dil ile Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna diye söylemelidir. Her günün orucuna ayrı niyet etmek lâzımdır.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. oruç ibadeti nedir

  ,
 2. oruçla ilgili bilgiler

  ,
 3. oruc ibadeti kısaca

  ,
 4. oruç tutmak hakkında bilgi,
 5. oruç ibadeti kısa,
 6. oruç ibadeti kısa bilgi,
 7. oruç hakkında bilgiler,
 8. oruç ibadetleri nelerdir,
 9. oruç ibadeti nedir?,
 10. orucun ibadetleri nelerdir,
 11. oruç uzun bilgi,
 12. oruç ibadeti nedir kısaca,
 13. oruçun ibadetleri,
 14. oruc ibadeti