gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Oruç Tutanlar Nasıl Spor Yapabilir?

Konu, 'Nasıl Zayıflarım ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

oruç ve spor oruçluyken spor oruçluyken spor yapmak

Sevgili melekler, ramazan ayı geldiğinde, öncesinde spor yapmaya alışkın olanların ya da diyet sebebiyle spora başlamış olanların sporu bırakması gerekmiyor. Ancak ağır spor değil, sadece düzenli yürüyüş. Prof. Dr. Kalaycıoğlu, Ramazan ayında yüksek tempolu spor yerine hafif ve düzenli yapılacak yürüyüşün hem sağlık açısından faydalı olacağını hem de kilo alımını engelleyeceğini söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, Ramazan ayının bir anlamda sindirim sistemini dinlendirme, toksinlerden arındırma ayı olduğunu söyledi.

Oruçlu olunan sürenin yaklaşık 17 saate denk geldiğini ifade eden Kalaycıoğlu, bu süre zarfında vücudun ciddi oranda su kaybına uğradığını vurguladı.

İftar saatinin gelmesiyle gün boyu besin almayan sindirim sistemine aniden yüklenildiğini belirten Kalaycıoğlu, "İftarda hafif yemekler tercih edilmeli aksi halde hazımsızlık gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Ülkemizde yapılan bazı araştırmalar, Ramazan'da tüketilen gıdanın normal dönemde tüketilenin üç katı olduğunu gösteriyor. Bu da elbette ki yanlış bir beslenme şeklidir" dedi.

"AŞIRI YEMEK SONRASI AĞIR SPORLAR KALP KRİZİNE NEDEN OLABİLİR"
    Ramazanda beslenme düzeni değiştiği için bazı kişilerin 'kilo alırım' endişesi taşıdığına dikkati çeken Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:

"Bu düşüncede olanlar, rutin hayatlarında olmamasına rağmen ani bir kararla spora başlayabiliyorlar. Böyle bir tutumla hareket etmek, sağlık açısından da birtakım riskleri beraberinde getiriyor. Hızlı ve fazla yemeğin tüketildiği iftar sonrası spor yapmak, büyük risk oluşturabilir. Böyle bir yöntem asla izlenmemeli. Ramazan'da spor yapmak isteyenlere yürüyüşü öneriyoruz. Yüksek tempolu spor yerine hafif ve düzenli yapılacak yürüyüş hem sağlık açısından faydalı olur hem de kilo alımını engeller. Ramazan'da vücudu çok fazla yormadan spor yapmak en doğru yoldur."

Kalaycıoğlu, spor yapmak için en ideal zamanın yemekten üç saat sonrası olduğunu dile getirerek, "Bu kadar süre beklemek istemeyen kişi, yaptığı sporun faydasını görmek istiyorsa en az bir saat beklemeli. Aşırı yemek sonrası ağır sporlar kalp krizine neden olabilir. Ayrıca sindirim problemleri ve hazımsızlık ortaya çıkabilir. Bu durumun da bir çok hastalığı peşinden getirebileceğini biliyoruz" diye konuştu.

Oruç Tutanlar Nasıl Spor Yapabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. nasıl kolay doğum yapabilirim

nasıl kolay doğum yapabilirim

kolay doğum için dua normal doğum nasıl olur kolay nasıl olur normal doğumun olması için dogum nasil -Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır. -Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın. -Sularınız geldiyse ayakta durmayın, en yakın sağlık...
  2. Aşırı Spor ve Diyet kısır yapabilir

Aşırı Spor ve Diyet kısır yapabilir

Meleklerim aranizda anne olmayi planlayan varsa bunu okusun ltf... Asiri Diyetin ve Sporun nelere yol acabilecegi hakkinda bilgi edinin... Aşırı spor ve diyet kısır yapabilir Kadınların uyguladıkları ağır diyet ve spor programlarının kısırlığa yol açabileceği belirtildi. Kadınların son yıllarda uyguladıkları ağır diyet ve sporla bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdikleri...
  3. Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

mutfakta tasarruf tasarruf nasıl yapılmalı ailede nelerden yapabiliriz mutfakta nasıl yapılır Yemek yaparak mutfakta uzun saatler kalıyorsanız, haliyle elektrik, doğal gaz, su faturaları normalden biraz daha kabarık gelebilir. İşte bu faturaları düşürmenin sırları... Özellikle ev hanımları mutfakta daha çok zaman geçiriyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi çayı, akşam yemeği vs… derken...
  4. nasıl hızlı makyaj yapabilirim

nasıl hızlı makyaj yapabilirim

Kızlar sabahları okula giderken makyaj yapıyorum haliyle ama çok uzun sürüyor. Bu arada üni okuyorum onu da söyleyeyim :) Nasıl hızlı makyaj yapabilirim, yüyolarınız var mı ?
  5. saçlarıma nasıl dalga yapabilirim

saçlarıma nasıl dalga yapabilirim

Saçlarım çok düz aynı pırasa gibi ve dalgalı olmasını istiyorum beceremiyorum.Acaba saçlarıma nasıl dalga yapabilirim ? Yardım edermisiniz?

Sayfayı Paylaş