gebe
  1. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113

Oruç ve Fazileti

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

oruç, fazileti, nedir, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.

Orucun Fazileti hakkında sizlere bu yazımızı sunuyoruz melekler;

Resulullah aleyhissalatu vesselam, iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü (Ey Allahım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum )” Ebu Davud, Savm 22

“Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur ’’ Buhari, Savm 2
    “Oruç perdedir Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!’’ desin (ve ona bulaşmasın) ’’ Buhari, Savm 2
    “Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar ” Tirmizi, Cihâd 3
    Ebu Ümâme (radıyallahu anh) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resülü dedim, bana öyle bir amel emret ki (yaptığım takdirde) Allah beni mükâfaatlandırsın ’’ “Sana dedi, orucu tavsiye ederim, zira onun bir eşi yoktur ’’ Nesâi, Sıyam 43
    “Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır Oradan sadece oruçlular girer Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez ” Buhari, Savm 4
    “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz ’’ Tirmizi, Savm 82
    “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur ” Buhari, Savm 5

Oruç ve Fazileti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orucun Ve Ramazan Ayinin Fazileti!!

Orucun Ve Ramazan Ayinin Fazileti!!

ramazanda hamile kalmak günah mı ramazan ayında hamile kalmak günah mı Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin...
  2. Muharrem ayı orucunun fazileti

Muharrem ayı orucunun fazileti

Muharrem ayında Oruç tutmanın faziletini ve ecrini Efendimiz (a.s.m.) bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle bildiriyorlar; Hz. Ali (R.A.) ın anlattığına göre, bir adam ona sorar: "Ramazan'dan sonra hangi ayda Oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Hz. Ali (R.A.) şu cevabı verir. "Ben bu soruyu Rasulullah (a.s.m.) a soran kimseye rastlamamıştım. Nihâyet bir adam sordu. O zaman bende...
  3. Hadis-i Şeriflerde Oruç ve Fazileti

Hadis-i Şeriflerde Oruç ve Fazileti

oruç ramazan, oruç, hadisi şerif, oruç tutmanın fazileti hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Ramazan ayı ve oruç tutmanın faziletleri ile ilgili Hadis-i Şerifleri bu yazımızda bulabilirsiniz melekler Allah Teâlâ (bir hadis-i kudsîde) şöyle buyurmuştur: ‘Oruç başkadır. Çünkü o sırf Benim içindir, onun mükâfatını da (dilediğim gibi) Ben vereceğim. Kulum Benim için şehvetini,...
  4. Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti sevabı nedir?

Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti sevabı nedir?

Kızlar diyorlar ki Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti yani sevabı büyükmüş bu gerçekten de doğru mu? Aranızda dini konularda bilgisi olan varsa bana Pazartesi Ve Perşembe Günü Oruç Tutmanın Fazileti hakkında bilgi versin lütfen
  5. Orucun Faziletleri İle İlgili Bilgiler

Orucun Faziletleri İle İlgili Bilgiler

orucun faziletleri orucun anlamı orucun önemi Sevgili melekler, Pazartesi günü ilk sahurumuza kalkacağımız, Salı günü ilk orucumuzu tutacağımız bu mübarek Ramazan ayının anlamı, önemi ve faziletleri hakkında bir makale paylaşmak istiyoruz sizlerle... Orucun Anlamı, İşlevi, Faziletleri İnsanların çoğu kendilerinin sadece nefsaniyetten oluştuklarını düşünürler. Aslında bu durum...

Sayfayı Paylaş