gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Oruçlu İken Parfüm Sıkmak Orucu Bozar mı?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

orucu bozan şeyler orucu bozmayan şeyler orucu bozan ve bozmayan şeyler

Ramazan ayı geldiğinde birçok kişinin kafasında merak ve vesvese uyandıran birtakım sorular vardır. Bu sorulardan biride oruçlu iken parfüm sırmaknın orucu bozup bozmayacağı yolundadır. Peki parfüm sürmek ve sıkmak orucu bozarmı? Ben mesela şahsen namaz kıldığım için genelde alkolsüz deoları tercih ediyorum. Sonuçta parfümlerin çoğun da alkol bulunuyor. Bilir kişilerden parfümle ilgili merak edilen soruların yanıtlarını ise sizlerle paylaşıyorum.

Dini açıdan bir sakıncası olmadığı söylensede heleki şu sıcak günlerde parfüm kullanmak bence sadece rahatsız edici olur mecbur kalmadıkca parfüm sıkılmaması en iyisi.

Oruç tutan kişilerin parfüm ve deodorant yada kolonya kullanmalarında bir mahsur yoktur.Parfüm ve kolonyolar yemek ve içmek sınıfına dahil olmadıkları için orucu bozmazlar. Diğer
    yandan bunlar abdesti bozmaz ve namaza zarar vermez.Fakat bunları burna bolca çekmek ve bunu alışkanlık haline getirmek doğru olmaz.

Parfüm yada deodorant sürdükten sonra halen etkisi gitmemiş olsa bile onların etkisi devam ederken namaz kılınmasında da bir skaınca görülmemiştir.

karakuzu bunu beğendi.
  2. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Her yil Ramazan ayinda bu konu tartisilir , her yil aciklamalar yapilir ve bu böyle gidecek :D:D

Oruçlu İken Parfüm Sıkmak Orucu Bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruçlu kimsenin esans parfüm kolanya koklaması orucu bozar mı

Oruçlu kimsenin esans parfüm kolanya koklaması orucu bozar mı

Oruçlu iken hep merak ederim ama net bilgi yoktu, bu esans parfüm yada kolalanya koklamadan dolayı oruç mekruh mu olur yoksa bozulurmu meleklerim bi yardım edin bee hadi :) Dua edecem ama size söz :)=
  2. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
  3. Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

kan vermek orucu bozar mı kan verme orucu bozar mı aldırmak oruçluyken kan vermek, orucu bozar mı, mekruh mu, sevabı azalır mı, doğru mu, ile ilgili bilgiler burada melekler Ramazanda sıklıkla sorulan soruların başında oruçluyken kan verilip verilmeyeceği vardır.Bir bilenden cevap aldık ve sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Samsun Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İhsan Aytaçoğlu,...
  4. Oruçlu iken iğne yaptırmak orucu bozar mı

Oruçlu iken iğne yaptırmak orucu bozar mı

oruçluyken iğne yaptırılır mı yani oruçluyken iğne yaptırmak orucu bozar mı... Ya geçen gün diyanet bağzı oruçlu hallerde orucun bozulma olayına açıklık getirmişti. Şimdi yanlış duymadı isem oruçlu iken iğne yaptırmak orucu bozmuyormuş. Bununla ilgili bir duyumunuz bir bilginiz var mı.
  5. Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Jinekolojik MUayene Orucu Bozar mı?

orucu bozan şeyler orucu bozan durumlar orucu bozmayan şeyler Sevgili melekler, ramazanda kadınlar bazen mecburen jinekolojik muayeneden geçmek durumunda kalabilirler. Bu gibi durumlarda oruca bir zarar gelip gelmeyeceğini merak edenler için işte cevabı... Oruçluyken jinekoloğa giden kadının orucu bozulmaz. Jinekoloğun kadın yada erkek olması durumu değiştirmez. Ancak dinimiz bir...

Sayfayı Paylaş