gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı?

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

oruçluyken adet olmak, oruçluyken adet olunca ne yapmalı, oruçlu adet olmak orucu bozuyormu, adetli oruç tutulurmu Müslümanlara farz kılınan ve sağlığı elveren her kadın ve erkeğin yerine getirmesi görevlerden biri oruç tutmakdır. Birçok bayanın merak ettiği sorulardan biride oruçlu iken adet olunca orucunun bozulup bozulmayacağı yönündedir. Sizler için merak ettiğiniz sorunun cevabını bulabileceğiniz bilgileri paylaşıyoruz.
    1913575680.jpg
    Bazı kesimler güneş batmasına 1 saniye kalana kadar adet olunması halinde orucun bozulduğunu ileri sürmektedir. Ancak bazı kesimlerde ise durum aynı şekilde değildir. Adet olmanın yemek, içmek ya da cinsel ilişki gibi bir durum olmadığını belirten uzmanlar, oruçluyken adet olan kadının oruç tutmaya devam etmesini söylemektedir.

Diğer yandan oruç adet olma dışında cinsel ilişki ile bozulur. İftar saati gelmeden cinsel ilişkiye girilmesi orucun bozulmasına neden olur. Bu yüzden adet olmakla cinsel ilişkinin aynı tutulması ve birbirinden ayrılması gerekir.
    Peki iftar saatine yakın bir anda adet olunması halinde ne yapılmalıdır?

Diyelim ki bir kadın oruç tutuyor ve regl günlerinin yaklaştığını bilmesine rağmen her gün oruç tutmaya devam ediyor. Ancak regl günü geldi çattı ve iftar saatine kısa bir süre kala adet oldu. Bu durum kadının yapması gereken oruç tutmaya devam etmesidir. İftarını açmasının ardından temizlenmelidir ve adet dönemi bir sonraki gün de devam edeceği içi oruç tutmalıdır.

Oruçluyken Adet Olmak Orucu Bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
  2. Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar mı?

kan vermek orucu bozar mı kan verme orucu bozar mı aldırmak oruçluyken kan vermek, orucu bozar mı, mekruh mu, sevabı azalır mı, doğru mu, ile ilgili bilgiler burada melekler Ramazanda sıklıkla sorulan soruların başında oruçluyken kan verilip verilmeyeceği vardır.Bir bilenden cevap aldık ve sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Samsun Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İhsan Aytaçoğlu,...
  3. Adet olmak orucu bozar mı

Adet olmak orucu bozar mı

adet orucu bozar mı Dün gece yarısı niyet ettim oruç için sabah baktım ki adet olmuşum. Atet oludğuma göre orucum bozuldu mu ne yapmam gerekiyor. Tutayım mı yoksa bozayım mı melekler ?
  4. Oruçlu İken Parfüm Sıkmak Orucu Bozar mı?

Oruçlu İken Parfüm Sıkmak Orucu Bozar mı?

orucu bozan şeyler orucu bozmayan şeyler orucu bozan ve bozmayan şeyler Ramazan ayı geldiğinde birçok kişinin kafasında merak ve vesvese uyandıran birtakım sorular vardır. Bu sorulardan biride oruçlu iken parfüm sırmaknın orucu bozup bozmayacağı yolundadır. Peki parfüm sürmek ve sıkmak orucu bozarmı? Ben mesela şahsen namaz kıldığım için genelde alkolsüz deoları tercih ediyorum. Sonuçta...
  5. Oruçluyken Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

yemeğin tuzuna bakmak, oruçluyken yemeğin tuzuna bakmak, oruçluyken yemeğin tadına bakılırmı Sevgili melekler, özellikle eşleri yemek konusunda titiz olan meleklerimiz ve misafirlerimiz için çok önemli olduğuna inandığımız bu sorunun cevabını Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan cevaplıyor... Soru: Oruçlu olan kişi yemeğin tuzuna bakabilir mi? Bir kadının eşi...

Sayfayı Paylaş