gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Oruçluyken Oje Sürmek Günah mıdır?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

orucu bozan haller oruçluyken oje sürmek oruçluyken öje sürmek günah mı

Sevgili melekler, belki bir kısmınız böyle de soru olur mu diye düşünebilirsiniz ancak bu sorulara kafası takılanlar da var. Ve biz de kafalardaki tüm sorulara cevap vermek amacıyla oruçluyken oje sürmek hakkında bilgi vermek istiyoruz...

Oje sürmek yada makyaj yapmak dinimizce günah değildir. Çünkü Allah kadınları süse meyilli yaratmıştır. Bir kadın herkese güzel ve çekici görünemez. Dinimiz burada bir kısıtlama getirmiş ve bazı sınırlamalar koymuştur.

Kadınların oje sürmesi yada makyaj yapması belli şartlar altında serbest bırakmıştır. Nur suresinde şöyle der; “Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

Görüldüğü gibi bir kadının oruçken yada değilken oje sürüp makyaj yapması günah değildir. Ancak bunu herkesin göreceği şekilde değil sadece görmesinde sakınca olmayan kişilerin yanında yapması gerekir.

Oruçluyken Oje Sürmek Günah mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Güze oje sürmek için 4 kural

Güze oje sürmek için 4 kural

oje sürmenin 4 kuralı oje sürerken dikkat edilmesi gerekenler Bakımlı ve güzel olmak, sadece makyaj yapmaktan ve şık giysiler giymekten ibaret değildir melek'lerim. Bakımlı kadın olmak, saç tellerinden - tırnaklara kadar bakımlı olmaktır. Evet şimdi başlığımızdan da anladığınız gibi tırnakları konu alıyor ve oje sürmenin 4 kuralını sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler:) Oje Sürmenin 4...
  2. Oruçluyken oje sürülür mü makyaj yapılır mı?

Oruçluyken oje sürülür mü makyaj yapılır mı?

Selam hanımlar, benim bir sorum olacak acaba oruçluyken oje sürülür mü? çünkü ben genelde oje sürüyorum tırnaklarım genelde ojelidir ve bir de makyaj yapıyorum orucum sayılmaz mı?
  3. oruçluyken tırnak kesmek günah mı

oruçluyken tırnak kesmek günah mı

Ninem ısrarla oruçluyken tırnak kesilmez günahtır diyor. Hayır anlatmaya çalışıyorum çok ısrarcı, içime kurt düşmedi değil, var mı bunun doğruluk payı ?
  4. Gebeyken Oje Sürmek Zararlı mı ?

Gebeyken Oje Sürmek Zararlı mı ?

Bu konu; Gebeyken Oje Sürmek hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebelikte anne adayları artık kendi sağlıklarının yanında bebeklerinin sağlıklarını da düşünmek sorundadırlar. Bu süreçte yenilene içilene dikkat etmek, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, sigara içmemek herkesin bildiği detaylardır. Bunlar dışında saç boyası sürmek ya da oje kullanmak ta gebelerin...
  5. Oje sürmek abdeste manimidir?

Oje sürmek abdeste manimidir?

Soru: Oje, abdeste ve gusül abdestine mâni midir? Bir bayan tırnakları ojeli veya cilalı iken abdest alabilir mi? Cevap: Oje, tırnakların üzerinde tabaka oluşturan ve suyun tırnakların altına geçmesini engelleyen bir maddedir. Kadınlar bunu süslenme amacı ile tırnaklarına sürerler. Eski ulema döneminde böyle bir maddenin olmamasından dolayı, bunun abdeste veya boy abdestine (gusle) engel olup...

Sayfayı Paylaş