gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir? Ramazan ayında tutulan orucun, mazeretsiz olarak kasten bozulması durumunda keffaret, ayrıca bozulan orucun da kaza edilmesi gerekir. Oruç keffareti iki kamerî ay veya 60 gün, ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna gücü yetmeyen, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur.

Kur'an-ı Kerim'de oruç keffareti konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak İslâm bilginleri, Hz. Peygamber'in aşağıdaki hadisinden hareketle, orucu kasten bozmanın kefareti gerektirdiğine hükmetmişlerdir: Bir adam Hz. Peygamber'e gelerek; "mahvoldum" dedi. Hz. Peygamber'in "Seni mahveden şey nedir?" diye sorması üzerine; "Ramazanda eşimle cinsel ilişkide bulundum" dedi. Bunun üzerine Allâh elçisi; "Köle azat edecek kadar mal bulabilir misin?" dedi. Adam; "Hayır" dedi. Hz. Peygamber'in "Peşpeşe altmış gün oruç tutabilir misin?" sorusuna; "Hayır" cevabını verdi. Bu sırada Rasulullah (s.a.s)'a getirilen bir sepet hurmayı, bu adama verdi ve yoksullara dağıtmasını söyledi. Adam yörede kendilerinden daha yoksul birisinin bulunmadığını söyleyince de; "Git bunları ailenle ye!" buyurdu (Buhârî, Savm, 30, Hibe 20, Nafakât, 13, Keffârat, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81; Ebû Davûd Tahâre,123, Savm, 37).

Adet veya loğusalık halinde bulunan kadınlar, bu günlerinde keffaret oruçlarına ara verirler. Bu durumlarından çıkar çıkmaz ara vermeden keffaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar.

Orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın keffareti nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orucu Bozma Cezası...

Orucu Bozma Cezası...

oruç bozmak cezası bile bile oruç bozmak bilerek bozmanın cezası bilerek tutmamanın bozmanın Sivri fikirleriyle ünlü biri, (Kütüb-i sitte denilen altı hadis kitabında, kasten orucu bozanlara, ceza olarak 60 gün oruç tutmaları gerektiği bildiriliyorsa da, bu yanlıştır; çünkü ceza,işlenen suçla orantılı olmalıdır. Bir gün oruç için, 60 gün oruç tutma cezası vermek, zulüm olur)...
  2. Fİdye,Kaza ve Keffaret Nedir ?

Fİdye,Kaza ve Keffaret Nedir ?

fidye, kaza nedir, keffaret hakkında bilgiler, fidye nedir diye merak ediyorsanız yazımıza buyrun arkadaşlar. ramazana az bi vakit kaldı melekler. ramazan da keffaret nedir, fidye niçin verilir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya davet ediyorum sizleri. Oruç tutmaya gücü yetmeyen düşkün ve yaşlı kimseler ile iyileşme ümidi olmayan hastalar, Ramazan ayının her günü için birer fidye...
  3. Oruç Nedir? Niçin Oruç Tutmalıyız?

Oruç Nedir? Niçin Oruç Tutmalıyız?

oruç, nedir, niçin oruç tutmalıyız, oruç hakkında bilgiler ,çin yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç nedir, niçin oruç tutmalıyız hepsi ve daha fazlası için yazımızı sizlerle paylaşıyoruz melekler; Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir Terim olarak ise, “tan yerinin ağarmasından...
  4. Rüyada Küçük Abdest Bozmanın Tabiri Nedir ?

Rüyada Küçük Abdest Bozmanın Tabiri Nedir ?

Rüyada Küçük Abdest Bozmak Ne Anlama Gelir Rüyada Küçük Abdest Bozmanın Tabiri Sevgili melekler, en son sizlerle rüyada abdest almak tabirini paylaşmıştık. Bu sayfamızda ise Rüyada Küçük Abdest Bozmak Ne Anlama Gelir tabiri nedir açıklamasını ekliyoruz.. Rüyada Küçük abdest bozmak yoksul için zenginliğe, esir için azad olmaya, yolcu için memleketine dönmeye delalet eder. Uygun...
  5. Tüketici olarak haklarımız nelerdir?

Tüketici olarak haklarımız nelerdir?

Selamlar. Bir alışveriş sırasında hatalı mal resmen bize kazıklandı ve ben bu malı iade edip parasını çatır çatır almak istiyorum.Eşimse alamazsın geçti artık 1 bardak su iç diyor.Hayır ama bu kadar kolaymı?Tüketici olarak haklarımı öğrenmek istiyorum yardım edermisiniz bu konuda?

Sayfayı Paylaş