gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

orucun farzları

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

bunlar; 1- Niyet etmek.

2- Niyeti, ilk ve son vakitleri arasında yapmak.

3- İmsaktan güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, orucu bozan her şeyden sakınmaktır.

Ramazanda ve nafile oruçlara niyetin ilk vakti, güneş batıncadır. Son vakti ise, ertesi günü öğleye bir saat kalıncaya kadardır. Kaza ve kefaret oruçlarında ise, akşamdan imsak vaktine kadardır. Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar, “Yarın oruç tutmaya”, imsaktan sonra ise “Bugün oruç tutmaya” denir. Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz. Ramazanda bir aylık oruca toptan niyet edilmez, her gün ayrı niyet etmek gerekir.

Gece yatarken yemeği yiyip veya yemek yemeden niyet edilse, sonra gece uyanınca, sahura kalkınca yemek yemekte mahzur yoktur. Niyetin ilk vakti, güneşin batmasıyla başlar. Akşam yemeği yerken niyet etmek iyi olur. Niyetten sonra da, imsak vaktine kadar yiyip içmekte mahzur yoktur.

orucun farzları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç kimlere farzdır? Hangi günlerde oruç tutulmaz?

Oruç kimlere farzdır? Hangi günlerde oruç tutulmaz?

hangi günlerde oruç tutulmaz hangi durumlarda oruç tutulmaz kimlere farzdır günler kaç yaşında başlar Oruç kimlere farzdır? Hangi günlerde oruç tutulmaz? Akıllı, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman'ın Ramazan orucunu tutması farzdır. Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar. Ramazan, günü belirlenmiş adak ve nafile oruçlarda niyet, öğle namazına 1 saat...
  2. Oruç Kimlere Farzdır

Oruç Kimlere Farzdır

oruç kimlere farz kılınmıştır Dinimizde bazı mazeretlere sahip kişiler Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır:.. Şimdi size o mazeretler ne onları açıklıyorum :tik: a) Yolculuk: Yolculuk, Ramazan ayında oruç tutmamak için ruhsat olarak kabul edilmiştir. Yolculuk esnasında tutulmayan oruçlar, daha sonra kaza...
  3. Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

oruç tutmak oruç tutmak, kimlere farzdır, farz olmayan durumlar, nelerdir, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç tutmak kimlere farzdır, kimlere farz değildir işte bu yazımızda sizlere sunuyoruz melekler. ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? İslâm, emir ve yasakların yapılmasını istediği kimselerde bir takım şartlar arar Bu anlamda diğer ibadetlerde olduğu gibi, oruç ibadetinde...
  4. Orucun Farzları ve Sünnetleri hakkında bilgi istiyorum

Orucun Farzları ve Sünnetleri hakkında bilgi istiyorum

Selam arkadaşlar ben sizden mümkünse benimle bu sayfadan Orucun Farzları ve Sünnetleri hakkında bilgi paylaşmanızı rica ediyorum. şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
  5. Oruç Çocuklara Kaç Yaşından İtibaren Farzdır?

Oruç Çocuklara Kaç Yaşından İtibaren Farzdır?

oruç çocuklara kaç yaşında farz, çocuklara oruç farzı, oruç kaç yaşından farz Sual: 12-14 yaşlarında çocuklarım var. Namaz kılıp oruç tutmaları farz mıdır? CEVAP Büluğa erince kız ve erkek çocuğa, namaz, oruç farz olur. Ay hâlinde tutamadığı oruçları, bayramdan sonra kaza eder. Ay hâli sebebiyle kılamadığı namazları kaza etmez. Hazret-i Âişe validemizin naklettiği hadis-i şerifte, hayzlı...

Sayfayı Paylaş