gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise lütfen bana Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları neler yaZSIN.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

orucun toplumsal faydaları, orucun sosyal faydaları,
    orucun topluma kazandırdıkları,
    orucun topluma faydaları

Orucun kişi bakımından pek çok faydaları yanında toplumun huzuruna da sağladığı çok önemli faydaları vardır.

Oruç, insanın şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek bunun topluma sevgi ve yardım şeklinde yansımasını sağlar.

Hayatında açlık nedir bilmeyen bir insan yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayabilir mi? "Bir eli yağda, bir eli balda" olan varlıklı bir kimse yoksulların çektiği ızdırabı yüreğinde duyabilir mi? Elbetteki, gereği gibi duyamaz.

Fakat oruç tutan kimse açlığın ne demek olduğunu bizzat tatmış olduğundan yokluk içinde kıvranan fakirlerin, kimsesizlerin çektikleri sıkıntıları içinde duyarak şefkat ve acıma duyguları gelişir. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak sıkıntılarını giderir, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

Dinimiz, bütün müslümanları tek bir vücut gibi kabul etmiş, müslümanların birbirlerinin dertleri ile ilgilenmelerini istemiştir.

Peygamberimizin, "Yanıbaşında komşusu aç olduğu halde tok yaşayan, kâmil mü'min değildir" anlamındaki hadis-i şerifi, konunun önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bizim için en güzel örnek olan sevgili Peygamberimiz insanların en cömerdi idi.
    Ramazan ayında cömertliği doruk noktasına ulaşır, elinde ne varsa yoksullara dağıtırdı.
    Peygamberimizin mubarek hanımı Hz. Aişe diyor ki: "Allahü teâlânın Rasûlü üç gün peşpeşe karnını doyurmamıştır. İsteseydi doyururdu. Lâkin o, yoksulları doyurup kendisi aç kalmayı tercih ederdi."

Onun ahlâk ve fazilet dolu yaşayışını örnek alan müslümanlarda da aynı davranışları sergilemek zorundadır.

Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç tutan varlıklı bir kimse yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular. Yapılan bu yardımlar insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Cömertlik duygularını geliştirir.

Bunun yanında ramazan ayında kurulan iftar ve sahur sofraları kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dini uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır. Ayrıca dinimizin emrettiği mali ibadetlerden biri olan fitre bu ayda verilir. Zenginler zekâtlarını bu ayda vermeye özen gösterirler. Bu durum toplumda büyük bir yardımlaşma ve dayanışma ortamı oluşur

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç tutmanın toplum açısından önemi

Oruç tutmanın toplum açısından önemi

oruç ve bayramların toplumsal ilişkiler açısından önemi oruç ve bayramların toplumsal ilişkiler açısından önemi nedir tutmanın bireysel sağlık İbadetlerin faydaları sadece fertlerle sınırlı değildir. Bazı ibadetler toplum düzen ve ahengini önemli ölçüde etkiler. Mesela oruçta bu özellik çok bariz ve belirgin bir şekilde gözlemlenir. Cemaatle kılınan namazların sosyal ilişkiler açısından ne...
  2. Orucun Bedene Faydaları nelerdir

Orucun Bedene Faydaları nelerdir

Arkadaşlar Ramazan ayı geliyor çok az kaldı bu yıl da inş orucumuzu tutabiliriz diyor ve sizden Orucun Bedene Faydaları nelerdir diye bildikleriniz bu sayfadan benimle paylaşmanızı rica ediyorum
  3. Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazarsanız sevinirim

Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazarsanız sevinirim

Merhaba öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar diler ve şimdiden tutacağınız oruç kabul olsun diyorum ve ayrıca sizlerden Orucun Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde yazmanızı istiyorum.
  4. Orucun Mideye Faydaları nelerdir

Orucun Mideye Faydaları nelerdir

Merhaba arkadaşlar sizden bir konuda bilgi istiyorum acaba Orucun Mideye Faydaları nelerdir bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
  5. Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

orucun faydaları orucun yararları orucun faydaları hakkında Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayın da tutulan orucun dini açıdan olduğu kadar sağlık açısından da faydaları oldukça fazladır. Orucun sağlığa faydaları konusun da sizlere gereken bilgileri sunuyoruz. Bir yıl boyunca çalışmakta olan Vücudun organları adeta Ramazan ayında bakıma alınır.. Vücudumuzda depolanan besin maddeleri ,...

Sayfayı Paylaş