gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Orucun kefareti olur mu melekler ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler, ramazanda tutamadığım oruçlar var ve ben bunun kefareti olup olmadığını merak ediyorum. Acaba tutulamayan oruçların kefareti olur mu ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Oruç kefareti, Ramazanda birözür bulunmaksızın belli şartlar içinde" orucunu bozan bir mükellefin, Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir. Buna gücü yetmiyorsa, arka arkaya kesinti yapmaksızın iki ay oruç tutar. Buna da gücü yetmezse altmış fakire yemek yedirir.

Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai'de mevcuttur. En kıymetli bu beş hadis kitabına inanmayan eğer misyoner değilse cahil veya hain birisidir. Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:

Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

Orucun kefareti olur mu melekler ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

adetliyken oruc bozulurmu adetliyken oruç bozulur mu oruçluyken adet olunursa oruç bozulurmu oruçluyken muayene olmak "Bir hanım oruçlu olduğunu unutup doktora muayene olsa keffaret gerekir mi?" Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza...
  2. izmitli meleklerim yardımcı olur musunuz?

izmitli meleklerim yardımcı olur musunuz?

bn izmitte oturuorum.Bu sene sonu balom var fakat elbisemi nerden alcağımı ve saçımı nerde yaptıracağımı bilmiorum .s yardımcı olr musunuz meleklerim?:18:(konuyu nereye açacağımı blmediğim için buraya açtım k.bakmayın .s :D)
  3. Oruç Kefareti Nedir?

Oruç Kefareti Nedir?

oruç kefareti, nedir, nasıl ödenir, hangi durumlarda verilir, açıklamalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Olur da orucunuzu bozmak durumunda kaldınız,ne yapacaksınız melekler? :) Elbette ki kefaret vereceksiniz.Nasıl mı ? Makalemizde tüm bilgiler mevcut :) Oruç kefareti, Ramazanda birözür bulunmaksızın "belli şartlar içinde" orucunu bozan bir mükellefin, Müslüman veya...
  4. Niyetsiz Oruç Kabul Olur mu?

Niyetsiz Oruç Kabul Olur mu?

niyetsiz oruç, niyet etmeden oruç tutmak, oruca niyet etmek Sual: Gece çalışıyorum. Ramazan orucuna niyet etmeyi unutup yattım. Uyandığımda öğle ezanları okunuyordu. Artık niyet edilmez dediler. Ben de belki bir çaresi vardır diye akşama kadar bir şey yiyip içmedim. Oruçlu gibi durdum. Bu orucu kaza etmem gerekir mi? CEVAP Niyetsiz oruç sahih olmaz. Kaza etmek gerekir. Ancak bunun gibi...
  5. Nafile orucun da sevabı olur mu?

Nafile orucun da sevabı olur mu?

Oruç kazası olmayanın nafile oruç tutması çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Bir gün nafile oruç tutan kimseye, yeryüzü dolusu altın verilse, o orucun sevabını karşılamaz.) [İbni Neccar] (Gizleyerek, bir gün nafile oruç tutana, Allahü teâlâ, Cennetini ihsan eder.) [Hatib] Sual: Ramazandan sonra her ay oruç tutmak isteyen hangi günler tutmalıdır? CEVAP Her ay 3 gün oruç tutmak...

Sayfayı Paylaş