gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba acaba aranızda Orucun Sevabı Nedir bilen var mı varsa lütfen bana bu sayfadan Orucun Sevabı Nedir yazsın.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Orucun Sevabı Nedir

Orucun Tutmanın Sevabı

Oruç tutmanın sevaplarını saymakla bitmez ve Cennet için Orucun önemi çoktur.

Orucun sevabına işaretle, Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

Allah katında oruç kadar sevaplı bir ibadet yoktur” (Nesâi, Siyam, 43)

Başka bir hadislerinde de:

Oruç, nefsinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa, Cenab-ı Hak onu cennet meyvelerinden yedirip, cennet ırmaklarından içirir” (el-Hündi, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki oradan sadece oruç tutanlar girebilir” (İbn Mace, Siyam, 1)

Oruç tutan helâlinden rızkını temin ettiği zaman ahirette hesaba çekilmez (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/328)

Oruç tutanın uykusu ibadet, susması ise tesbih sayılır İyilik ve ibadetlerine kat kat ecir verilir Duası Allah tarafından kabul edilip günahları affedilir (el-Hündî, Kenzü’l-Ummal, 3/327)

Oruç, kıyamet günü oruçlu için şefaat edecek, Cenab-ı Hakk’a niyazda bulunup, Ya Rabbi! Ben onu gündüzleri yiyip içmekten ve zevklerinden alıkoydum Bunun için onun hakkındaki şefaatimi kabul buyur” diyecektir Cenab-ı Hak da orucun bu isteğini kabul edip, oruçluya şefaat etme izni verecektir (el-Münziri, et-Tergib, 2/84)

Orucun sevabı sorulan Peygamberimiz (s.a.v.), Allah'ın (C.C.) "Her iyiliğe, on mislinden 700 misline kadar sevap verilir. Fakat oruç bana mahsustur, onun mükâfatını ben veririm. Çünkü kulum, benim için şehvetini ve yeme içmesini bırakmıştır dediğini naklediyor.

Ramazan orucu ile ilgili diğer hadislerden örnekler:

Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahtan bekliyerek oruç tutanın günahları affolur.

Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, cehennemden kurtuluştur.) [İbni Ebiddünya]

İslâm, kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.)

Orucun Sevabı Nedir bilgi verir misiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Animizm nedir bilgi verir misiniz

Animizm nedir bilgi verir misiniz

Animizm nedir, animizm dini hakkında bilgisi olan, hangi ülkeler animizm dinini kullanıyor yada yaşıyor bilgi verirseniz sevinirim.
  2. Orkut nedir, ne demektir bilgi verir misiniz

Orkut nedir, ne demektir bilgi verir misiniz

Başlıkta da yazdığım üzere orkut nedir, ne demektir neyi anlatıyor bu konuyla alakalı bana bilgi verecek meleğe bu Ramazan ayında minnettar kalacağım. Şimdidine hayırlı ramazanlar melişler.
  3. Meleklerim " Ramazan ne Demek " bilgi verir misiniz

Meleklerim " Ramazan ne Demek " bilgi verir misiniz

ramazan ne demek Ramazan Ayındayız ama kelime olarak ramazan tam olarak ne demek anlamı nedir arkadaşlarım. Faziletlerinide yzarsanız sevineceğim. Tşk. Hayırlı akşamlar.
  4. Ramazan Bayramında Neler Yapılır bilgi verir misiniz

Ramazan Bayramında Neler Yapılır bilgi verir misiniz

Merhaba kızlar. Oruç ayına az kaldı ve Ramazan Bayramı telaşı da şimdiden düşünülüyor bizimkiler bayramda gidilecek yerlerin listesini bile yaptılar:) Sizden de Ramazan Bayramında Neler Yapılır diye bilgi istiyorum yani yapılması gerekenler nelerdir?
  5. Arjantinin Ekonomisi nedir bilgi verir misiniz

Arjantinin Ekonomisi nedir bilgi verir misiniz

Merhaba arkadaşlar ben Arjantinin Ekonomisi nedir merak ediyorum bana bu konuda bilginiz var ise eğer Arjantinin Ekonomisi hakkında bilgi verir misiniz?

Sayfayı Paylaş