Örümcek Ağları Dünyanın En Sağlam yapısıdır.

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Örümcek Ağları Dünyanın En Sağlam yapısıdır.
Örümcekleri oldum olasıya sevmem aslında, araştırırken örümceklerin yaptığı ağlar ile ilgili güzel bilgilere ulaştım ve istedimki sizlerle paylaşayım.

Ne güzel yaratmış yaradan :)

ÖRÜMCEK AĞLARI DÜNYANIN EN SAĞLAM ÇELİĞİNDEN BİLE DAHA KUVVETLİYMİŞ.

SADMİN.

Hemen hergün, heryerde karşınıza çıkan bu yapının aslında bir sanat şaheseri olduğunun farkında mısınız?
22-2.jpg

Eklembacaklılar sınıfının bir üyesi olan örümcekler, bu şaheserleri yapmayı öğrenmezler. Küçük bir örümcek daha önce hiç nasıl yapıldığını görmese bile, kendi ağını örebilir.

21-1.jpg

Ağ kurmayan kimi avcı örümcekler, ağlarını rüzgardan korunmak için kullanırken, erkekler, dişileri bu ağlar sayesinde bulur.

19-3.jpg

Örümceklerin karınlarında üç ağ üretici organ bulunur. Örümceğin arka bacaklarıyla bu organlarına yaptığı baskıyla ağ salgılanır ve havayla temas edince sertleşir.

18-1.jpg

Örümcek ağını oluşturan her bir iplik, aynı kalınlıktaki çelik bir telden çok daha dayanıklıdır.

17-1.jpg

Ağlarını bir noktaya bağlayıp, kendilerini hava akımına bırakan örümcekler, bu sayede karada 5 km, denizde ise kilometrelerce sürüklenebilirler...
16-1.jpg

Kimsenin yaşamadığı ıssız adalarda bile örümceklerin varlığı bu sayede
açıklanabiliyor.

15-3.jpg

Ağlarını genelde geceleri ören örümcekler, bu işi sadece 60 dakika içerisinde tamamlarlar.
14-4.jpg

Ancak ne yazık ki, örümceğin ipeğini üretmek oldukça pahalıya malolmaktadır.

13-4.jpg

İpekböceklerinin aksine, birarada çok sayıda örümcek bulundurmak mümkün değildir, zira örümcekler birbirlerini yerler.

12-4.jpg

İşte, çelikten bile dayanıklı o muhteşem maddeyle, usta örümceklerin doğaya işledikleri desenler...
10-3.jpg
1-4.jpg

22-2.jpg

3-5.jpg

4-2.jpg

5-2.jpg

6-3.jpg

7-2.jpg

8-2.jpg

9.jpg

Cevap: Örümcek Ağları Dünyanın En Sağlam yapısıdır.

insan bu denli yakın resimlerini görünce aman ALLAH'ım diyor:) yaradanın işine hiç akıl sır ermiyor.

emeğine sağlık sadmin arkadaşım :D:D

Ellerine sağlık adminim

walla bana dokunan bi faydasını görmedim.
paylaşım için sağolun:)

Geri