gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Osman Zeki Üngör

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

ilim marşı osman zeki üngör resmi osman zeki üngör eserleri üngörün eserleri üngörün resimleri Besteci, Orkestra şefi, keman virtüozu Osman Zeki Üngör 1880 yılında İstanbul'da doğdu. Muzıka-i Hümayun'da Fasl'ı Cedid'i tertib eden Santuri Hilmi Bey'in torunu; Hacı Bekirzade Hüseyin Bey'in oğlu, Ekrem Zeki Ün'ün babasıdır.
    Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'nde okudu. 1891'de girdiği Mızıkai Hümayün'da yeteneğiyle II.Abdülhamid'in dikkatini çekti. Batı müziği öğrenimi görerek konser kemancısı oldu. Büyükbabası Santuri Hilmi Bey'in kurduğu Mızıkai Hümayun faslı Cedidi'nde ve Saffet Atabinen'in ilk defa düzenlediği senfoni orkestrasında başkemancı olarak çalıştı. Binbaşı rütbesiyle de Saray Orkestrası Şefi oldu.

Mızıkai Hümayun'da öğretim görevinde bulundu. İstanbul Erkek Muallim Mektebi'nde öğretmenlik yaptı. Bağımsız kadrosu olan ilk Türk senfoni orkestrasıyla Union Française'de haftalık halk konserleri verdi. Musiki Muallim Mektebi'nin müdürlüğünü yaptı.

Avrupa şehirlerinde de orkestralar idare ederek konserler veren Üngör; asıl ününü Mehmed Akif Ersoy'un İstiklal Marşını 1922 senesinde besueleyerek elde etti. Cumhuriyet'in İlanı'ndan sonra vazifesini Ankara'ya naklederek Ankara Riyaset-I Cumhur Musıki Hey'eti Şefi oldu.

Musıki Muallim Mektebi'nin kurulmasında önemli rol oynayan Üngör; 1924-1934 seneleri arasında bu okulun müdürlüğü vazifesinde bulundu.

1934 senesinde emekliye ayrılan Üngör; bir müddet de Teşvikiye Caddesi'nde Maçka Palas'ta oturmuş, 1958 senesinde de İstanbul'da vefat etmiştir. Cenaze töreninde özel izinle İstiklal Marşı çalındı.

İstiklal Marşı dışında başlıca eserleri: İlim Marşı, Azmü Ümit Marşı, Töre Marşı, Türk çocukları, Cumhuriyet Marşı.

alıntı

Osman Zeki Üngör konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. zeki müren

zeki müren

zeki müren
  2. Zeki Kadınn:))

Zeki Kadınn:))

Erkek: Bana isminizi bağışlar mısınız?Kadın: Neden? Sizin yok mu? Erkek: Ben bir fotografçıyım ve ne zamandır sizinki gibi bir yüz arıyordum. Kadın: Ben de estetik cerrahım ve ne zamandır sizinki gibi bir yüz arıyordum. Erkek: Sanırım sizinle daha önce bir kez çıkmıstık ya da iki kez? Kadın: Sadece bir kez çıkmış olabiliriz, çünkü aynı hat ayı ikinci kez yapmam. Erkek: Nasıl bu...
  3. zeki anne

zeki anne

Mehmet ile Handan öğrenci olup, aynı evi paylaşmaktadırlar. Birgün Handan ve Mehmet, Mehmet'in annesini yemeğe davet ederler. Mehmet'in annesi akşam yemeği süresince Handan'ı uzun uzun süzer ve aslında Handan'ın çok alımlı ve güzel bir kız olduğunu, acaba aralarında ev arkadaşlığından daha ileri bir boyutta bir ilişkinin mevcut olup, olmadığını merak eder. Aklını okumuşcasına Mehmet...
  4. Zeki misiniz???

Zeki misiniz???

zeki misiniz Bakalım; 18 saniyeden fazla dayanabilecek misiniz ? Ortada bulunan kahverengi kareyi mousla kontrol edin Diğer karelere temas halinde oyun biter Oyuna giriş için Escapa!
  5. Küçük Osman..

Küçük Osman..

Artık insanlar ne yapacağını şaşırdı küçücük çocuğun kazandığı paranın peşine düşmüşler :( Küçük Osman'ın gerçek babası isyan etti! Öyle Bir Geçer Zaman Ki"de "Minik Osman" rolünü başarıyla canlandıran 5 yaşındaki Emir Berke Zincidi'nin babası isyan etti... Öyle Bir Geçer Zaman Ki"de "Minik Osman" rolünü başarıyla canlandıran 5 yaşındaki Emir Berke Zincidi'nin...

Sayfayı Paylaş