Osmanlı Da Kadın....

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında sementha tarafından paylaşıldı.

 1. sementha

  sementha Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  932
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  OSMANLI DA KADIN

  Osmanlı Devletinin klâsik dönemine bugünden bakarak kadınların siyasî, ekonomik, askerî, kültürel haklarının olmadığını belirtmek mümkün değildir.

  Kadınlar, ekonomik hakları bakımından tıpkı erkekler gibi eşit haklara sahipti. Kazandığı para kendisine aitti ve dilediği gibi kullanabilirdi. Kadınların gelirlerinin başında, evlenirken nikah akdi sırasında belirlenen mehir, miras payı ve diğer yollardan elde edilenler bulunuyordu. İslâm hukukuna göre mal ayrılığı prensibine bağlı olarak kadınlar bu gelirlerini istedikleri gibi çeşitli yatırımlarla değerlendirmişlerdir.

  Yoksul kızlara çeyiz verilmesi ve düğün yapılması, okul çocuklarına gıda, elbise, yakacak yardımı, yoksullara yemek verilmesi, borçluların borçlarının ödenmesi, mahallelerden köylere kadar su ihtiyacının sağlanması gibi farklı sahalarda faaliyette bulunan hizmet amaçlı vakıflar kurulmuştur. Böylece sadece aile kadınlarını değil yetim, yoksul, mahkumları da içine alan kadınlara imkanlar sağlanmakta idi.

  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma anlayışının ilk örneğini bulduğumuz, “çıplak milleti giydirmek, aç milleti doyurmak” ifadesi Türk-İslâm devletlerine vakıflar yoluyla toplumun ihtiyaçlarının karşılanması şeklinde devam etmiştir. Toplumda karşılıklı sevgi ve saygı anlayışı ile hiçbir zorlama olmadan sahip olduğu imkanlardan diğer insanların da yararlanmasını isteyen kadınlar, vakıflar yolu ile kurdukları cami, mescid, han, hamam, medrese, kütüphane, hastahane, köprü, sebillerin Anadolu’nun hemen hemen her köşesine nakşedilmesinde de büyük rol oynamışlardır. Özellikle kadınların bu konuda en az erkekler kadar istekli olmaları da ayrı bir önem taşımaktadır.

  Saray çeşitli yönleri ile halka önderlik etmiştir ki, bunların başında valide sultanların başını çektiği hayır müesseseleri olan vakıflar da gelir. Osmanlının ilk zamanlarında kadınlar tarafından yaptırılan önemli bir vakıf kuruluşu Manisa’da Hafsa Sultan tarafından yaptırılan külliyedir. Külliye içinde bulunan hastahanede ruh hastaları musıki ile tedavi ediliyordu. Bu aynı zamanda kadınların ekonomik haklarını dilediklerince kullanmalarına bir örnektir.

  Harem hiyerarşisi içinde eğitim süresi Enderunda olduğu gibi yedi sekiz yıllık bir eğitimden oluşuyordu, her kademede başarılı olanlar bir üst eğitime geçerlerdi. Bu sistem içinde yükselen kadınlar farklı bilgi ve becerilere sahip oluyorlardı. Padişah eşlerinin hemen hemen hepsinin odasında bir kitaplığı vardı. Kitap demek bilgi demek bugünün kadını ne kadar kitap okuyor?sorgulamamız lazım kendimizi.

  edebiyatdefteri.com


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Osmanlı Da Kadın.... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bu da 'kadın amele' pazarı

  Eksi 10 derecede bekliyorlar. Gündelikleri 10 YTL. Aileri reisi onlar. Amele pazarında iş bekliyorlar. Hepsinin bir hikayesi var. Uşak'ta halk arasında ''kadın amele pazarı'' olarak adlandırılan alanda toplanan kadınlar, gündeliği 10 YTL'lik iş bulabilmek için şiddetli soğuk altında saatlerce bekliyor. Uşak'ın Eski Tabakhane bölgesinde her gün çok erken saatlerde kurulan ''kadın amele...
 2. Kadın da aldatır...Ama yakalanmaz

  kocalarını aldatan kadınlar anlatıyor kocasını aldatan kadın anlatıyor güneş kadınlar güneş azgın Aldatma konusunda erkekler sabıkalı görünse de, kadınlar da erkekler kadar hatta daha da fazla aldatıyor! Aldatıyor ama hiç düşündünüz mü? kadın neden aldatır? Ve nasıl yakalanmaz?Bence düşündünüz ve halende düşünüyorsunuz:DBence fazla düşünmeyin derim meleklerim okuyun derim:) Art arda...
 3. Osmanlıda kadın şairler

  tanzimattan günümüze kadın şairler tanzimattan günümüze kadın şairlerin tanıtılması bayan şairlerimiz bayan şairler osmanlı padişahları kronolojisi Okulda en sevdiğim ders osmanlı tarihi dersiydi.Çok seviyordum.Çok dikkatimi çeken bir dersti.Derste osmanlı döneminde olan osmanlı kadınların bazılarının şair olduğunu öğrenmiştir.Adlarınıda ezberlemiştim.Çünkü sınavda sorabilirdi hoca ve...
 4. Kadın olmak da zor, kadınca yaşamak da zor..

  Kadınca kararınca bir hayatta yaşayan kadınların sorunları neler ? Ev kadınları nasıl zorluklarla karşılaşıyor bu hayatta ? Biz kadınlar neden zoruz, neden karmaşık, duygusal, plancı, yorucu ve kimi zamanda yoran tarafız ? Neden bir kadının en büyük düşmanı gene başka bir kadın ? Kocalarımız bizi gene hemcinslerimizle aldatıyor mesela, bizi en çok en yakın arkadaşlarımız kıskanıyor değil mi?...
 5. İstanbul 'da ki Osmanlı eserleri hangileridir ?

  İstanbulda bulunan Osmanlı eseleri hangileridir ? Bu eserler nerelerdedir ? Muhteşem Yüzyıl başladığından beri Osmanlıyı daha bir merak eder oldum :)

Sayfayı Paylaş