gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Osmanlı Devletinde çıkan ilk kanun hangisidir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Ben sizden osmanlı devletinde çıkan ilk kanun hakkında bilgi rica ediyorum. Osmanlıda çıkan ilk kanun neydi acaba ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Osmanlı Devletinde, Sultan İkinci Abdülhamid Hanın emriyle 28 kişilik bir heyet tarafından hazırlanıp, 23 Aralık 1876’da kabul ve ilan edilen anayasa özelliğindeki kanun. Devletin şeklini, çatısını, devlet içindeki teşrî (yasama), icra (yürütme), kaza (yargı) kuvvetlerinin birbiriyle münasebetini, bunların hangi organlar vasıtasıyla kullanıldığını ve ayrıca ferdin devlete karşı olan hak ve görevlerini tayin eden Kanun-u Esasî, 12 kısım ve 121 maddeden ibarettir.

Osmanlı Devleti bir İslâm devleti olduğu için, İslâm hukukuna göre hazırlanmış, anayasa özelliğini taşıyan kanunnâmelerle idare ediliyordu. Kanunnâmelerin dışında, 1808’de Sened-i İttifak, 1839’da Gülhane Hatt-ı Hümâyûnu adıyla bilinen Tanzimat Fermanı ve 1856’da Islahat Fermanı gibi, anayasa özelliği taşımayan siyasî belgeler çıkarıldı.

Bu belgeler siyasî olup, genelde Hıristiyan Avrupa devletlerinin baskısıyla, Osmanlı ülkesindeki gayrimüslim tebaaya daha fazla hak ve imtiyaz verilmesi için düzenlendi.

Osmanlı Devletinde çıkan ilk kanun hangisidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Osmanlı Devlet Armasının Anlamı

Osmanlı Devlet Armasının Anlamı

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. osmanlı devletinde kurulan ilk banka

osmanlı devletinde kurulan ilk banka

Osmanlı devletinde kurulan ilk banka hangisi arkadaşlarım. Bana bunun cevabını acil olarak atabilirseniz sevinirim.
  3. Osmanlı devletinde kurulan ilk vakıflar bankalar

Osmanlı devletinde kurulan ilk vakıflar bankalar

osmanlı devletinde kurulan ilk banka, bankalar, isimleri, hangileri, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar Osmanlı İmparatorluğunda kurulan ilk bankalar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler, detayları ile birlikte bu makalemizde yer almaktadır Melek'lerim. OsmanlI İmparatorluğunda Bankalar 1) Istanbul Bankası (Banque de Constantinople) 1847'de kurulmuştur. Bu bankanın...
  4. osmanlı devletinin yaptığı camiler

osmanlı devletinin yaptığı camiler

arkadaşlarım bana osmanlı devletinin yaptığı camiler ve bu camilerin hangi yılda yapıldığı ile ilgili bilgiler lazım varsa paylaşırsanız sevinirim.
  5. osmanlı devletinin özeti

osmanlı devletinin özeti

osmanlı devletinin kısa yazısı ve ötezi gerekiyor. Yardımcı olur musunuz kızlar sağolun.

Sayfayı Paylaş