gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Osmanlı'da kahve ikramı nasıl olurdu

Konu, 'Örf ve Adetlerimiz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

osmanlıda kahve kahve ikramı osmanlı fincanı osmanlı fincanları ikramları Osmanlı saray ve konak haremlerinde misafirlere bir törenle kahve ikram edilirdi. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulurdu. Ardından üç genç kız kahve ikramına başlarlardı. Kahvenin soğumaması için güğüm, ortasında kor ateş bulunan stile oturtulur ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınırdı. Stil takımları tombak, gümüş veya pirinçten yapılmıştır. Kahve ikramında ayrıca yuvarlak stil örtüsü kullanılırdı. Atlas veya kadifeden yapılan bu örtü sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemelidir. Stil takımı ve örtüsünün zenginliği ailenin varlık derecesini yansıtırdı.
    İçinde kahve fincanı ve zarflar bulunan tepsiyi taşıyan kız, stil örtüsünü kenardan iki eli ile önlük gibi önünde tutar, ikinci kız stil takımını taşırdı. Üçüncü kız tepsiden porselen fincanı alır, stildeki güğümden kahveyi doldurur, fincanı altın,tombak, gümüş veya porselen zarfa yerleştirir, zarfın ayağından iki parmağı ile tutarak tek tek misafirlere ikram ederdi. Tiryakiler kahve ile birlikte nargile veya uzun çubuklarda tütün içerlerdi.

Osmanlı'da kahve ikramı nasıl olurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kahveyle Birlikte Neden Su İkram Edilir

Kahveyle Birlikte Neden Su İkram Edilir

kahveyle ne ikram edilir kahvenin yanında ne ikram edilir türk kahvesinin yanında türk kahvesi nasıl kahve nasıl Kahveyle birlikte tepsiye bir bardak da su koyulur ve kahve suyla ikram edilir...Nedeni nedir biliyormusunuz meleklerim ben hep bunu merak etmişimdir ve üşenmedim araştırdım...Belki bir çoğunuz biliyorsunuzdur ama ben benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim... Neden...
  2. cilveli kahve nasıl hazırlanır?

cilveli kahve nasıl hazırlanır?

Manisa'da eski dönemlerde gelinlik kızlar, evlerine gelen görücülere bu kahveyi ikram edermiş. Bol köpüklü kahvenin üzerine öğütülmüş badem konurmuş. İşte o ''cilveli'' adıyla bilinen Türk kahvesi, patentle koruma altına alındı. Manisa'nın tarihi ve turistik mekanlarından olan Yenihan'da kafe işletmeciliği yapan Tamer Çipiloğlu, cilveli kahveye sahip çıkıp yeniden canlandıran kişi. Eski...
  3. Kahve Falında Görülen Maymunun Yorumu Nasıl Olur ?

Kahve Falında Görülen Maymunun Yorumu Nasıl Olur ?

Bu konu; kahve falında maymun görmek anlamı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili kahve içmekten hoşlanan ve içtikten sonra fincanı tabağa ters çevirip fala bakmaktan ve baktırmaktan hoşlanan meleklerimiz, bir önce ki konumuzda sizler için kahve falında köpek görmek nasıl yorumlanır bilgi vermiştik. Bu sayfamızda ise yine genelde fal bakanların yorumu olarak kahve falında maymun görmek nasıl...
  4. sütlü kahve nasıl yapılır

sütlü kahve nasıl yapılır

Arkadaşlarım oturmaya gelecek annem de evde yok.Sütlü kahve yapıyordu annem ama ben nasıl yapılır bilmiyorum.Burdan yazarmısınız arkadaşlarıma yapacam :D
  5. Yeşil Kahve Nasıl Zayıflatır?

Yeşil Kahve Nasıl Zayıflatır?

Bu sayfa; Yeşil Kahve Nasıl Zayıflatır konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, fazla kilolar kadınların her zaman kabusu olmuştur. Bunun için de her türlü yöntem denenir. Son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir yöntem de kadınların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Yeşil kahveyle zayıflama. Birçok bayanın kilo verdiği bu yöntem nedir, yeşil kahve nasıl zayıflatır, hemen bilgilere...

Sayfayı Paylaş