Otobiyografi örnekleri

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru  otobiyografi örneği otobiyografi örnekleri biyografi örneği yazıları nasıl yazılır Otobiyografi; kişinin kendi hayatı ile yazılı bilgi verme tekniğidir... Yani bir nevi buna, özgeçmiş de diyebiliriz Melek'lerim. Peki otobiyografi nasıl yazılır; buyrun örneklerinden esinlenerek bilgi sahibi olalım Melek'lerim.

  [​IMG]


  Otobiyografi; Kişinin kendi hayatını anlattığı yazıya otobiyografi denir. Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı ana kadar yaşananlardan anlatmaya değer olanlar yazılır. Edebiyat, sanat, siyaset, spor vb. alanlarda ünlü bir kişi; diğer insanlarca bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını anlatmak amacıyla otobiyografisini yazar. Otobiyografi her ne kadar öznel bir anlayışla kaleme alınsa da gerçekler göz ardı edilmemelidir.

  Örnek otobiyografi
  CAN DÜNDAR
  Tek çocuktum.

  60'larda 6'ıncı ayın 16'sında saat 6'yı 56 geçe, 06 trafik kodlu şehirde doğdum. Bu 6'lar hayat boyu peşimi bırakmadı.

  Can Bartu'dan ad takmışlar; adımı ve tutacağım takımı seçme şansım olmadı.

  21 Mayıs 1963.Ankara'da bir ihtilal günü, stüdyoda babam ve annemle...Doğduğumda anayasa kabul edileli birkaç hafta olmuştu ve Menderes'in asılmasına birkaç ay vardı.

  Anayasayı 10 yaşıma gelmeden budadılar, 30'uma varmadan Menderes'in itibarını iade ettiler.
  * * *


  Haziran 1961 tarihli Cumhuriyet: Bizim evi basan selin haberi manşette... Daha göbek bağımın ucu kurumadan evin önünden akan boklu dere taştığından bütün zıbınlarımı sel aldı; çıplak doğdum denilebilir.

  Annem babam memurdu.

  Annemin "daire"sinde, facit hesap makinalarıyla, DMO damgalı daktilolar arasında büyüdüm. Yandaki bina Tuslog'tu. Birtakım kızgın gençler üç günde bir gelip bağırır, çağırır, taşlarlardı. 68 kuşağıyla orada tanıştım.

  * * *

  Kreş yılları-(1964)Usluydum.

  Sabah bir koltuğun üzerine bırakırlar, akşam gelip oradan alırlardı.

  Utanılacak kadar normaldim. Hiçbir oyuncağımı kırmadım, zil çalıp kaçmadım, Ayşegül'lerimi yırtmadım. Şimdi onları tek tek oğlum yırtıyor.

  Pazar'ları Ankara'da banyo günüydü. Koca odun parçalarıyla zor yanan kazanların kaynar sularında tuğla büyüklüğünde yeşil sabunları kafama yiye yiye yıkandım.

  Babamdan fiske yemedim, ama annem feci keseler ve vurdu mu çınlatırdı.

  Babamla 6. yaşgünümde-Lunaparkta alnıma yazısını bırakan kazanın izlerini silmeye çalışıyoruz.(16.06.1966)Ulus'ta Santral Bebe'den giyinirdim. 5 yaşımda teyzem beyaz puantiyeli kırmızı gömleğimin üzerine maşrapayla su dökünce ilk kez intiharı düşündüm. Sonra vazgeçtim.

  6 yaşımda feci bir trafik kazası geçirdim. Bir minibüs taklalar atarak geldi ve içinde bulunduğumuz Citroen'in üstüne çöktü. Arabanın motoru dizlerime bindi, kafam ön cama geçti. Alnıma çizili yara, alın yazısı değil, kaza kalıntısıdır.

  * * *

  Handan halamla lunaparkta (23.09.1967)Sünnet davetiyem...Bir yaşgünümde sünnet oldum. Sünnet davetiyemin üzerinde baltasıyla bir adam ve kenarda bekleyen kedi figürü vardı. "Maşallah" yazılı şapka giydim.

  3-5 arabalık konvoyla kısa bir Ankara turunun ardından Hacı Bayram'a gittik. Tören Harita müdürlüğünün bahçesindeydi,
  ama aksilik işte, Haziran ortasında yağmur yağdı. Neyse ki top ve saat geldi de hediye, sevindim...

   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  saol çok işme yaradı
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  saol işime az da olsa yaradı
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çok işime yaradı
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  thnkx güzeldi
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  :] bence deeeeee çooook güzeldiiiiiiii :]
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  hiç işe yaramadı hacı abi, ne bu :]
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  saol hiç işime yaramadı
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  teşekkürler ama ben bişe anlamadm:(:(:(
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  hiç anlamadım :(
   
 11. kayıtsız

  kayıtsız Forum Okuru  Otobiyografi

  Sağol yiaaa:)))
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  ya ne saçma ya işimize yarar bişey oluştursanız daha ii olur boşu boşuna ugraşmana gerek yoktu.kim yaptıysa artık yine de saol hiç işime yaramadı.
   
 13. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  hiç bir şey anlamadım
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  bunlar ayrı ayrı mı yoksa birleşik mi *** yapmışşın
   
 15. heryerde aynı örnek var...
   
Otobiyografi örnekleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sertab 'Otobiyografi'sini yazdı

  Sertab Erener'in 15. yıl konseri, çeşitli mizansenlerle süslenmiş, şarkıcının kendi sanat hayatına bakışını anlatan, konserin başlığındaki gibi 'otobiyografik' bir hikâye, ilginç bir prodüksiyondu. Birlikte çalıştığı müzisyen arkadaşları, Fahir Atakoğlu, Sezen Aksu, Levent Yüksel, Nil Karaibrahimgil, Özge Fışkın ve Demir Demirkan'la çeşitli sahnelerde yarı teatral, yarı doğaçlamaya dayalı,...
 2. Can Dündar Otobiyografi

  can dündar otobiyografi can dündar otobiyografisi uğur kardeş mi uğur kardeş mi ve Tek çocuktum. 60'larda 6'ıncı ayın 16'sında saat 6'yı 56 geçe, 06 trafik kodlu şehirde doğdum. Bu 6'lar hayat boyu peşimi bırakmadı. Can Bartu'dan ad takmışlar; adımı ve tutacağım takımı seçme şansım olmadı. Doğduğumda anayasa kabul edileli birkaç hafta olmuştu ve Menderes'in asılmasına birkaç ay vardı....
 3. Otobiyografi / Nazım Hikmet

  otobiyografi örneği otobiyografi örnekleri kısa örnekleri örneği kısa 1902'de doğdum doğduğum şehre dönmedim bir daha geriye dönmeyi sevmem üç yaşımda Halep'te paşa torunluğu ettim on dokuzumda Moskova'da komünist Üniversite öğrenciliği kırk dokuzumda yine Moskova'da Tseka-Parti konukluğu ve on dördümden beri şairlik ederim kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir ben...
 4. tığ işi örnekleri!!!

  tığ işleri örnekleri tığ işi örnekleri işi örnekler işleri lif
 5. lif örnekleri çok hoş

  lifler örnekleri ilif örnekleri ilif modelleri çeşitleri parmak lif yapılışı
 6. lif örnekleri

  lif örnekleri liförnekleri 2012 lif modelleri
 7. Ev Dekorasyon Örnekleri

  dekorasyon örnekleri ev dekorasyonu örnekleri ev dizayn dekorasyon döşeme Çoğu zaman evimizin yeni bir şekil almasını isteriz. Ama ne tarzda ve ne konsepte olacağına tam karar veremeyiz, bunun için bu konumuzu sizleri için açtık, açık konu olarak değerlendirdiğimiz konumuzda dekoratif ürünler, aksesuarlar, mobilyalar ve oturma odalarından, duvar boyalarına kadar birçok fikir edine...
 8. Yelek örnekleri

  yelek örnekleri örgü örnekleri yelekörnekleri yelek modelleri ören bayan Hamarat meleklerim size birkaç tane yelek örnekleri paylaşcam bakalım begencek misiniz ??
 9. otobiyografi örnekleri

  otobiyografi örnekleri varmı kızlar teşekkürler.
 10. Otobiyografi nedir

  Otobiyografi nedir otobiyografi örneği hazır otobiyografiler Merhaba arakdaşlar, bu yazımızda otobiyografi nedir önce onu öğreniyor ve daha sonrada otobiyografi örnekleri hakkında bilgi ediniyoruz. Buyrun ilgili tüm arkadaşalr ve sevgili melek'lerimiz; Otobiyografi; Kişinin kendi hayatını anlattığı yazıya otobiyografi denir. Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş