gebe
  1. cücük

cücük Forum Okuru

Otojenik egitim nedir?

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında cücük tarafından paylaşıldı.

Otojenik egitim nedir? otojenik egitim Meleklerim benim stressden dolayi kasslarim asiri derecede sertlesmidi, öyleki artik agrisiz günüm kalmamisti. Doktorumun tavsiye üzerine Otohenik egitim denilen tedaviyi uyguladin.
    Inan mayacaksiniz ama agri ile basladigim uygulamada ilk deneyimimde agrisiz kalktim.
    Bu yüzden sizinle bunu paylasmak istedim. Insallah sizde faydasini görürsünüz....
    Otojenik egitim nedir?

Otojenik Eğitim;otonom sinir sistemi üzerinden bedeni kontrollu olarak gevşetme, kişinin ruhunu, psikolojisini rahatlatma metodudur. Adeta kişinin kendi kendini uyur konuma getirmesidir. Ama bu konum bir uyuma hali olmayıp, bilakis gevşemiş olan bedende bilincin açık olma halidir.

Otojenik Eğitim;1920'li yılların başlarında, Alman bir Psikiyatrist olan Prof. Dr. Johann Heinrich Schultz (1884-1970) tarafından bulunmuştur. Bilimsel alanda da itibar bulmuş olan bu metot, o zamandan beri doktorlar, psikoterapistler ve pedagoglar tarafından, psikolojik ve psikosomatik sorunlarda önleyici mükemmel bir yöntem olarak görülmekte ve uygulanmaktadır

Otojenik Eğitim, diğer işlevlerinin yanı sıra; konsantrasyon azlığı ve bozukluğu, uykusuzluk, dinlenememe ve iç huzursuzluğu giderebilmekle birlikte zihinsel, bedensel ve sanatlar yeteneklerin geliştirilmesinde etkili, alışkanlıklardan kurtulmada yardımcı olmaktadır. Yaşamımızı engelleyici negatif düşüncelerin pozitif olarak değiştirilmesinde, olaylara ve yaşananlara sınır koymanın ötesinde kendi özgüvenimizi artırarak sorunlarla baş edilebileceğini göstermektedir. Sınav ve doğum öncesi hazırlıklarda ve her türlü strese karşı oldukça elverişli bir yöntemdir.

Otojenik Eğitim, yetkili bir kurs öğretmeni tarafından, tek kişiye ya da gruba öğretilir. Bu metodu eğer bir grubun içinde öğrenirseniz, diğer kursa katılanlarla da, fikir alışverişi içinde bulunacağınızdan daha yararlı olabilir. Tek başınıza öğrenmeye kalkmak, yanlış ve engelleyici egzersizlere kayabilme düşüncesi ile, tavsiye edilmez.Otojenik Eğitim, ile yaklasık 2 - 6 haftalık bir çalışma sonrası, kendinizi kısa bir süre içerisinde stresli bir konumdan, sakin, rahat ve huzurlu bir konuma (relaks hale) getirebilmeyi başardığınızda, egzersizlerinize telkinlerde ekleyebilirsiniz. Örneğin bir sınav öncesi "ben onu kolaylıkla başaracağım" yada devamlı uykusuzluk hali çektiğinizde "ben derin ve rahat uyuyorum" gibi. Kendiniz relaks bir konumda iken şuuraltı ile rahatca kontakt kurabileceğinizden, buna benzer pozitif düşünceler (telkinler), şuuraltına daha kolay yerleşecek ve şuuraltı o telkini işletip size yardımcı olacaktır. Oldukça kısa bir zaman içinde ve olanaklar ölçüsünde, telkinleriniz etkisini gösterip, amacına ulaşacaktır.

Otojenik Eğitim, tüm dini inaçlardan veya belli bir dünya görüşünden uzak, dünya genelinde en çok araştırılan, incelenen ve üzerinde en cok etüd yapılan bir rahatlama metodudur.Otojenik Eğitim, doktor veya ilaç tedavisi yerine geçmez; ama bundan bağımsız olarak tüm tedavi ve terapilerin yanında destekleyici olarak uygulanabilir. Bilinçli ve kararlı uygulandığı takdirde de ömür boyu psikolojik hijyen sağlar. Hastalık düzeyindeki rahatsızlarda doktor kontrolü mecburidir!!!

Otojenik egitim nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. cocuklara eglenceli beslenme egitimi

cocuklara eglenceli beslenme egitimi

cocuklarda eglenceli beslenme egitimi Kadıköy Şifa Sağlık Grubu, çocukların sağlıklı beslenme bilincini arttırmak için hayata geçirdiği "Sağlıklı Beslenme Oyun Grubu" projesi ile çocuklara erken yaşlarda doğru beslenme alışkanlığını farklı bir bakış açısı ile kazandırmayı hedefliyor. Beslenme ve diyet uzmanı, 5 – 12 yaş grubu çocuklar için beş seans olarak tasarlanan...
  2. Egitim..

Egitim..

Hayata yeni bir yön vermek gerektiğine işaret eder. Uyarı niteliği taşır
  3. Egitim-Sirket gelisimi

Egitim-Sirket gelisimi

ORGANİZASYONEL GELİŞİM - EĞİTİM - KARLILIK VE BÜYÜME "Savaş Tavşancı, Organizasyonel Gelişim Danışmanı , 02 Temmuz 2007" Hepimizin bildiği gibi karlılık ve büyüme, şirketlerimiz için en önemli hedefleridir. Nitekim gecemizi gündüzümüze katarak kurduğumuz şirketimizin devamlılığı bunlara bağlıdır. Peki, bu hedeflerimize ulaşmak ve onu devam ettirmek için neler yapacağız? Bunun...
  4. Egitim platformu

Egitim platformu

Bakanlık e kayıt sistemi ile aileleri kendilerine en yakın okula çocuklarını kayıt ettirmeyi sağlıyor. Ülkemizde eğitimin önemine inanan bir çok veli, aile çocuklarına iyi bir eğitim sunma endişesi taşıyor. Bu endişeden dolayı aileler çocuklarını okula kayıt ettirecekleri zaman iyi bir okul, iyi bir öğretmen arıyorlar. Okul ve öğretmenin çocuğun eğitimine etkisi yadsınamaz bir gerçek....
  5. Otojenik egitimle ne elde edilir?

Otojenik egitimle ne elde edilir?

otojenik egitimle ne elde edilir, Otojenik egitim Otojenik egitimle ne elde edilir? Otojenik Eğitim desteğiyle; iş ve aile problemleri, sınav, iş görüşmesi, toplantı, özel bir sunum ve benzeri stresli durumlar öncesinde, sinir bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklarda iç huzur ve rahatlama/gevşeme elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra istek dışı oluşan düzenli uyuyamama, yüksek veya düşük...

Sayfayı Paylaş