gebe
  1. melegim

melegim Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0

öz güven hesabınızı artırın

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

* Size bir olay anlatıldığında ya da gazeteden bir şey okuduğunuzda, bunu eleştirmeden algılamaya çalışın. Herkesin o anki hissedişine göre kendisi için en iyi şeyi yaptığını benimseyin ve böyle düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Bu sürekli eleştirildiğiniz hissiyatını ortadan kaldırır ve herkesin kusurları olduğunu benimsemenize yardımcı olur. * İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: "Böyle görünmeyi tercih etmesi nedeniyle suçlu değil."

YARGILAMAYIN

* İş yerinizden ya da ailenizden birine birkaç dakikanızı ayırın. Sizi sıkan tavırlarını inceleyin ve bunu yaparken onu kesinlikle yargılamamaya özen gösterin. O kişinin bu tavırlarla uyumlu yaşam koşulları olduğunu kabul edin.

* Özgüven sarsıntısı geçirdiğinizi hissettiğinizde, kendinize "..... yapsaydım ne olurdu?" diye sorun. Yani; düşseydim, bana gülselerdi, işe alınmasaydım, beni beğenmeseydi, reddedilseydim, vs. gibi... Soruları kendinizi sinirlendirinceye kadar devam ettirin. Bir an gelecek ve hiçbir şeyin ''en kötü'' durum olmadığını kabul edecek, böyle düşünmekten vazgeçeceksiniz.

KENDİNİZİ SEVİN

* Kendinizi değersiz hissetmeye başladığınız zaman, ".... benim bir parçam, ben .......''dan ibaret değilim" egzersizini yapın. Örneğin "Kırılganlığım, sessizliğim benim bir parçam, ben kırılganlıktan ibaret değilim" gibi... Bu olumsuz olduğuna inandığınız bir yönünüzün kafanızda sürekli yankılanmasını engeller. Sizin olumsuzluktan ibaret olmadığınızı kabul etmenize yardımcı olur.

* Aptalca bile bulsanız, "Kendimi seviyorum çünkü ..." kartları hazırlayın. Soluksuz kaldığınızda, kendinizle baş edemediğinizde, kartlarınızı çantanızdan çıkarın ve tek tek bakın. Olumsuz düşünceleri ve güvensizliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

* Zihninizde olumsuz bir düşünce oluştuğunda kendinize yüksek sesle "Dur" demeyi alışkanlık haline getirin.

2. reyhannn

reyhannn Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
öz güven hesabınızı artırın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Güven...

Güven...

İngiltere'de yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları kredisi sınırsız çek defterleri vardır. Ingiliz devleti hakimlerine o kadar güveniyor yani. Birgün hakimin biri bir bankaya gidip 1.000.000 poundluk bir çek bozdurmak istediğini söylemiş. Tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri en üst makamdan onay almadan bu kadar parayı veremeyecekleri...
  2. hesap

hesap

Rüyada hesap çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Olumludur.Rüyasinda hesap yaptigini görmek mal ile tabir edilir. Kendisinin bir isten dolayi hesabinin yapildigini gören, eziyete ve mihnete düser. Biriyle hesaplastigini gören, onu bir zahmete sokar. Bir baska rivayete görede: Rüyada ölü için görülen hesap, o ölünün azapta oldugu sekilde yorumlanir. Kendi nefsiyle hesaplastigini gören kimse...
  3. Güvence Hesabı

Güvence Hesabı

güvence fonu Güvence Hesabı 26.07.2008 tarih,26594 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Güvence Hesabı Yönetmeliği ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde tüzel kişiliğe haiz Güvence Hesabı kurulmuştur. Güvence Hesabı Yönetmeliği ile 3/7/2002 tarihli ve 24804 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Trafik Garanti Sigortası Hesabı Yönetmeliği yürürlükten...
  4. çocuğunuza öz güven aşılama yolları

çocuğunuza öz güven aşılama yolları

çocuklara özgüven aşılama ÇOCUĞUNUZA ÖZ GÜVEN AŞILAMA YOLLARI ÖZGÜVEN AŞILAMA 1. Çocuğunuzu sevdiğinizi, onun sizin için önemli olduğunu belirtin. 2. Çocuğa inanın ve güvenin, çocuktan iyi şeyler beklerseniz iyi şeyler görürsünüz. 3. Çocuğun size yardım etmek veya kendi başına iş yapmak için gösterdiği ilk belirtileri gözden kaçırmayın. Girişimlerini destekleyin. 4. Çocuğun yaptığı...
  5. Özlersin?

Özlersin?

Duygularla yaşanan hayatta güzel bir yazı sizlere... Bir akşamüstü cafesinde çaylar yudumlanırken rüzgarin yüzüne doladığı saçlarını mı özlersin sevgilinin ? haksızlığa uğradığnı düşündüğü bir yerde kararlı bir şekilde seni savunurken, yüz hatlarının aldığı şekli mi ? Yürekten sarılmalarını mı özlersin ? Sahilde kucağına uzanmışken gözlerini açıp uzun uzun gözlerine bakmasını mı özlersin ?...

Sayfayı Paylaş