gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Özel Öğretmen - Özel Öğrenci

Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

“ÖZEL” ÖĞRETMEN, “ÖZEL” ÖĞRENCİ Özel eğitim...Adı üstünde "özel" eğitim... Öğrencilerimiz "özel" eğitime muhtaç çocuklar..Bizler "özel" eğitmenleriz.Hepimiz okula başaldığımızda oturduğumuz sıralar çok büyük gelmiştir bizlere...Hele öğretmenelrimiz kocaman, koskocamandı. Hem korkar hem de sayardık öğretmenlerimizi... Saygı ve korku bir aradaydı...Öğretmenlerimiz sınıfa girerdi, o günkü dersini anlatırdı 3-5 arkadaşımıza konu ile ilgili sorular sorardı ve o konuyu bitirirdi..Bizler öyle miyiz? Kaç tane öğrencimiz varsa hepsinin performansına göre bireyselleştirilmiş eğitim planı hazırlamak ve öğrencimizin gelişim alanına göre dersimizi anlatmak zorundayız. Öğrencimiz bir kez sorduğumuz soruya cevap verirse o konuyu geçemiyoruz. Ayrı oturumlarda, farklı ortamlarda sorulara doğru cevaplar vermesini bekliyoruz. Ve oturum sayımıza göre öğrencimiz sorularımıza doğru cevaplar verirse, ancak o zaman başka bir konuya geçmek zorundayız..aBizlerin sınıfa girip o günkü konuyu tüm sınıfa anlatma gibi bir lüksümüz yok..Biz kaç tane öğrencimiz varsa hepsine ayrı ayrı ulaşmak zorundayız. Hepsine vereceğimiz pekiştireçler farklı olmalı. Bize öğretmenlerimiz "aferin "derdi sorularını doğru yanıtladığımızda. Bizim için "aferin" o günü mutlu geçirmek için başlı başına bir sebepti. Sanki ampülü biz icat etmişiz gibi sevinirdik. Ama "aferin" bizim öğrencilerimize çok şey ifade etmeyebilir. Sorumuzu doğru yanıtladıklarında mutlaka "çukulata, bisküvi vs." vermek zorundayız. Çünkü davranışın sürekliliği bu yolla kazandırılabilir.Bizim öğrencilerimiz "özel" öğrenciler..Bizler de "özel" öğretmenleriz. "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" demiş Hz. Ali. Biz öğrencilerimize bir harf öğretebilmek için belki aylarımız geçiyor ama sonunda onların öğrendiğini görmek hiçbir mutlukla denk değil. O ayrı bir güzellik, o ayrı bir mutluluk. "Özel" öğrencilerimizin gözlerindeki ışığı görmek, onların mutluluğunu görmek herşeye değer... "Özel" öğretmen olmakla gurur duyuyorum. Çünkü her yeni şey öğrendiğinde öğrencilerim, ben hayata yeniden geliyorum. Onların yeni şeyler öğrenmeleri, hayatla mücadele edebilmeleri, benim hayatla başa çıkmamı sağlıyor. Kendime daha fazla güveniyorum, daha dik duruyorum hayatta. Onların okumaları, benim başarım, onların yazmaları benim başarım, onların hayata karışmaları, kendilerini savunmaları benim başarım...."Özel" öğrencilerim sayesinde ben hayata hergün yeniden geliyorum...Onlar mutlu, ben daha mutluyum. Onlar huzurlu ben daha huzurluyum...Ben " özel" öğretmenim..Hem kendimle hem de "özel" öğrencilerimle gurur duyuyorum.... SEVGİ ARDA

Özel Öğretmen - Özel Öğrenci konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğrencilere Göre “İyi Öğretmen”

Öğrencilere Göre “İyi Öğretmen”

Bir öğretmenin sınıfı tarafından beğenilmesini sağlayan kişilik çizgilerini belirlemek üzere yapılan araştırmaya göre, öğrencilerce en çok vurgulanan nitelik şöyledir: 1-İşbirliğine dayanan demokratik tavır. 2-Her çocuk için sevecen ve saygılı olma. 3-Sabır 4-Geniş bilgi. 5-Hareket ve görünüşün boşa gitmesi. 6-Doğruluk ve taraf tutmamak. 7-Esprili olmak. 8-Tam itidal ve metanet...
  2. Öğrenci Gözüyle Öğretmen - Öğretmenim

Öğrenci Gözüyle Öğretmen - Öğretmenim

öğrenci gözüyle öğretmen öğrenci gözüyle öğretmen kompozisyon çocuk gözünde öğretmenime kompozisyon ÖĞRETMENİM "Öğrenci gözüyle öğretmen" adlı yarışmada birincilik ödülü alan yazı. Ben bir öğretmen çocuğuyum. İlk öğretmenim de annemdir. Öbür çocuklar gibi okula başlarken yabancılık çektiğimi söyleyemem. Yaşamım okulda başlamıştı. Ancak okula başlamamla yeni bir sorun önüme...
  3. Öğretmen Öğrenci Diyalogları

Öğretmen Öğrenci Diyalogları

1.- kim o konuşanlar? ümit, mert ikiniz dışarı.. - ama hocam? - dışarı çıkın.. - hocam biz konuşmuyoduk ki arkadaşlar konuşuyordu onları susturmaya çalışıyorduk! - ... - yemediniz di mi? - yemedim.. - eh madem öyle.. hadi ümit.. 2.-mehmet çıkar mısın dışarı? +ben ne yaptım hocam ya? -çık diyorum. +ya hocam herkes konuşuyo bi tek beni mi görüyosunuz? -mehmet tamam çık yok...
  4. öğretmenin öğrenciye aşkı:)

öğretmenin öğrenciye aşkı:)

öğrencisine aşık olan öğretmen öğretmen öğrenci aşkı öğrenci aşkı öğretmene aşk Lisedeyken hem sınıf hem ingilizce öğretmenimiz olan hocamız çok iyi bir insandı.Benimle anormal bir şekilde ilgileniyordu.Fakat ben bunu derslerdeki başarımdan v.s dolayı sanardım.Arkadaşlar sürekli hocanın benden hoşlandığını ondan bu denli ilgi gösterdiğini söyleyip dururlardı.Hoca bana sürekli"İmran cım...
  5. Öğrencilerin İstediği Öğretmen Profili...

Öğrencilerin İstediği Öğretmen Profili...

1. Çocuk ruhundan ve psikolojisinden anlamalı, 2. Her hareketiyle öğrencilere örnek olmalı, 3. Öğretimden çok eğitime yer vermeli, 4. Etkileyici ve akıllıca konuşmalı, 5. Yazısı okunaklı olmalı, 6. Çağdaş, sosyal, güncel olmalı 7. Öğretmeyi seven, öğrenmeyi sevdiren bir kişi olmalı, 8. Öğrencisiyle uyum içinde, tatlı sert olmalı 9. Olaylara zaman zaman öğrenci gözüyle bakabilmeli, 10....

Sayfayı Paylaş