gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Özgeçmiş

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Özgeçmiş hazırlarken bu sözcüklerden uzak durun Özgeçmiş hazırlarken kullanmanız gereken birçok kelime var. Bunun yanında, bazı kelimelerden de kesinlikle kaçınmalısınız. İşte bunların en tehlikelileri:

Kısaltmalar

İş arayanların çoğu, sektör ve işle ilgili bilgi sahibi olduklarını göstermek amacıyla, sadece o sektörde çalışanların bildiği kısaltmalar kullanır.

Tabi bunu abartırsanız, özgeçmişiniz gizli kodlarla dolu hale gelir. En iyisi, sadece bilinen kısaltmaları kullanmaktır. Bazen de, örneğin bilişim gibi sektörlerde, oldukça fazla kısaltma vardır; hatta her şey kısaltmalar halindedir. Siz yine de bu kelimeleri ekonomik kullanın.

Ben, benim...

Özgeçmişiniz sizi anlatıyor, ama yine de “ben, benim” gibi sözcüklerden uzak durun. Bu sözcükler özgeçmişinizi okuyanın ilgisini kolaylıkla dağıtabilir. Daha önemlisi ekip çalışmasının vurgulandığı günümüz iş dünyasında "ben" yerine "biz"i öne çıkaran ifadeler kullanmalı.

Olumsuz sözcükler

Önceki işinizi ne sebeple terkettiyseniz terkedin, şunları kesinlikle kullanmayın: sıkıldım, atıldım, nefret ediyordum... Bu sözcükleri gören işveren onlara takılıp kalacak, becerilerinizin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Akılda kalın

Şu sözcükleri sık kullanırız: Bir, çok, çünkü, ve, bu yüzden gibi. Özgeçmiş hazırlarken olabildiğince az kullanın. Okuyanın aklında daha fazla kalacaktır. Unutmayın ki işveren onlarca, hatta yüzlerce özgeçmiş okuyor.

Ayrıca, anlamını tam olarak bilmediğiniz kelimeler kullanmayın. Çoğu aday daha bilgili ve tecrübeli görünmek adına bu yola başvuruyor. Görüşme aşamasına geldiğinde, kullandığı sözcükler sorulduğunda ise zor durumda kalıyor. O yüzden en önemlisi, işi basit tutmak.

Özgeçmiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş İpuçları İyi bir kapak yazısı özgeçmişinizi zenginleştirecektir. Özgeçmişinize uygun en iyi Özgeçmiş tip formatını seçin. İyi yazılmış bir özgeçmiş kolayca bulunmanızı sağlayacaktır. (Özgeçmiş oluşturmadaki aramada kullanılacak kelimler bölümü) İş tecrübenizdeki boşluk sürelerin akıllıca doldurulması gerekmektedir. Özgeçmişinizi işlevsiz duruma getirecek 6 HATA: Eleman alan...
  2. Özgeçmiş Örnekleri

Özgeçmiş Örnekleri

öğrenci özgeçmiş örnekleri klasik özgeçmiş örneği klasik örnekleri nasıl yapılır nasıl yazılır Özgeçmiş Çeşitleri Özgeçmişinizi vurgulamak istediğiniz özellikleriniz ve geçmiş deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. En sık kullanılan özgeçmiş tipleri kronolojik ve işlevsel özgeçmişler olarak nitelenebilir. Son yıllarda yoğun olarak kullanılan...
  3. Böyle Özgeçmiş Göndermeyin

Böyle Özgeçmiş Göndermeyin

iş başvurusunda kendini tanıtma kendini tanıtma örnekleri mülakatta örnekleri cv de arapça Bir işe başvurduğunuzda, size o işin kapısını aralayan unsurdur özgeçmişiniz. Onu ne kadar özenli ve çekici kılarsanız, görüşmeye çağrılma ve işe kabul edilme şansınız da o kadar artar. Özgeçmişini Özlem Çakır Profesyonel İmaj ve İletişim Danışmanlığı'na gönderen bazı arkadaşların yaptıkları hataları...
  4. Özgeçmiş(CV) nasıl yazılır?

Özgeçmiş(CV) nasıl yazılır?

askerlik durumu ingilizce cv ingilizce cv askerlik durumu düz yazı özgeçmiş örnekleri düz yazı özgeçmiş Özgeçmiş (CV) Nasıl Yazılır? Özgeçmiş (CV) Nasıl Yazılır? Özgeçmiş yazmanın belli başlı kuralları olduğu doğrudur. Ancak unutulmamalıdır ki; ilişkili olunan kurum, görev yapılan seviye, yerel mi yoksa yabancı pazarlarda mı iş aranıyor oluşu söz konusu kurallara eklemeler...
  5. Sıra Dışı Özgeçmişler

Sıra Dışı Özgeçmişler

Sıra Dışı Özgeçmişler, ozgecmis, cv ornekleri, ozgecmis hazirlamak, is basvurusu konulari burada melekler Merhaba Melekler, İş başvurularınızda kaçınılmaz olarak fark edilmenizi sağlayacak teknikler… 1990 yılında Türkiye’de yazılı özgeçmiş uygulaması yokken yazılı özgeçmişimi renkli bir kağıda fotokopi aldırmıştım. Artık özgeçmişim sevdiğim bir renk olan maviydi. İş başvurusu yaptığım...

Sayfayı Paylaş