gebe
  1. Julieт

Julieт Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Padişshlar hakkında ilginç bilgiler

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında Julieт tarafından paylaşıldı.

tarihle ilgili ilginç bilgiler osmanlı hakkında ilginç bilgiler tarih hakkında osmanlı ile ilgili padişahları OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN 36 PADİŞAHI OLMUŞTUR. BAZI PADİŞAHLAR İKİŞER DEFA TAHTA ÇIKTIĞI İÇİN SALTANAT DEĞİŞİKLİĞİ 39'U BULMUŞTUR. İKİŞER DEFA SALTANATTA BULUNANLAR 2.MURAT, 2.MEHMET VE 1.MUSTAFA'DIR.
    PADİŞAHLARIN İLK 8'İ "HALİFE" SIFATINI TAŞIMAZDI. ONDAN SONRAKİ 28'İ HEM HALİFE, HEM PADİŞAH SIFATINI TAŞIMIŞLARDIR.

OSMANLI PADİŞAHLARININ ÇOĞU ŞAİRDİR. BAZILARININ DİVANI VARDIR. ŞİİRLERİNDE VE DİVANLARINDA İSİMLERİNDEN AYRI LAKAPLAR KULLANMIŞLARDIR. BUNLAR:

• 2. MURAD – ‘’MURADİ’’

• FATİH – ‘’AVNİ’’

• 2. BAYEZİD – ‘’ADNİ’’

• 1. AHMED – ‘’BAHTİ’’

• GENÇ OSMAN – ‘’FARİSİ’’

• 4. MURAD – ‘’ MURADİ’’

• 2. MUSTAFA – ‘’İKBALİ’’

• 3. AHMED – ‘’NECİP’’

• 1. MAHMUT – ‘’SEBKATİ’’

• 3. MUSTAFA – ‘’CİHANGİR’’

• 3. SELİM – ‘’İLHAMİ’’

2. MAHMUD – ‘’ADLİ’’

EN ÇOK YAŞAYAN HÜKÜMDAR 78 YAŞINDA ÖLMÜŞ OLAN ORHAN GAZİ'DİR. EN GENÇ ÖLEN PADİŞAH İSE 18 YAŞINDA ŞEHİT EDİLMİŞ 2.OSMAN'DIR(GENÇ OSMAN).

TAHTA ÇIKIŞ BAKIMINDAN EN YAŞLI PADİŞAH 65 YAŞINDA PADİŞAH OLAN 5. MEHMET, EN GENCİ DE 7 YAŞINDA TAHTA ÇIKAN 4. MEHMET'TİR.

TAHTTA EN UZUN KALAN PADİŞAH KANUNİ'DİR. SALTANATI 45 YIL, 11 AY, 7 GÜN SÜRMÜŞTÜR. EN KISA SALTANAT DA 5.MURAT'IN 93 GÜNDEN İBARET SALTANATIDIR.

OSMAN GAZİ'DEN KANUNİ'YE KADAR İLK 10 PADİŞAH ORDUNUN BAŞINDA, BAŞKUMANDAN OLARAK BÜTÜN SEFERLERE KATILMIŞLARDIR. BU ASKERİ GELENEĞİ İLK BOZAN 2.SELİM'DİR(SARI SELİM. ONDAN SONRA YALNIZ 3. MEHMET, 2. OSMAN, 4. MURAT, 4. MEHMET, 2. MUSTAFA SAVAŞA GİTMİŞTİR; ÖTEKİLERİNDEN BAZILARI ORDUYLA HAREKET ETMİŞLERSE DE SAVAŞ MEYDANLARINA GİTMEMİŞLERDİR. BU DURUMA GÖRE FİİLEN SAVAŞMIŞ OLAN OSMANLI PADİŞAHLARI 15 tanedir

Padişshlar hakkında ilginç bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hayvanlar hakkında ilginç bilgiler

hayvanlar hakkında ilginç bilgiler

kuşlar hakkında ilginç bilgiler kuşlar ile ilgili ilginç bilgiler moa hayvanı hakkında bilgi Kaptanlar gemileri hareket halindeyken bir yunus gördüklerinde yavaşlarlar. Çünkü yaygın inanışa göre çok duygusal olan bir yunus gemiyle girdiği yarışı kaybederse intihar edebilir. -Ala karga banyo yapacak su bulamadığında bir karınca yuvasının üzerine oturur. Karıncaların davetsiz misafirlerim...
  2. Sac bakimi hakkinda ilginc bilgiler

Sac bakimi hakkinda ilginc bilgiler

Çekici Saçlar İçin Saçınızın kabaran bölgelerine uygulayacağınız nemlendirici amaçlı bakım saçlarınızdaki kuruluğu kontrol altına almanıza yardım eder. Bukleler İçin Gece yatmadan önce saçlarınıza uygulayacağınız jojoba yağı ile bakım buklelerinizin ertesi günde tüm gün boyunca kontrol akltında tutmanızı sağlar. Şekilsiz Perçemlerinizle Başedebilmek İçin Duş sonrası perçemlerinize az...
  3. Yeryüzü hakkında ilginç bilgiler

Yeryüzü hakkında ilginç bilgiler

evereste nasıl çıkılır En geniş ülke 17 075 200 Km2 ile Rusya’dır. En küçük ülke 0,44 Km2 ile Vatikan’dır. En zengin 3 ülke Kanada, Norveç,ABD’dir. En fakir 3 ülke Sierra Leone, Nijer, Etiyopya’dır. En çok ülke ile sınır komşusu olan ülke 15 ülke ile Çin’dir. En uzun ve kesintisiz sınır ABDKanada arasındadır En kalabalık şehir, Japonya’nın Tokyo şehridir.26,5 milyon En yüksek yerleşim...
  4. Zürafalar hakkında ilginç bilgiler

Zürafalar hakkında ilginç bilgiler

zürafaların ilginç özellikleri haklarında bilinmeyenler hiç duymadıklarınız hepsi burada melekler Meleklerim zürafaların öyle ilginç özellikleri var ki.Lamarck'ın evrim teorisi'ne kurban olmuş bu tür beni en çok 53 cm.lik diliyle kulaklarını temizlemesiyle etkiledi :D.Zürafalar sizleri hangi özellikleriyle etkileyecek bakalım.Şöyle bir araştırdım derledim topladım en ilginçlerini sunuyorum...
  5. Kahkahaçiçeği Hakkında İlginç Bilgiler

Kahkahaçiçeği Hakkında İlginç Bilgiler

Kahkahaçiçeği nedir Kahkahaçiçeğinin özellikleri Kahkahaçiçeğinin yararları nelerdir Doğada bulunan adıyla hayli ilgi çeken kahkahaçiçeği hakkında sizleri bilgilendiriyoruz melekler :) Diğer adları Çit sarmaşığı, Gündüz sefası Boruçiçeği, Sarmaşık, Mahmude otu. Yalı otu, Sabah sefası. Orta ve Güney Amerika kökenli bir senelik, sarılıcı, tırmanıcı, otsu bir bitki türüdür. Hafif tüylü,...

Sayfayı Paylaş