gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Panaromik İstanbul Müzesi

Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

panaroma müzesi istanbul panaroma müzesi nerede panorama nerde istanbul Türkiye'den [​IMG]Türkiyenin İlk Panoromik Müzesi Panorama 1453-Tarih Müzesi İstanbul'da 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise "Topkapı Şehir Parkı"nın bulunduğu yerde dün sabah 11.30 da Başbakanın katılımıyla açıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşetirilen Topkapı Fetih Parkı ise Anadolu ve Trakya bölgeleri olarak iki kısımdan oluşmakta.İçindeki “Panorama 1453-Tarih Müzesi” ile 147.5 milyon TL'ye mal olan Topkapı Fetih Parkı'nda, otopark, sosyal tesis, dükkanlar, süs havuzu, gölet, çocuklar için oyun alanları yer alırken. Park alanında ayrıca restorasyonu tamamlanan bazı tarihi binalar da bulunmakta

Panoramik Müze'ye ise giriş turistlere 10 Euro, tam 5 TL, öğrenci 3 TL Böyle bir müze için çok ideal bir yer seçilmiş.

Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görüyorsunuz. 3.000 m² 'lik bir alan içerisinde çerçevesi yani sınırları olmayan 360 derecelik bir resim düşünün. Resmin en temel özelliği ona bakıldığında üç boyut etkisi uyandırması olmuş becede. Üç boyut etkisinin sağlanması için izleyici resme ancak 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakılıyor. Resmin 650 m²'lik alanı gerçekten üç boyutlu ve alanda kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının, barut fıçılarının imitasyonları var. 2350 m²'lik iki boyutlu resim alanı ise üç boyutlu bölgenin hemen arkasından başlıyor. Çalışma öylesine detaylı ki birebir insan büyüklüğünden başlayıp bütün detaylarıyla ince ince işlenerek ufka doğru küçülüyor. Eserdeki figürlerin sayısı 10 bin civarındaymış. Dünyada şu anda yaklaşık 30 kadar panoramik müze bulunmaktaymış.

İSTANBUL 1453 Panoramik Müzesindeki resmin dünyada mevcut 30 kadar panoramik müzeden ayrılan tarafı ise hem yatay hem de dikey olarak tam panorama olmasıymış. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı'nı İBB Kültür A.Ş. çalışanları tebrik ediyor, böylesine değerli bir park'ı ve müzeyi istanbul'a kazandırdıkları için teşekkür ediyorum kendilerine.

Panaromikmüze adlı web sitesinde müze ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. En kısa zamanda Fetih Park'ını ve müzeyi gezmenizi o farklı duyguları ve İstanbul tarihine'e tanıklık etmenin heyecanını yaşamanızı tavsiye ederim. Müzeden bir resim ile bu yazıyı da sonlandırıyorum. Pamaromik Müze ile ilgili yazdıklarım kendi sitesindeki bilgiler ve benim gözlemlerimden oluşmaktadır.

Panaromik İstanbul Müzesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Masumiyet Müzesi ..

Masumiyet Müzesi ..

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Gülhane parkı * istanbul arkeoloji müzesi *

Gülhane parkı * istanbul arkeoloji müzesi *

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ'ne giderken,GÜLHANE PARKI'nın girişinde laleleri gördüm..Uzaktan bile inanılmaz gözüküyorlardı.. Dayanamadım,Müzeye biraz geç kalmayı göze alarak, lalelerin fotoğrafını çekmeye başladım.. o arada saatin farkına varmamışım...Neredeyse 2 saat olmuş, ben hala o lale senin,bu ağaç benim dolaşıyorum,fotoğraf çekiyorum.. Sonra Arkeoloji Müzesi'ne gittim...Kalan 1,5...
  3. Pera Müzesi öğrencilere ücretsiz

Pera Müzesi öğrencilere ücretsiz

26 Nisan'a kadar Çarşamba günleri öğrenciler Pera Müzesi'ndeki sergileri ücretsiz gezebilecek. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 26 Nisana kadar devam edecek yeni sergiler süresince Çarşamba günleri öğrencileri ücretsiz ağırlayacak. Pera Müzesi, ''Mekteb-i Sultani'den Galatasaray Lisesi'ne/Ressamlar 1868-1968'' ile ''Kurosawa/Desenler'' sergilerini ve müzeyi Çarşamba günleri...
  4. Kırklareli Müzesi

Kırklareli Müzesi

Müzesi binası, 1894 yılında belediye hizmet binası olarak yaptırılmıştır. Müze yapılması amacıyla Kültür Bakanlığı’na tahsis edilen binada bakım - onarım faaliyetine 1983 yılında başlanılmış ve 1993 yılında tamamlanmıştır. Tarihi binanın müze olarak düzenlenmesi çalışmaları ise Aralık 1990 tarihinde başlatılmış ve 14 Ocak 1994 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bodrum üzerine iki kat olarak...
  5. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

louvre müzesi nerdedir nasıl gidlir louvre müzesi hakkında genel bilgiler burda melekler louvre müzesi hep görmek istediğim bir müzedir gizemli bir yanı var yani:D umarım bir gün görme fırsatım olur sitemizde görevli arkadaşımız ESDE bayramda paris gezisi yapmış ve louvre müzesinede gitmiş sağolsun resimlerini eklemiş bizde gitmiş gezmiş kadar oldukk oraları:) şimdi size louvre müzesi...

Sayfayı Paylaş