gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Panik Atak Semptomları nelerdir yazar mısınız

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba hanımlar son yılların sık duyulan hastalıklarından biri olan panik atak hakkında sizden bilgi istiyorum acaba Panik Atak Semptomları nelerdir yazar mısınız?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Panik Atak Semptomları Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Panik atak çağımızın giderek yaygınlaşan bir hastalığıdır. Günümüzde modern yaşamın bireylerde yol açtığı stresler, gerginlikler ve yaşamın daha da karmaşık hale gelmesi panik atağa zemin hazırlamaktadır.

Panik atak; aniden, ortada herhangi bir sebep yokken başlar. Her yerde ortaya çıkabilir. Kişiler ani bir çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, dizlerinin bağı çözülmesi gibi şikayetler tarif ederler. Bunun neticesinde de bayılmaktan korkarlar, ölüm korkusu olabilir. Kendi bedenleri üstünde kontrolü kaybetmekten çekinirler. Panik atak yaşayan bireyler, “bunu kimse anlayamaz”diye ifade ederler; hatta bazı kişiler “üzerimden kamyon geçmiş gibi oldu” şeklinde anlatırlar.

göğüste ağrı ve sıkışma,
    çarpıntı (kalbin kuvvetli veya hızlı
    vurması),
    nefes darlığı ve boğulur gibi olma,
    solunum kesilmesi,
    baş dönmesi,
    sersemlik hissi,
    düşecek ya da bayılacak gibi olma,
    vücutta (ellerde, kollarda vb) uyuşma
    ve karıncalanma,
    üşüme, ürperme ya da ateş basması,
    bulantı ve kusma hissi,
    karın ağrısı,
    titreme,
    sarsılma,
    kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme,
    kontrolü kaybetme korkusu,
    çıldırma korkusu,
    ölüm korkusu.
    Mideye bir şey çöküyor hissi
    Avuç içlerinde terleme
    Her tarafta sıcaklık hissetmek
    Hızlı ve şiddetli kalp atışları
    Ellerde titreme
    Diz ve bacaklarda güçsüzlük veya esneklik
    İç titremesi, titreme duygusu
    Ağız kuruluğu
    Boğazda yumruk hissi
    Göğüste basınç
    Hızlı nefes alıp verme
    Bulantı veya ishal
    Baş dönmesi, sersemlik, göz kararması
    Gerçek dışılık hissi (rüyada gibiyim)
    Açık olarak (net olarak) düşünememe
    Bulanık görme
    Kısmen felce uğramışlık duygusu
    Ayrılma yada hayal gibi hareket etme duygusu
    Çarpıntılar veya düzensiz kalp atışları
    Ellerde, ayaklarda ve yüzde karıncalanma
    Göğüs ağrısı
    Bayılma hissi
    Midede titreme heyecan
    Soğuk ve ıslak eller

Bir panik atak krizinde bu belirtilerin en az dört ya da daha fazlası bulunur. Dörtten daha az belirtinin görüldüğü panik ataklara ise “kısıtlı panik atak” denir.

Panik Atak Semptomları nelerdir yazar mısınız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

PanikAtak Nedir? Panikatak ile ilgili olarak ilk bilmeniz gereken panikatak nedir? Bu sorunun cevabını öğrendikten ve panik atağın ne olduğunu anlayabildikten sonra bu durumdan da kurtulabilirsiniz. Panikatak en kısa ve öz tabiri ile ani...
  2. panik atağın nedenleri nelerdir?

panik atağın nedenleri nelerdir?

panik atağın nedenleri panik atağın sebepleri panik atağın nedenleri nelerdir? Panik anında yükselen adrenalin ve benzeri katekolaminler,İrade dışı çalışan kalp kaslarını uyarır.Kalp hızlanır.Kaslardaki gerilime bağlı sinir uçlarının baskı altında olması...
  3. Panik Atak Çözümleri nelerdir

Panik Atak Çözümleri nelerdir

Benim annem panik atak hastası oluyor galiba sizden bir konuda yardım ve bilgi istiyorum Panik Atak Çözümleri nelerdir lütfen bana yazın.
  4. Panik Atak Zararları nelerdir?

Panik Atak Zararları nelerdir?

Merhaba arkadaşlar sizden Panik Atak Zararları hakkında bilgi istyorum Panik Atak hastalıığnın kişiye ne gibi zararları vardır .
  5. Panik Atak mısınız?

Panik Atak mısınız?

Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe - kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır. Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür....

Sayfayı Paylaş