Pantolonla Namaz Kilinirmi?

smiley

Daimi Üye
Üye
Pantolonla Namaz Kilinirmi?
Bu konu üzerine hic net bir cevap bulamadim.
Merak ediyorum Pantolonla namaz kilina bilinirmi yoksa bir sakinca varmi?

Meleklerim ne biliyorsaniz yazin ve nereden biliyorsaniz onuda yazarsaniz cok güzel olur.

Simdiden tesekürler...

mrb. vücut hatlarını belli ettiği için kılınmaz diye duymuştum. bencede mantıklı.
erkekler bile peygamber döneminde cübbe giyermiş, pantolon günah olduğu için.

rica ederim canım ne demek.. ben böle duymuştum tabiki kapsamlı araştırma yapmak lazım..
ama sen içini rahat tutmak için pantolonla kılmamaya çalış, ben öle yapmaya çalışıyorum.
yada üstüne uzun ve geniş bir tunik alabilirsin. ;)

Namaz en küli ibadetlerden biridir daha doğrusu ilkidir.Ehemmiyetine binaen hareket edilmeli diye düşünüyorum. Allah senin namazdaki huşuna bakar. illa pantolonla kılcam diyorsanız cilbab var ,onu üzerinize çekerek kılabilirsiniz.Şahsen kendim evde sürekli spor pantolonla dolaştığım için,kendime özel uzun namazlık diktirdim..Gelen misafirimin bazen namaz için kıyafeti ugun olmuyor.Bende namazlığımı veriyorum.Tavsiye ederim :)Smiley..

Kadının giyiminde aranan şartlardan biri de erkek elbisesine benzememesidir. Resulullah Efendimiz’in (asm):
“Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin” (Taberani)
“Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun” (Hakim)
Yukarıdaki hadis-i şerifler öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahi erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günaha girmiş olur. Giyilen pantolon dar olup vücut hatlarının ortaya konması, fitneye (helal olmayan cinsel duygulara) sebep olacağından dolayı ayrıca günah unsurudur

vücudun azalarını iyice belli edecek şekilde giyilen dar pantolon ve dar gömlekle namaz sahih olsa da, bakanların dikkatini çekip tahrik edeceğinden meşru görülmez. Merhum İbn-i Âbidin de eserinde bu hususa işaret etmektedir.Yine hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Kadın, ancak başını ve bütün vücudunu örten elbise ile namaz kılarsa, tesettüre uymuş olur ve namazı kabul olur.) [Ebu Davud, Tirmizi]

Geri