gebe
  1. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113

Pantolonla Namaz Kilinirmi?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında smiley tarafından paylaşıldı.

Bu konu üzerine hic net bir cevap bulamadim. Merak ediyorum Pantolonla namaz kilina bilinirmi yoksa bir sakinca varmi?
    Meleklerim ne biliyorsaniz yazin ve nereden biliyorsaniz onuda yazarsaniz cok güzel olur.

Simdiden tesekürler...

BEYZA21 ve gece_kusu bunu beğendi.
  2. gece_kusu

gece_kusu Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    78
    Ödül Puanları:
    18
    mrb. vücut hatlarını belli ettiği için kılınmaz diye duymuştum. bencede mantıklı. erkekler bile peygamber döneminde cübbe giyermiş, pantolon günah olduğu için.

smiley bunu beğendi.
  3. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113
    yorumun icin tesekür ederim gecekusum :D

gece_kusu bunu beğendi.
  4. gece_kusu

gece_kusu Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    78
    Ödül Puanları:
    18
    rica ederim canım ne demek.. ben böle duymuştum tabiki kapsamlı araştırma yapmak lazım..
    ama sen içini rahat tutmak için pantolonla kılmamaya çalış, ben öle yapmaya çalışıyorum.
    yada üstüne uzun ve geniş bir tunik alabilirsin. ;)

smiley bunu beğendi.
  5. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Namaz en küli ibadetlerden biridir daha doğrusu ilkidir.Ehemmiyetine binaen hareket edilmeli diye düşünüyorum. Allah senin namazdaki huşuna bakar. illa pantolonla kılcam diyorsanız cilbab var ,onu üzerinize çekerek kılabilirsiniz.Şahsen kendim evde sürekli spor pantolonla dolaştığım için,kendime özel uzun namazlık diktirdim..Gelen misafirimin bazen namaz için kıyafeti ugun olmuyor.Bende namazlığımı veriyorum.Tavsiye ederim :)Smiley..

Kadının giyiminde aranan şartlardan biri de erkek elbisesine benzememesidir. Resulullah Efendimiz’in (asm):
    “Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin” (Taberani)
    “Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun” (Hakim)
    Yukarıdaki hadis-i şerifler öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahi erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günaha girmiş olur. Giyilen pantolon dar olup vücut hatlarının ortaya konması, fitneye (helal olmayan cinsel duygulara) sebep olacağından dolayı ayrıca günah unsurudur

vücudun azalarını iyice belli edecek şekilde giyilen dar pantolon ve dar gömlekle namaz sahih olsa da, bakanların dikkatini çekip tahrik edeceğinden meşru görülmez. Merhum İbn-i Âbidin de eserinde bu hususa işaret etmektedir.Yine hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
    (Kadın, ancak başını ve bütün vücudunu örten elbise ile namaz kılarsa, tesettüre uymuş olur ve namazı kabul olur.) [Ebu Davud, Tirmizi]

smiley bunu beğendi.
  6. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113
    cok sagol beyzam emegine saglik... :D

BEYZA21 bunu beğendi.
Pantolonla Namaz Kilinirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Namazdasın

Namazdasın

Derler ki namaz dört çeşittir; 1. si; Abdesti öylesine, hızlıca ve tam usulune riayet etmeden alıp, namazı hızlıca kılanlar; Bunlar ne abdestin ne namazın şartlarına uymazlar..Yani namazın dış şartlarını bile muhafaza edemeyenler.. 2. si; Abdesti tam alırlar, namazı da şartlarına uygun tam kılarlar..Lakin cisim orada ruh yoktur..Namaz şekille namazdır.. -Namazda gözlerini odada...
  2. Pantolon

Pantolon

Bakınız; Şalvar.Siyah renkli pantolon giymek, hatırlı insanlar için iyi bir rüyadır. Eski ve yırtık pantolon giymek tasa ve kedere; ipek ve yün pantolon, rengi ne olursa olsun çok iyi bir şekilde yorumlanır. Rüyada eski ve yırtık pantolon giymek acı ve üzüntüye yorumlanır. Güzel ve yün pantolon, rengi ne olursa olsun çok iyi şekilde yorumlanır. Kişinin temiz, ütülü pantalon giymesi işteki...
  3. şalvar pantolon

şalvar pantolon

şalvar pantolon şalvar pantolon sevenlere :tik:
  4. Deri pantolon

Deri pantolon

Hepimizin bildiği gibi deri pantolonlar günümüzde oldukça moda herkesin ayağında deri pantolonlar görür oldum son dönemlerde.. Eger sizlerde bende deri pantolon giymeyi seviyorum diyorsanız buyrun meleklerim sizin için şeçtiklerim :tik:
  5. Kadınlar Pantolonla Namaz Kılabilir mi?

Kadınlar Pantolonla Namaz Kılabilir mi?

kadın ve namaz kadınlar namaz kılarken nasıl giyinmeli kadınların pantolonla namaz kılması Buluğ çağına gelen kadın ve erkek her müslümana farz kılınan namaz ile ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz. Kadınların namaz kılarken mutlaka uymak zorunda oldukları kılık ve kıyafetleri vardır. Bazı bayanlar pantolonla namaz kılınabilir mi diye merak ediyorlar. Merak edenler için sorunun...

Sayfayı Paylaş