gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri

Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Helalinden kazanmak ve yemek şartıyle bal ve yağmur suyu , her derde devadır. buyrulmuştur.(Hadisi şerif) Bir kimse ne kadar bakla yerse, Cenab-ı Hak o kimseden o kadar illeti çıkarır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif)
    Çörek otu ölümden başka her derde devadır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif)

Tamamiyle faydalı olacağı niyetiyle patlıcan yemelidir. Fahr-i-alem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, patlıcan yediklerinde :

Patlıcanı, kim maraz ve illet niyetiyle yerse ona maraz ve illet olur. Kim şifa niyyetiyle yerse ona da şifa ve deva olur, buyurmuşlardır.

Efendimiz şöyle buyurmuş:

Miraç gecesi, cennet-ül-me'vaya girdim. Sidre't-ül-münteha'yı gördüm. Altta, dalları üzerinde sallanan patlıcanlar vardı. Cebrail'e : (Bunlar patlıcan mıdır? ) diye sordum. ( Evet ya Resulallah! En önce Cenabı Hakkın varlığına ve birliğine ve senin nübüvvetine şehadet eden ağaçtır. ) dedi, buyurdular.

(Hadisi-Şerifte ):Kabak, dimağı kuvvetlendirir ve aklı ziyade kılar, buyurulmuştur.

Kabak yemeği yediği zaman, sünnet-i-şerife olduğuna itikat etmelidir.

Yine (Hadisi Şerifte):

Mercimek yiyiniz. Onda bereket vardır. Kallbe incelik verir, göz yaşını akıtır. Cenabı- Hak, onunla yetmiş peygambere bereket halk etti, buyurulmuştur.

Bulamaç, her derde devadır, buyurulmuştur.

Kuru üzüm yiyiniz. Hastalıklara iyi gelir, sinirleri kuvvetlendirir, balgamı söktürür, vücuda ferahlık ve ağıza tat verir, üzüntüyü giderir ve insanın rengini düzeltir, buyrulmuştur.

2. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri
    evet peygamber efendimizin kabağın hertürlüsünü sevdiğini duymuştum teşekkürler canım:)

3. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Biliyordum bunları ama okuyunca duygulandım yinede çok güzel bir konu ellerine sağlık...

4. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

içlerinde bilmediklerim vardı canım paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık canım

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    ben teşekkür ederim yorumlarınız için :)

Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Peygamber efendimiz

Peygamber efendimiz

peygamber efendimizin islama çağrısı peygamber efendimizin islama çağrısı nasıl olmuştur peygamberimizin cağrısı nasıl ve ne şekilde olmuştur peygamberimizin mekkenin üzerindeki melek Muhammed (ayrıca: Mohammed, Mahomet, Muhamit) (570-632) Müslümanlar tarafından en son peygamber olduğuna ve kendisine Allah tarafından Kuran'ın vahyedildiğine inanılır. Babasına yapılan gönderme ile, dönemin...
  2. Peygamberimizden Tavsiyeler

Peygamberimizden Tavsiyeler

peygamberimizden tavsiyeler Bu yazımızdaki tavsiyeler, bazı okuyucularımıza basit gelebilir. Ancak onlar 1400 sene öncesine hayali olarak seyehat ederlerse, akılları durduran bir hadiseyle ile karşılaştıklarını anlayacaklardır. Çünkü son senelerin keşifleri, Dünya tıbbını değiştirmiş olmasına rağmen, bu tavsiyelerin hiç birini değiştirememiş ve onlerı tavsite eden zatın (A.S.V.) büyüklüğü...
  3. Efendimizden ümmetine tavsiyeler!!!!

Efendimizden ümmetine tavsiyeler!!!!

uzun ömür için dua uzun ömür duası dualar peygamberimizin hamilelere tavsiyeleri için okunacak dualar ümmetine Tavsiyeler.. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki... Sukur ve Sabir [Kim nimete kavusunca sukreder, dert ve acilarla karsilasinca sabreder, haksizlik yapinca af diler, haksizliga ugradiginda da affederse... iste onlar guvende ve dogru yolda olan...
  4. Peygamber Efendimizin Vefatı

Peygamber Efendimizin Vefatı

Peygamberimizin vefatı Peygamber Efendimiz ne zaman vefat etmiştir Uğruna alemlerin yaratıldığı Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.)'in vefatıyla ilgili olarak bilgilerimizi kısaca tazeleyelim istedik melekler :) Rasulullah (s.a.), 13 Rebiülevvel h. 11 (8 Haziran 632) pazartesi günü ruhunu teslim etti. Risaleti tebliği etmiş, kendisine verilen emaneti en mükemmel bir şekilde yerine...
  5. Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

Yaşamı boyunca tüm İslam alemine ve dünya insanlarına örnek olmuş Hazreti Muhammed ( S.A.V) efendimizin Aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri ve tavsiyelerini aşağıdan bulabilirsiniz. Peygamber efendimizin aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri “En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır (Nesai, Tirmizi ve Hakim’in de yaklaşık anlamda rivayetleri...

Sayfayı Paylaş