gebe
  1. cns_01

cns_01 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    95
    Ödül Puanları:
    0

Peygamber Efendimiz'den (s.a.v) 10 Nasihat

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

nasihat, peygamber efendimiz,kuran oku, salavati serif, namaz, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz
    PEYGAMBER EFENDİMİZDEN (s.a.v) ON NASİHAT

1-) Hergün okuyabildiğin kadar Kur'an oku, Peygamber (sav)'e de salatı çokca getir.

2-) Beş vakit namaz ile velevki iki rekat ta olsa gece ve kuşluk namazına devam et.

3-) Üzerine farz olan zekatı ver. Az da olsa hergün sadaka ver.
    Eğer verecek bulamaz isen bu vazifeyi güzel söylemekle yerine getir.
    Ramazan orucu ile beraber her ayda üçgün oruç tut.

4-) Allah'ın sevdiklerinden olmak istemez misin? Peygamber'in Muhammed (sav)'i, O'nun Ailesini sev, anne ve babaya iyilik yap.

5-) Sen:" Ya Rabbi, Ya Rabbi" deyipte, Allah'ın: "Evet Ey kulum, iste istediğin verilir" dediği kimselerden olmak istemez misin?
    Ohalde yiyeceğini temizle ki duan kabul olsun. İnsanlara kendinden daha insaflı ol. İnsanlara güzel ahlakla davran.

6-) Duası kabul edilenlerden ve Kıyamet günü sayfası nurla parlayanlardan olmayı istemez misin?
    Kalbini temizle, "La İlahe İllallah" zikrini çok yap, günahlarına, mü'min erkek ve mü'min kadınlar için tevbe ve istiğfar yap.

Allah'ı hatırlamaktan habersiz olanlardan olma.

7-) Allah'a hamdeden, şükreden, O'na yakın olanlardan olmak istemez misin? Şu var ki kul:
    El-Hamdülillah, derse, Allah: " Kulum Bana hamdetti, Bana şükretti" der. Ohalde: el-Hamdülillahi ve Selamün ala İbadihillezinestafa" zikrini çokça yap.

:cool: Allah'a şükredenlerden ve Allah'ın neslini islah ettiği kimselerden olmayı istemez misin? Ohalde şu iki ayetteki duaya devam etmelisin:
    A-) " Rabbim, bana ve anama, babama lutfettiğin nimete şükretme, Senin beğeneceğin faydalı bir iş yapmamı gönlüme ilham eyle ve Rahmetinle beni iyi kullarının arasına koy". (Neml:19).
    B-) " Rabbim beni, bana ve anama, babama verdiğin nimete şükretmeye razı olacağın yararlı işleri yapmaya sevkeyle, benim için neslimden de salahı devam ettir. Ben Sana yöneldim, Sana teslim oldum." (Akaf:15).

9-) Hem dünyanı hem ahiretini toplayan şeyi sana göstereyim mi?
    Ohalde Allah'ın emirlerini gücün yettiği kadar yerine getirmeye çalış: " Ey insanlar, ruku edin, secde edin, Rabbinize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz. " (Hac:77).

10-) Bütün herşeyin özünü göstermemi ister misin? " Allah'a inandım de, sonra da dosdoğru istikamet üzere ol. "

Alinti

seyma_rky bunu beğendi.
Peygamber Efendimiz'den (s.a.v) 10 Nasihat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Peygamber Efendİmİzden Nasİhatlar

Peygamber Efendİmİzden Nasİhatlar

Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Zerr hazretleri bir gün Peygamber Efendimize: “Bana tavsiyede bulun yâ Rasûlallah” diye ricâda bulununca Peygamber Efendimiz Hz. Ebû Zerr’e şu nasîhatlerde bulundu: — Sana Allah’tan korkmanı tavsiye ederim. Çünkü Allah korkusu her işin başıdır. — Kur’ân’ı oku, Allah’ın zikrine sarıl. Çünkü zikrullah senin için yeryüzünde ışık, gökte de saklanan bir azıktır. — Sakın...
  2. Peygamber Efendİmİzden Nasİhat

Peygamber Efendİmİzden Nasİhat

PEYGAMBER EFENDİMİZDEN NASİHAT Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Zerr hazretleri bir gün Peygamber Efendimize: “Bana tavsiyede bulun yâ Rasûlallah” diye ricâda bulununca Peygamber Efendimiz Hz. Ebû Zerr’e şu nasîhatlerde bulundu: — Sana Allah’tan korkmanı tavsiye ederim. Çünkü Allah korkusu her işin başıdır. — Kur’ân’ı oku, Allah’ın zikrine sarıl. Çünkü zikrullah senin için yeryüzünde ışık, gökte de...
  3. Peygamber Efendimiz'den altın tavsiyeler

Peygamber Efendimiz'den altın tavsiyeler

peygamberimizin kadınlara tavsiyeleri Bir gün, bir adam Peygamber Efendimiz'in yanına gelerek, "Size dünya ve ahiretle alakalı soracak sorularım var." der. Bunun üzerine Peygamberimiz o kimseye, "Ne istiyorsan sor." buyururlar. Ardından o kişi ile Peygamber Efendimiz arasında bizim de pek çok dersler çıkarabileceğimiz şu diyalog yaşanır: İnsanların en zengini olmak...
  4. Peygamber Efendimiz'in Bir Günü

Peygamber Efendimiz'in Bir Günü

peygamber efendimiz cuma günü neler yapardı hz muhammed zamanını nasıl geçirirdi Peygamber Efendimiz'in Hz.Muhammed (s.a.v.) bir gününü nasıl geçirirdi ibadetlerini nasıl yapardı :) Yeryüzünde günlük hayat sabah gün doğmadan başlar. Şebnemlerin oluşmasından, tomurcukların açılmasına; kuşların ötüşünden, nesimin esmesine varıncaya kadar hemen bütün varlık kendilerine mahsus dilleriyle gün...
  5. Peygamber Efendimizden (S.A.V) Dualar

Peygamber Efendimizden (S.A.V) Dualar

bu konu peygamber efendimizden (s.a.v) dualara yer vermektedir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V) in çok sık ettiği duaları merak ediyorsanız sizlere gerekli dini bilgileri sunuyoruz. Herkesin hakkında hayırlı olan dualarının kabul olması dileklerimizle... "Başka bir ilâh yok, ancak Allah var. O’nun şerîki yoktur. Mülk O'nundur, hamd de O'nundur. O her şe*ye kaadirdir....

Sayfayı Paylaş