gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Peygamberimiz için yazılan şiirlere ne denir?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selamlar. Peygamber Efendimiz için yazılan şiirlere ne isim veriliyordu unuttum arkadaşlar hatırlatırmısınız?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Peygamber Efendimizi övmek için yazılan şiirlere Naat denir.
    Naatlarda Hz. Muhammed'e karşı duyulan saygı ve sevgi dile getirilir. Peygamberin hayatı, hicreti, miracı, dini yayma konusunda verdiği mücadele ve mucizeler anlatılır. En sonunda onun şefaatine sığınılır, ona getirilen salât ve selamla naat tamamlanır.

NAAT: Sözlük anlamı bir şeyi överek anlatma, vasıflandırma anlamına gelmektedir.

Edebiyatta Hazret-i Muhammedi övme amacıyla yazılan şiirlere naat adı verilmektedir.Düzyazı şeklinde yazılanlar da vardır. Divanlarda tevhid ve münacatlardan sonra naatlar gelmektedir.

Peygamberimiz için yazılan şiirlere ne denir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Peygamber Efendimize Şiirler

Peygamber Efendimize Şiirler

necati babaarslan Şefaat senindir ya Resul Allah. Ehli imanlar saf saf durmuşlar Mahkameyi kibriyada hesap sormuşlar Günahı olanlar af dilemişler Şefaat senindir ya Resul Allah.. Onların yardımcısı cümle enbiya Onların serdarı habibi Kibriya Onlar için rica ediyor hatımel enbiya Şefaat senindir ya Resul Allah. Günahı olmıyan ağlayıp geziyor Günahkar dostunun afını istiyor...
  2. Atatürk'e Yazılan Şiirler

Atatürk'e Yazılan Şiirler

atatürk e yazılan şiirler halk şairlerimizin atatürk için yazdığı şiirler halk şairlerinin için yazdığı şairlerinin atatürke şairlerimizin atatürke MUSTAFA KEMALİ DÜŞÜNÜYORUM Mustafa Kemali düşünüyorum Yeleleri alevden al bir ata binmiş Aşıyor yüce dağları, engin denizleri. Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda, Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri Mustafa Kemali düşünüyorum; Yanmış, yıkılmış...
  3. şehite yazılan şiir yürek dağladı

şehite yazılan şiir yürek dağladı

şehitlere yazılan mektuplar şehitlere yazılan şiirler şehite şiir yazılmış şiirler şehitlerimize mektuplar Şehite yazılan şiir yürek dağladı 06 Ekim 2008 Pazartesi 11:02 Elazığ'da şehit düşen Yarbay Alim Yılmaz'ın babası oğlu için 2 yılda 220 şiir yazdı. Şehit oğula yazılan şiirler yürek dağladı. Elazığ'da teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan İl Jandarma...
  4. kadınlara neden ŞEYTAN denir???

kadınlara neden ŞEYTAN denir???

şeytan kadınlarla ilgili sözler şeytan ve kadınla ilgili sözler kadın ve sözleri kadın sözleri şeytanla Kadınlar üzerine bir çok söz okudum çoğu bana saçma geldi ama burda yazılanlar gayet açık ve net:)Kadınları en iyi anlatan sözler bunlar bence.Özelliklede kadınlara''şeytan'' denilmesinin sebebini çok iyi anladım.Sizde merak ediyorsanız sözleri okuyun ve son söze dikkatinizi verin:ehi:...
  5. genetik kopyalamaya ne denir

genetik kopyalamaya ne denir

genetik kopyalamaya ne denir ? arkadaşlar lütfen çabuk cevap verin genetik kopyalamaya ne denir

Sayfayı Paylaş