Piyasalar 2008`e Nasıl Başlayacak?

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Piyasalar 2008`e Nasıl Başlayacak?
A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, 2008 yılının ilk çeyreğinde daha kötümser bir piyasa görme ihtimalinin bulunduğunu düşündüğünü söyledi.

Murat Salar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, artık kısa vadede piyasalara ilişkin tahminde bulunmanın zorlaştığını ifade ederek, biraz daha orta ve uzun vadelerde değerlendirmeler yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Uzun zamandır ABD'deki konut kredileriyle ilgili sıkıntının devam ettiğini anımsatan Salar, zaman zaman gündemden düşen konunun tekrar etkilerini hissettirdiğini anlattı.

Sonuç olarak bu sorunun çok kısa zamanda çözülemeyeceğinin anlaşıldığını dile getiren Salar, “Oradaki en önemli problem hasarın ne kadar olduğunun bilinmemesi. Toplam hasar bilinse, fiyatlara yansıtılır ve o seviyelerden devam eder” dedi.

Bu durumun önemli bir belirsizlik yarattığını ifade eden Salar, bununla birlikte fiyatlanmayan risklerin de birikmeye başladığını kaydetti.

Petrol fiyatlarındaki yükselişi ve ABD'deki faiz indirim sürecinin başlamasını hatırlatan Salar, ekonomik büyümeyle ilgili endişeler olduğunu, dünya ekonomisinde şu andaki büyük büyüme rakamlarının artık rahat görülemeyeceğini söyledi.

ENDEKSTE 48 BİN SEVİYELERİ...

Murat Salar, Türkiye'ye özgü olarak Kuzey Irak ile ilgili sorunların da bulunduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

Cari açık da bir risk ancak bununla yaşanmaya alışıldı. Orta vadede ben bunların fiyatlara yansıyacağını düşünüyorum. 2008'in ilk çeyreğinde daha kötümser bir piyasa görme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Endekste, 48 bin seviyelerine gerileme süreci yaşanacağı kanaatindeyim. En önemli konu şu: önümüzdeki dönemlerde 3-4 yıldır gördüğümüz bol likidite koşullarını göremeyeceğiz. Biraz daha temkinli olmakta fayda olabilir.

Salar, yıl sonuna kadar çok fazla işlem günün kalmadığını, yılın bu seviyeler çevresinde kapanabileceğini belirtti.

Döviz cephesinde ise dünyadaki likidite koşulları bozulmadığı sürece çok önemli bir hareket beklemediğini ifade eden Salar, YTL'nin değerli kalmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

AA

Geri