gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Placebo Etkisi Nedir?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

placebo etkisi placebo ilaç nedir plasebo etkisi nedir effect Benim en çok ilgimi çeken konulardan biri olan Placebo Effect üzerinde sizinle bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.
    Sözlükte farmakolojik tesiri bulunmayan ama hasta tarafından olduğu sanılan ilaç fonksiyonlu madde olarak tabir edilen placebo uzun yıllardır tıp dünyasının üzerinde en çok deney yaptığı kavramlardan bir tanesidir.

Plasebo etkisi (İngilizcesi Placebo Effect) farmakoloji ve tıp alanında kullanılan deneysel bir yöntem olarak bilinmektedir. İlaçlarla ilgili deneyler yapılmakta ve bir gruba gerçek ilaç, bir gruba da etkin ilaç maddesi olmayan "boş ilaç" verilerek, deneklerin gerçek ilaca ve boş ilaca nasıl tepki verdiklerine bakılmaktadır. Bazı hastalara tedavi materyali içermeyen ilaç verilmesine rağmen, (hasta bundan habersiz), aldıgını etkili bir ilaç sanarak vücudu sanki ilaç etkili gibi iyileşmeye yönelik tepkiyi vermektedir. Aldıkları bu sahte ilaca psikolojik olarak gerçek ilaçmış gibi tepki vermeleri "plasebo etkisi" (placebo effect) olarak tanımlanır.

Hastaların ortada gerçek bir tedavi olmaksızın, örneğin ilaç sandıkları "şekerleri" içerek tedavi gördükleri inancıyla iyileşme göstermelerini anlatan kavramdır. Ben bunu bir hastanede kendi gözlerimle gördüm diyebilirim; çok ağrısı olduğunu ileri süren bir hastaya ağır morfin dolu serumu taktıklarını ve 5 dakika içinde ağrılarının dineceğini söyleyen doktora, 5-10 dk içinde hasta evet iyiyim cevabını verdi. :) Serumda ise morfin değil vücuda zararsız ve ilaç materyali içermeyen bir sıvı vardı. Hasta her gün öyle çok şikayette bulunuyordu ki hem vücuda zarar vermemek hem de hastanın ilaç aldığını sanarak hastayı sakinleştirmek için bunu yapıyorlardı. Placebo effect :)

Ayrıca kendilerini bilerek ve isteyerek hasta yapan "Psikosomatik" bozukluklar gösteren kişiler üzerinde de yararı görülmüş ve ispatlanmış olan bir etkidir.

Sevgilerimle

NeMeSiS

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Bilgiler için tşklerr..

Placebo Etkisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sitrup etkisi nedir stroop etkiside olabilir

sitrup etkisi nedir stroop etkiside olabilir

stroop yada sitrup etkisi TAM OLARAK NEDİİR KİM TARAFINDAN NE ZAMAN KEŞFEDİLMİŞTİR. KONU HAKKINDA BİLGİ RİCA EDİYORUM.
  2. Stroop Etkisi Nedir Biliyor musunuz?

Stroop Etkisi Nedir Biliyor musunuz?

stroop etkisi renk testi nedir ne demektir işlevi nedir ile ilgili bilgiler burada melekler Psikoloji biliminde bir çok psikolojik test uygulanır melekler.Bunlardan biri olan stroop etkisi, John Ridley Stroop'un 1935 yılında geliştirdiği bir bilişsel kontrol testidir. Bu testte anlatılan renklerin adlarının aynı renkte kalemlerle yazıldığında okunmasının kolay,farklı renkte yazıldığında...
  3. Kar lastiğinin yakıt tüketimine etkisi nedir

Kar lastiğinin yakıt tüketimine etkisi nedir

Duyduğuma göre kar lastiği takınca daha çok yakıt yakılıyormuş, bana pek mantıklı gelmedi ama doğru mu bu bilgi ?
  4. ilaçlarla düşük yaplabiliyor mu farlutalın etkisi nedir

ilaçlarla düşük yaplabiliyor mu farlutalın etkisi nedir

ilaç dozunu yükselterek kullanmak etkili olur mu
  5. Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo Etkisi Nedir?

plasebo etkisi,plasebo etkisi nedir,plasebo etkisi deneyleri Plasebo, fiziksel olarak herhangi bir hastalığı tedavi edecek içeriğe sahip olmayan, ancak gerçek tıbbi ilaçlara şekil olarak benzerlik gösteren maddelerdir. Halk arasında 'şeker hapı' olarak da bilinmektedir. Kişi kullandığı maddenin plasebo olduğunu bilmeden, hastalığına iyi geleceği düşüncesine olan inancıyla iyileşmesine...

Sayfayı Paylaş