gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Platoon Plân (Küme Modeli)

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Amerika'nın Chicago kenti civarındaki Gary kasabasında uygulandığı için "Gary Plânı" da denir. Okul, öğretim işini gerçekleştirmek için kurulmuş sınıf, laboratuvar, kütüphane, atelye, spor salonu gibi unsurlardan meydana gelen bir organizasyondur. Dersler de uzman öğretmenler tarafından verilir.

Ama öğretim bir bütündür; dolayısıyla bütün okul faaliyetleri birbiriyle uyumlu olmalı, birbirini tamamlamalıdır. Çalışma saatleri içinde okulun bütün öğretim alanları çalışır vaziyette olmalı, öğrenciler kümelere ayrılmalı, bir küme atelyede çalışırken diğer küme spor salonunda, bir başkası laboratuvarda çalışmalıdır.

Sadece öğrenciler değil, dersler de kümelere ayrılmıştır: Temel dersler (okuma ve yazma, matematik, tarih, coğrafya), serbest etkinlikler (müzik, resim, edebiyat), toplumsal bilgiler (tarih, coğrafya, yurttaşlık, tabiat bilgisi), meslek etkinlikleri (aile bilgisi, el işleri, çeşitli sanatlar) ve sağlık etkinlikleri (sağlık, beden eğitimi, yemek).

Bu modelin öğretim metodu, bir parça toplu öğretimi andırır. Çeşitli derslerin konuları birbiriyle koordine olarak gider. Besinler konusu geldiğinde edebiyatta, resimde, müzikte, coğrafyada v.s. bu konu ile ilgili veya bu konuyu destekleyecek bilgiler verilir.

Küme çalışmalarının dışında, okulun büyük toplantı salonunda öğretimin genel değerlendirmesi, dinlenme ve sergi çalışmaları yapılır. Burası aynı zamanda bir toplumsallaşma yeridir.

Bu plânda öğrenciler bilgiyi o işin uzmanı öğretmenlerden ve bu bilgi sistemi için hazırlanmış özel ortamlarda alırlar. Öte yandan küme çalışmaları daha büyük gruplarda da tartışılır ve değerlendirilir.

Platoon Plân, Avrupa'daki toplu öğretim sisteminin Amerika'daki biraz geliştirilmiş şekli gibidir.

Ali Özdaş. Öğretim İlke ve Yöntemleri, İstanbul 1997

Platoon Plân (Küme Modeli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kına sepetleri modelleri

kına sepetleri modelleri

kına sepeti sepet modelleri kına sepeti modelleri sepetleri nişan
  2. Şıkır Şıkır Kına Sepeti Modelleri

Şıkır Şıkır Kına Sepeti Modelleri

Bu konu; Şıkır Şıkır Kına Sepeti Modelleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, düğünlerin en çok eğlenilen törenlerinden biri herhalde kına geceleridir. Gelin adayının arkadaşları ve yakınlarıyla oynayıp eğlendiği keyifli bir gece olan kına gecesi için pek çok hazırlık yapılır. Öncelikle gelin adayı için kıyafetler, bindallılar hazırlanır. Kına gecesi nasıl bir konseptte...
  3. Kına İçin Bindallı Modelleri 2014

Kına İçin Bindallı Modelleri 2014

Bu sayfa; Kına İçin Bindallı Modelleri 2014 konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kına geceleri genç kızların evlenmeden önce son bir kez yakın arkadaşları ve aile çevresi içinde kadın kadına eğlenilen gecelerdir. Geleneklere uygun olarak bu gecelerde bindallı gibi yöresel kıyafetler giyilir. Gelin adayı genç kızın eline kına yakılır ve o gece eğlenceyle geçirilir. Eğer siz...
  4. Arap Gelinlerden Kına Modelleri 2014

Arap Gelinlerden Kına Modelleri 2014

arap kınası modelleri, arap kınası, arap kına desenleri Sevgili melekler, bizim geleneklerimizin de vazgeçilmesi olan kına, Arap yarımadasında da yaygın bir şekilde uygulanan gelenekler arasında yer alıyor. Oralarda bizdekinden çok daha önem verilen kınalarda, avuç içine, parmaklara yakılan kınadan geçilmiş, işin içine sanat girmiş durumda. Arap ülkeleri ve Hindistan'da son derece muazzam...
  5. Kına Kesesi Nasıl Yapılır?

Kına Kesesi Nasıl Yapılır?

Türk gelenek ve göreneklerinden biridir kına gecesi.Ayrı bir önem ve özellik taşımaktadır.Hüznün aynı zamanda sevincin yoğun olarak yaşandığı bir törendir..Günümüzde bu geleneksel tören hala düzenlenmektedir.Düğünden bir gün öncesi yapılan kına gecesisinin yapılış nedeni çiftleri birbirine bağlamak ve mutluluklarını kutsamaktır.Törenin sonuna doğru gelin ve damadın eline kınalar...

Sayfayı Paylaş