polis akademisine girmek istiyorum bilgi lazım

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
polis akademisine girmek istiyorum bilgi lazım
Merhaba.Ben küçüklüğümden beri polis olmak istiyordum.Şimdi polis akademisine gçrmek istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım ?

Sayın misafirimiz,
Bu yıl ilk defa yazılı sınavı ÖSYM tarafından yapılacak olan Polis Meslek Yüksek Okulları'na ilişkin yönetmelik düzenlemesi yapıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre okullara giriş yaşı bir yıl büyütüldü.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına alınacak öğrencilerle ilgili usul ve esasları düzenleyen yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu yeni yönetmeliğe göre yüksekokullara genel lise erkek ve kız teknik öğretim ticaret ve turizm öğretimine bağlı ortaöğretim kurumlarından mezun olan kişiler aday olarak başvurabilecekler.

Yüksekokullara alınacak öğrenci sayısı Başkanlık ile Personel Dairesi Başkanlığı tarafından; okulların kapasitesi Emniyet teşkilatındaki boş kadro ve ihtiyaç göz önüne alınarak her yıl erkek ve kız olmak üzere ayrı ayrı belirlenecek. Kız öğrencilerin sayısı yüksekokullara o yıl için alınacak erkek öğrencilerin sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek.
Emniyet Teşkilatı şehit veya malullerinin eş ya da çocukları giriş koşullarını taşımaları ve haklarında ''Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur'' kararı verilerek yazılı sınava alınabilecekler. Sınavda ise bu adaylardan en yüksek puan alan adayın en az 3'de 1'i kadar puan almaları istenecek.

Yüksekokullara başvuru yapacak yönetmelikte belirtilen okullardan mezun adayların herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış ve ÖSYM Başkanlığınca o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavında akademi başkanının teklifi genel müdürün uygun görmesiyle belirlenen puan türü ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor.

Yaş sınırı olarak sınavın yapıldığı yılın Ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını doldurmuş 24 yaşından gün almamış olmak olarak belirlenirken askerliğini yapanlar için bu yaş sınırı 26'a kadar yükseltildi. Daha önceki düzenlemede üst yaş sınırı 23 askerliğini yapanlar için 25'di. Başvuracak erkeklerin boyu 167 santimetrekızların ise 165 santimetreden kısa olmayacak ve beden kitle indeksi 15-30 aralığında bulunacak.

Yönetmeliğe göre hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam edenler ile Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen süreler geçmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla hapis cezası öngörülen kasten işlenmiş suçlar ile Devlet Memurları Kanunu'nda sayılan suçlardan dolayı hüküm giyenler
başvuramayacak.

Bu yıldan itibaren ÖSYM tarafından yapılacak sınavda belirlenen başarı oranında alınacak adaylar ayrıca oluşturulacak komisyonda mülakata alınacaklar.

Geri