gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Pollyanna Kariyeri

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

POLLYANNA, KARİYERİNDE HIZLA YÜKSELİYOR...
    Yazan: İdil Türkmenoğlu

Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur. Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur. Mahatma Gandhi

Olumlu ol, iyilikler seni bulsun

Bir başka Kendini Doğrulayan Kehanet öyküsü daha... Araştırmalar gösteriyor ki insanlar bir ağrının daha az şiddetli olmasını beklerlerse, ağrıyı daha az hissediyorlar.

Bu nedenle uzmanlar ağrıların psikoterapi ile tedavisi üzerine çalışıyorlar. Hayatta şanslı olduklarına inananlar, aslında fırsatları kaçırmadıkları ve ısrarlı oldukları için, daha şanslılar.

Olumsuz düşünmeye eğilimliyiz

Başarılı olacaklarını düşünerek çalışanların başarılı olma ihtimalleri daha yüksek. Çalışırken, yaptıkları fedakarlıklara değil de işin iyi yönlerine odaklanıp, istekli olanlar ise ömürlerini bile uzatabiliyorlar, hem de 10-12 yıl kadar.

İyi hissetmek sandığımızdan çok daha önemli. Umutlu olmak, gurur duymak, keyif almak, müteşekkir olmak çaresizlik içinde olmayan bir kişinin davranışlarından. Ama bunlar sadece ''kişinin iyi olduğu''nu gösteren işaretler değil. Aynı zamanda o iyiliği getiren, yaratan davranışlar. Olumlu duyguları doğuranlar... Ama insanoğlu olumsuzu seçiyor.

Ortalama bir insanın zihninden günde yaklaşık 60 bin düşünce geçiyor. Bunların dörtte üçü, olumsuz ya da kaygılı.Uzmanlar, insanların negatif bir olaydan, pozitif olana oranla daha fazla etkilendiğini söylüyorlar. İş yaşamında aldığımız bir olumsuz geribildirim, bizi olumlu olanından daha çok düşündürüyor. Hiç beklemediğiniz bir zamanda, bir yerden bin dolar kazandığınıza ne kadar sevineceğinizi düşünün. Bir de, bin dolar kaybettiğinizi. Hangisinden daha çok etkilenirsiniz. Yanıt: Kaybettiğinize.

Bunun açıklaması ise Evrim Teorisi''nin içinde gizli: Eğer insanoğlu olumsuz bir bilgiyi yok sayarsa, bu canına mal olabilir. Diğer taraftan, olumlu bir bilgiyi görmezden gelmek en fazla pişmanlık getirir.

Kaç ya da savaş kararına iten, seçeneklerini kısıtlayan negatif duyguların tersine, pozitif duygular, düşünme ve harekete geçme kapasitemizi arttırıyor. Bu nedenle, -aşırıya kaçmadan- ''optimist olmak'', işyerlerinde, işe alım ve yükselmede kullanılan değerlendirmeler sırasında aranan ''takım oyuncusu olmak'', ''stratejik düşünebilmek'' gibi yetkinliklerin arasında sayılmaya başlandı.

Güzeli görmek önemli

University of California''dan Dr. Lyubomirsky, 275 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonucunu şöyle özetledi: Mutlu insanlar, olumlu duyguları yaşayan ve yaşatan kişiler, iş ve özel yaşamlarında daha başarılılar.
    Pozitif duygular onların yeni hedeflere daha hızlı yönelmelerini, kaynakları daha iyi görmelerini sağlıyor. Kendilerine güveniyorlar ve daha enerjikler.

Çevrelerindeki insanlar da onları daha sosyal ve hoş olarak tanımlıyor. Yani pozitif bir tutum seçenler aynı zamanda başkalarının algılamalarından da yarar sağlamaya başlıyorlar.

İnsanlar doğal olarak olumsuz düşünceye eğilimliyse, kendimizi ''kandırmaya çalışmak'' bilinçli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. O halde Pollyannacılık oynamak, yani şanslı, başarılı olacağımıza ve işimizi sevdiğimize inanmaya çalışmak gerekir.

Gerçekliği kaybetmeden, iyiyi ummak, işin güzel tarafını görmek önemli bir kişisel yönetim aracı çünkü. Şirketlerde genellikle küçümsenen, gerek görülmeyen veya önem verilmeyen motivasyon aktivitelerini de olumlu duyguları kurumlarda yeşerterek kurumun geleceğine yapılacak yatırım olarak görmek şart.

2. zeyna

zeyna Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Pollyanna Kariyeri
    bilgeciğim yüregine saglık bende pozitif düşünceye cok inanan biri olarak neye inanırsak veya neye kendimizi inandırırsak eninde sonunda bir sekilde ona kavustugumuzu düşünüyorum iyi yada kötü tekrar tesekkürler canım

Pollyanna Kariyeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kariyer kadınları

kariyer kadınları

Savaşıyorum her gün. Savaşıyoruz her gün. Amazon kadınları gibi. Ne kadar da ağır geliyor rimellerimizle farlarımız. Bir de tabii uykusuzluk... Kapanmak üzere göz kapaklarımız. Daracık, yüksek topuklu ayakkabılarımızın içinde büzüşmüş, sızlıyor ayaklarımız. Saçlarımız kendince özgür işte. Her gün fönlü filan... Dipleri de gelmiş ama, idare eder bir hafta onbeş gün daha. İncecik olacağız...
  2. Pollyanna Başarıya Daha Yakın

Pollyanna Başarıya Daha Yakın

Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur./ Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur./ Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. / Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. / Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur. Mahatma Gandhi Olumlu ol, iyilikler seni...
  3. kariyer testi

kariyer testi

Kariyerinizi öğrenmek ister misiniz? İş başvurusu yaptınız ve sizi bi odaya aldılar. Bir odada, 100 kadar tuğla belli bir şekilde dizili bırakılmış. Daha sonra odaya 2 veya 3 aday gönderilip kapı kapatılıyo. Sizi kendi halinizde bırakıp 6 saat sonra odaya girerek durumunuzu analiz edicekler. aşağıdakiLerden hangisini yapıyo oLursunuz? 1-tuğLaları sayıyosanız 2-tuğlaları tekrar...
  4. Pollyanna' nın Mutluluk Sırları

Pollyanna' nın Mutluluk Sırları

pollyannanın kahramanları polyanna nın hayatı polyanna ile ilgili sözler pollyanna kahramanları ile ilgili sozler O aslında masal kahramanı ama birçok kişiye hayat felsefesini oluşturacak kadar örnek alınacak bir kişi evet arkadaşlar sizlerinde çok yakından tanıdığı bildiği Pollyanna dan bahsediyorum.Hepimiz arada sırada Pollyannacılık oynamazmıyız hayatta? İşte hayata her zaman olumlu bakan...
  5. Neslihan-Pollyanna Şarkı Sözü

Neslihan-Pollyanna Şarkı Sözü

Uzun zaman oldu yüzleşmeyeli Sizinle gerçekler Bir ileri bir geri Dans eder gibi Kandırdım kendimi Merhaba ben Pollyanna Yalan kaç yalan oldu Geçen onca zaman Kaybolan seninle Bu masum beden değil mi? Uzun zaman oldu bakışlarımı kaçıralı sizden Bir ileri bir geri Görmezden gelir Kandırdım kendimi İşte ben Pollyanna Yalan hep yalan oldu Hani gelecektin yar Kış ve kar Bahaneyi bulduğun...

Sayfayı Paylaş