gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Portakallı Biscotti

Konu, 'Bisküviler - Kurabiyeler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

portakallı, biscotti, tarifi, malzemeleri, selanik gevreği, yapılışı hakkında herşey burada
    Çok güzel görünen bu biscottilerime bakın.. Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum biscotti İtalyanca çifte kavrulmuş, iki kere fırınlanmış anlamına geliyor.
    Selanik Gevreği olarak da bilinen bu güzel lezzeti kendime göre bir doğaçlama yaparak ve kış mevsimine de yakışacağını düşünerek portakallı cevizli olarak paylaşmak istedim .

Gerekli Malzemeler:

70 gr. tereyağı
    2 yumurta
    2 su bardağı un
    1 su bardağı toz şeker
    1 portakal kabuğu rendesi
    2 yemek kaşığı portakal suyu
    1 tatlı kaşığı kabartma tozu
    1 paket vanilya şekeri
    1 çimdik tuz
    1 su bardağı iri dövülmüş ceviz

Üzerine serpmek için :

2 yemek kaşığı toz şeker
    ½ su bardağı file fıstık

1. Fırını önceden 170 ˚C’ye ayarlıyoruz.
    2. Un, kabartma tozu, şeker ve tuzu derin bir kap içerisine eliyoruz.
    3. Oda ısısında yumuşamış olan tereyağı, portakal suyu ve rendelenmiş portakal kabuğunu ilave ederek yoğuruyoruz.
    4. Yumurtaları ve vanilyayı da ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz.
    5. Hamuru unlanmış tezgah üzerine alarak cevizi ilave edip yoğuruyoruz.
    6. Daha sonra iki eşit parçaya bölerek yaklaşık 20 cm uzunluğunda iki ekmekçik olacak biçimde elimizle şekil veriyoruz.
    7. Önce toz şekeri daha sonra da file fıstığı serperek elimizle hafifçe bastırıp oval form oluşmasını sağlıyoruz. Bu aşamada çok bastırmamakta fayda var. Çünkü zaten pişerken hafifçe yayılıyor.
    8. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirerek önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30-35 dk. pişiriyoruz.
    9. Fırından çıkarıp 15-20 dk. tel ızgara üzerinde soğutuyoruz.

10. Fırın ısısını 160˚C’ye düşürüp hamuru yaklaşık 1 cm kalınlığında dilimliyoruz.
    11. Tekrar yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizip 30 dk. daha pişiriyoruz

Hatta birde hediye paketi yapıp hediye bile edebilirsiniz..

Nasıl ama..

Portakallı Biscotti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. vişneli ve bademli biscotti

vişneli ve bademli biscotti

Malzemeler 1 + 3/4 su bardağı kurutulmuş vişne 1/2 su bardağı su 3 su bardağı un 2 tatlı kaşığı kabartma tozu yarım tatlı kaşığı tuz 4 yemek kaşığı yumuşak margarin 1 su bardağı toz şeker 4 yumurta (1 tanesi hafifçe çırpılmış) 2 tatlı kaşığı vanilya 3/4 su bardağı badem (kabukları soyulmuş ve doğranmış) 3 yemek kaşığı toz şekernot: ben sadece 1 bardak (1 paket) kurutulmuş vişne kullandım,...
  2. Portakallı Pilav

Portakallı Pilav

Malzemeler: 2 su bardağı pirinç 2.5 su bardağı su 1 su bardağı taze portakal suyu 2 çorba kaşığı iri rendelenmiş portakal kabuğu 1 çay bardağı kuru üzüm 40 gr tereyağı Tuz Hazırlanışı: * Pirinci tuzlu sıcak suda 30 dakika bekletin. Süzüp birkaç kez yıkayın ve süzün. Kuru üzümleri yıkayıp süzün. * Tereyağını tencerede eritin. Pirinci ilave edip kavurun. Portakal suyu, su, üzüm ve tuz...
  3. Portakallı kereviz

Portakallı kereviz

zeytinyağlı kereviz, portakallı kereviz, nasıl pişirilir, malzemeleri nelerdir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Pek çok zeytinyağlıda olduğu gibi kerevize de portakal suyu çok yakışıyor,lezzet veriyor.Zeytinyağlı kereviz ,sebzeler sırayla kavrularak yapıldığı gibi çiğden pişirilerek te çok güzel oluyor.Ben çiğden yapmayı tercih ediyorum.Yalnız...
  4. Çikolatalı Biscotti

Çikolatalı Biscotti

çikolatalı, biscotti, tarifi, malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır, gereken bilgileri buradan bulabilirsiniz Biscottilere bayılıyorum, hepsini çok seviyorum. Çay ve kahvenin yanına eşlik eden en güzel yiyeceklerden olduğunu düşünüyorum. Çikolatalısını hiç denememiştim, o kadar hoşuma gitti ki bundan sonra sıklıkla yapacağım gibi görünüyor. Gerekli Malzemeler : ( 30 Adet için) •...
  5. Fındık ve Kahveli Biscotti

Fındık ve Kahveli Biscotti

biscotti, tarifi, malzemeleri nelerdir, yapılışı hakkında herşey burada Hanımlar sanki yeterrr artık dediğinizi duyar gibiyim biscotti den :D:D Ama bakın size tarif buldum :) 215 gr beyaz un (Ben yaklaşık iki su bardağı kullandım) 1/ tatlı kaşığı kabartma tozu 160 gr toz şeker (2/3 su bardağı) 60 gr tuzsuz tereyağı 2 ad. yumurta 1/2 tatlı kaşığı vanilya esansı 2 çorba kaşığı...

Sayfayı Paylaş