Pozitif Disiplin Tekniği Ve ÇOCUKLARDA ÖZ DENETİMİ SAĞLAMA YOLLARI

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

okul öncesi disiplin okul öncesinde disiplin çocuklarda özdenetim öncesi dönemde pozitif nedir Bir yetişkin ya da bir eğitimci olarak çocukların yanlış davranışlarıyla karşılaştığınız zaman nasıl tepki verirsiniz? Onları cezalandırır mısınız, yoksa onları disiplin etmeye mi çalışırsınız?
    Çocuklar toplum içinde farklı durumlarda kabul edilebilir davranışları yetişkinlerin rehberliğine ihtiyaç duyarak öğreneceklerdir. Yetişkinler tarafından yapılan bu rehberlik, eğer çocukların kendi kendilerine karar verebilme becerilerine ve bağımsızlıklarına olanak veren bir çevrede yapılırsa çok daha iyi sonuç verecektir.
    Pozitif Disiplin Nedir?

Pozitif disiplin, Nelson, Lott ve Glenn'in verdiği tanıma göre, çocukların kendi hareketlerini kontrol edebilmelerine ve problemlerini çözmelerine yardımcı olan bir yönetim tekniğidir(1). Aynı zamanda pozitif disiplin, çocuklar toplumsal kuralları öğrenirken kendileri hakkında iyi şeyler hissetmelerine de olanak sağlamaktadır(2).

Pozitif disiplin için oldukça önemli bir kaç unsur bulunmaktadır. Çocuklara seçenekler sunma, öğrenme için doğal ve mantıklı sonuçlar kullanma, pozitif yaşam becerileri için gerekli olanları bir araya getirme ve problem çözme becerilerini çocuklara öğretmektir(3). Çocuklara seçim hakkı verilmesi, sorumluluk alma ve özgürlüklerini artırma duygularını cesaretlendirecektir(4). İyi düzenlenmiş okul-öncesi sınıfları, çocukların özgürce karar vermelerini sağlamaktadır(5). Sınıf ortamında malzemelerin kolayca ulaşabilecekleri açık raflara yerleştirilmesi çocukların seçim yapmalarını sağlayacak ve onları bağımsız olmaya cesaretlendirmiş olacaktır(6). Doğal sonuçlar, pozitif disiplinin önemli elementleridir. Yemeğini reddeden çocuğa aç kalacağını, sütü bardağına koyarken döken çocuğa temizlemesi gerektiğini söyleme oldukça basit, fakat etkili davranışlardır. Ayrıca sonuçları öğrenme, çocuklarla sonuçlar hakkında konuşma ve onlara önceden tahmin etme fırsatı vermeyi de sağlayacaktır. Çocuklar hata yapmadan öğrenebilecekleri gibi hata yaparak da doğruları görebileceklerdir ki bu da oldukça yararlı bir stratejidir. Sonuçları tahmin etme, problem oluşmadan önce durumları değerlendirme fırsatı da vermektedir. Mantıklı sonuçlar, karmaşık olmakla beraber oldukça etkilidir. Örneğin; soğuk bir havada paltosunu giymekte direnen bir çocuğa dışarı çıkamayacağını söyleme. Mantıksal sonuçların kullanımı, çocuklara seçim yapma olanağı verir. Örneğin; "Alican hikâyemizi bölüyorsun. Ya sessizce otur ya da masana git. Seçimini sen yap". Burada önemli olan onun davranışını değiştirmeye çalışmaktır. Yetişkin davranışlarıyla çocuğun kendi davranışları arasında bir bütünlük sağlamak, pozitif disiplin için çok önemlidir. Pozitif disiplin kuralları uygulanırken, yetişkinin konuşurken çocuğun seviyesine inerek, ismini kullanarak yardımcı olacağı, dikkatinin üzerinde olduğu vurgulanarak ve konuşurken çocuk üzerinde odaklanarak uygun davranış modeli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca pozitif yaşam için gerekli olan tamamlayıcı unsurları kullanan yetişkin, çocuğun yaptığı seçimden sorumlu olmasını da çocuğa öğretecektir(7). Problem çözücü olmalarında birinci adım, çocuklara problem ortaya çıktığında sakin olmalarını öğretmek ve problem üzerinde odaklanmalarını sağlamaktır. İkinci adım herkesin anlatmak istediklerini anlatma fırsatı vermektir. Daha sonra yetişkinler, çocukların açıklamalarından problemi tanımlayarak çocukların birbirleriyle uzlaşmalarını sağlamalıdır. Çocuklara kendi problemlerini çözmeyi öğreten yetişkinler, aynı zamanda çocuklara davranışlarına dikkat etmeleri ve kendi kontrollerini pozitif değerlerde geliştirmeleri için onlara fırsat vermelidirler. Problem çözme teknikleri yoluyla, çocuklar kendi duygularına ve diğerlerinin duygularına değer vermeyi ve ifade etmeyi öğreneceklerdir. Şiddet olmadan çatışmaları çözümlemeyi de bu yolla kazanacaklardır(8).

Disiplin, ilişki içindeki tüm kişileri eşit olarak bağlayan, herkes için açık ve net olan kurallar olarak tanımlanmaktadır(9). Diğer bir deyişle disiplin, istenen ve düzenli olan davranışların kazandırılmasını amaçlayan bir yetiştirme anlayışıdır. Disiplinde amaç, kişinin öz denetimini sağlayabilmek yani kendi kendini denetleyebilme yeteneğini geliştirmektir. Aynı zamanda da disiplinden anlaşılması gereken, çocuğun toplum tarafından kabul gören bir ahlâk anlayışı ve sağlıklı tutumlar geliştirmesine yardımcı olmaktır(10).

Doç.Dr. Çağlayan DİNÇER
    Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi
    İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği
    Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi kaynak.hanemiz.com

Pozitif Disiplin Tekniği Ve ÇOCUKLARDA ÖZ DENETİMİ SAĞLAMA YOLLARI konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çocuklarda İnatlaşma ile Başa Çıkmanın Yolları

Çocuklarda inatlaşma her yaş döneminde görülür. Bağımsız birer birey olduklarının farkına varmaya başlamaları ve dünyayı keşfetme merakları bu inatlaşma sürecini tetikler. Çocuklar anne-babaları ve çevresindekiler ile ayırım yapmaksızın her zaman ve her konuda çatışmaya girebilirler. Çocukların bir inatlaşma nöbeti süresince fikir değiştirdiğine tanık olabilirsiniz. Bazen, neyi isteyip neyi...
  2. Uzlaşma Sağlama

Madde 35/A - (Ek madde: 02/05/2001 - 4667/23. md.) Avukatlar dava açılmadan veya dava açılmış olup da henüz duruşma başlamadan önce kendilerine intikal eden iş ve davalarda, tarafların kendi iradeleriyle istem sonucu elde edebilecekleri konulara inhisar etmek kaydıyla, müvekkilleriyle birlikte karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilirler. Karşı taraf bu davete icabet eder ve uzlaşma sağlanırsa,...
  3. Pozitif düşünün...

Memleketimizde iyimserler kötümserlere kızınca “Hiç mi pozitif bir şey yok bu memlekette birader” diye çıkışırlar. İşte size pozitif bir bahçıvan... Seyahatten dönen ev sahibi telefon açmış, konuşuyorlar: - Nasıl, her şey yolunda mı? - Yolunda... Küreğin sapı kırıldı, şu anda onu tamir ediyordum. - Neden kırıldı? - Köpeğinize mezar kazarken zorlamışım, ondan kırıldı. - Nee! Köpeğim mi öldü? -...
  4. okul öncesi çocuklarda görülen korkular ve çözüm yolları

Psk.Nilay Torbalı ÖZTÜRK Korku, canlı varlıkların, görünen ve görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri en doğal tepkidir. Korku özel bir kişiye, nesneye ya da duruma karşı gösterilen heyecansal bir tepkidir. Fobi ise gerçek herhangi bir tehlike yokken duyulan güçlü, aşırı ve gerçek dışı bir korkudur. 2-6 yaş arasındaki çocuklar çok fazla sayıda korku yaşamaktadırlar. Bu yaştaki...
  5. hiç mi pozitif bir şey yok...

Hiç mi pozitif birseyler yok diyenlere Adam, kisa bir sure once ayrildigi evine telefon acar, bahcivana sorar: 'Nasil her sey yolunda mi?' - Yolunda. Yalniz, kuregin sapi kirildi onu tamir etmeye calisiyorum. - Neden kirildi? - Kopeginize mezar kazarken, zorlamisim, bu yuzden kirildi. - Nee! Kopegim oldu mu? - Havuza dustu oldu. - Benim kopegim cok iyi yuzerdi; nasil havuzda olur? - Ama...
  6. Çocuklarda Disiplin

. . . . .. Uslu çocukların sırrı nedir? Cevabı, sınır koymaktan korkmayan bir anne-babaya sahip olmaları. Tavsiyelerimizle, olumsuz davranışlarını engelleyemeyen 2-3 yaşındaki çocuğunuzun davranışlarına sınır koyabilirsiniz. İki-üç yaşlarındaki çocuklar evde veya onlarla bir yere ziyarete gittiğinizde, birtakım haylazlıklar yaparlar. Bu yaştaki çocuklar, neyin doğru neyin yanlış...
  7. Güneş Yanığı Tedavi Yolları...Güneşten Korunma Yolları..

Güneş Yanıklarından Korunma Yolları Güneş Yanıklarının Zararları Yazın güneşe çıkmak elbette bir yere kadar yararlı ve keyiflidir ancak unutmayın ki; güneş yanığı kolaylıkla yakalanacağınız ve tatilinizi burnunuzdan getirecek bir durumdur.Güneş yanığından kendinizi ve çocuklarınızı koruyun...İşte Güneş Işınlarından korunma yolları... Sağlıklı Bronzlaşma Olmaz! Korumasız olarak...
  8. Çocuklarda Depresyon Belirtileri ve Tedavi Yolları

çocuklarda depresyon çocuklarda depresyon belirtileri depresyon tedavisi Depresyon sadece yetişkinler de görülen bir ruhi rahatsızlık değildir. Günümüz de birçok çocuk da görülebilen depresyon belirtileri ve nedenleri ile birlikte tedavi yolları ile ilgili tüm bilgileri sizler için sunuyoruz. Depresyon, "depresyon duygularının kalıcılık gösterdiği ve çocuğun yada ergenin çeşitli...
  9. Çocuklarda Okul Fobisini Yenmenin Yolları

okul fobisi, okul fobisi nedenleri, okul fobisi nasıl aşılır Sevgili melekler, dün çalan zilin ardından yeni eğitim öğretim yılına başlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de okula yeni başlayan öğrencilerin bir kısmında okula alışma konusunda çekingenlik ve hatta korku görülebilir. Okul fobisinin aşılmasında velilere ve öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Peki bu konuda sizler veli olarak...
  10. Çocuklarda Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavi Yolları

çocuklarda bağırsak solucanı, çocuklarda kıl kurdu, çocuklarda kıl kurdu belirtileri Çocuklarda sıklıkla görülen kıl kurdunun belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili merak etitğiniz tüm bilgileri sizler için aktarıyoruz. Bağırsak solucanları ve parazitler, insan bedenindeki kan ve aldıkları besinlerle yaşayan canlılardır. çok rahatsız edici ve bulaşıcı olan bu parazitler, çocuklarda çok...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. anaokulunda disiplin nasıl sağlanır