Presipite doğum nedir?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenilen Mesajlar:
  1.437
  Ödül Puanları:
  113
  Normal doğumun hızlı gerçekleştirilmesine Presipite yani Hızlı Doğum denir.
  Tüm doğum eylemi 4 saat ya da daha kısa sürede sonlanır. Hem bebek hem de anne için tehlike
  yaratan bir durumdur. Tüm doğumların yaklaşık %2’sinde hızlı doğum görülür. Hızlı doğum eyleminde, doğumun aktif fazının başlangıcından bebeğin doğumuna kadar geçen süre 4 saaten kısa sürmektedir.
  2.jpg

  Hızlı doğumlarda meydana gelen riskler:
  Ø Hızlı doğumda bebeğin beyni zedelenebilir.
  Ø Plasenta erken ayrılabilir.
  Ø Uterus ters dönerek dışarı çıkabilir.
  Ø Göbek kordonu kopabilir.
  Ø Doğumun bitiminde kanama fazla olabilir.
  Normal doğum, rahim kaslarının kasılarak bebeği doğum kanalına itmesi ve buradan da dünyaya gelmesi olayıdır.Bu aşamada gebe çok enerji harcar. Normal doğum eyleminden önce rahim hazırlanır.Bu hazırlık,halk arasında ay-gün sancıları denilen 36. gebelik haftasından sonra hissedilen kasılmalarla başlar.Bu kasılmalar kısa aralıklarla olduğu gibi, düzensizdirler. Gebeler bu kasılmaları ,bebeğin anne karnında gerildiği şeklinde algılarlar.  Gebelerin doğum yaklaştıkça en büyük endişeleri ; ”doğum sancılarını nasıl anlayacağım,suyun gelişini farkedebilir miyim” şeklindedir.36. Gebelik haftasından sonra her hafta yapılan doktor ziyaretlerinde bu konular detaylı bir şekilde anlatılır. Gerekirse NST dediğimiz tetkik yaptırılarak bebeğin anne karnındaki kondüsyonu ve kasılmalar konusunda bilgi sahibi olunabilir.  Eğer gebeye baştan sezaryen endikasyonu konmadı ise,doğum sancıları veya suyun gelmesi beklenebilir.Gün geçmesine günümüz koşullarında fazla müsaade edilmemektedir.

  Gelelim normal doğum eylemine; doğum eylemi 3 FAZLIDIR.

  1.Fazda düzenli kasılmalar sayesinde rahim ağzında açılma ve incelme meydana gelmesidir.Rahim ağzı açıklığı 10 cm ve incelme tam olursa birinci faz biter.Bu dönem yaklaşık 6-8 saat sürer.

  2. Faz tam açık rahim ağzından bebeğin dünyaya gelmesi için itilme dönemidir. Bu dönemde ağrıların şiddeti ve ıkınma hissi artmıştır. Günümüz koşullarında normal doğum eylemi süresince epidural anestezi kullanıldığı için, gebe bunların hiçbirisini hissetmez.Fakat 1.fazdan 2. faza geçiş çok hızlı olursa, yani bebek çok hızlı doğum kanalında ilerle ise,anestezi seviyeleri farklı olacağından, geçici olarak ağrı hissedebilir.bu dönem 30 dakika civarındadır.

  3. Faz ise bebek doğduktan sonra bebeğin sonunun ve zarlarının ayrılması , atılması evresidir. Bu döneme fazla kanama olmasın diye hemen müdahale edilerek zaman kısaltılır.

  TRAVAY:

  Gününü dolduran gebede doğum ağrıları birden başlamaz. Doğum 6-8 saat süren bir süreçtir.Başlangıçta kasılmalar 10 dakikada bir olup düzenlidir.Bu durumda artık hastaeye gitme vakti gelmiştir.Hastanede yapılan vaginal muayene ve çekilen NST ile doğum olup olmadığına rahat karar verilir.Doğum yaklaştıkça sancıların şiddeti ve sıklığı artar . 2.5 dakikada bir gelen 45 saniye süren sancılar etkili doğum sancılarıdır.

  Panik yaşamamak için kasılmaların sıklaşmasını beklememek gerekir.10 dakikada düzenli kasılmalar başlayınca hastaneye gitmekte yarar vardır.Bunun dışında kanama ve suyun gelmesi (altınıza çiş kaçırır şekilde ıslatmış iseniz )

   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Presipite doğum nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Prenses doğumu(ağrısız doğum) nedir?

  prenses doğumu prenses doğumun zararları doğum doğum nedir dogum Bundan birkaç sene önce prenses doğumu dedikleri doğum şeklini ilk kez ber arkadaşımın doğumunda duymuştum.Hatta ismi bana çok farklı geldi açıkcası güldüm:)Hani bazen halk olarak bizler bazı şeylere isim takarız yada uydururuz ya öyle bir şey sandım doğumun ismini ama gerçektende böyle bir doğum ismi varmış bakın bu doğuma...
 2. Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir nasıl geçer ve neden olur bu doğum lekeleri yaa bir yardım edin bilgi verin.
 3. Distosi Zor Doğum Nedir?

  zor doğum nedir,zor doğumun riskleri,zor doğumun zararları,zor doğumun komplikasyonları,zor doğum hakkında bilgiler Distosi (dystocia) özetle doğumun anormal ve zor olması anlamına gelir. Zor doğum veya anormal doğum, uzamış doğum, uzamış doğum eylemi, uzamış eylem, anormal eylem gibi isimler verilir. Doğumu zorlaştıran, doğumun gerçekleşme süresini uzatan, normal doğumun gerçekleşmesini...
 4. Takofobi (Doğum Korkusu) Nedir?

  doğum korkusu, takofobi nedir, doğum korkusu hakkında Son yıllarda, psikiyatristler arasında en çok tartışılan konulardan birisi, kadının doğum şeklini seçip seçemeyeceğidir. Çoğunluğun iddiası, kadınların isteğe bağlı sezaryen doğuma alınması yerine, vajinal doğum (normal doğum) korkusunun üstesinden gelebilmeleri için psikolojik destek almaları gerektiği yönünde. İsveç ve...
 5. Doğumda Hypnobirthing yöntemi nedir?

  hypnobirthing yöntemi ne demek,hypnobirthing yöntemi kimlere uygulanır,doğumda hypnobirthing yöntemi avantajları,hypnobirthing yöntemi doğumda nasıl yardımcı olur,hypnobirthing yöntemi hakkında bilgiler Son günlerde İngiltere Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın doğumuyla gündeme gelen Hypnobirthing, ağrıyı daha az hissederek gerçekleşmesini sağlıyor. Özellikle doğal doğuma yönelimin arttığı...

Sayfayı Paylaş