gebe
  1. juju

juju Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    0

prof üstün dökmenin güzel bir yazısı

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında juju tarafından paylaşıldı.

üstün dökmen yazıları PROF. Üstün DÖKMEN "Yere düsen ekmegin üstüne basan insan görmedim ama yere düse...n insani tekmeleyen çok kisi gördüm" diyor... Saygili olmaktaki kusurlarimizi söyle anlatiyor:
    - Birbirimize saygili olma konusunda 3 tip temel hatamiz var...

Avrupa'da yasayan vatandasimiz, orada yerlere çöp atmiyor ama Kapikule'den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya basliyor. Niye burada böyle yapiyorsun diye soruldugunda, herkes böyle yapiyor diyor. Kendi fikri olmayan insanin duruma göre hareket etmesidir bu.

Ikinci hatamiz, adama göre davranmamiz. Karsimizdaki adam iri yariysa, 'Buyur Abi', diyoruz, ufak tefekse, 'Ne var lan!' diyoruz. Oysa ki, insanlarin onuru birbirine esittir.

Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken 'Merhaba millet' diyoruz, degilse surat asiyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasin insanlara saygili davranmak zorundayiz.

Diyorum ki, yerdeki ekmege saygili olma konusunda ülkemde mutabakat var, kimse basamaz, ayagiyla dürtüklemez ya da öper, koyar bir kenara.

Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet degil mi?

Son düzenleme: 27 Şubat 2011
prof üstün dökmenin güzel bir yazısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir sizofrenin yazısı..

bir sizofrenin yazısı..

Vay be, Yine qün aqarmakta, yine qözlerim Kan canaqı. Yine uykusuz bır qun. Ben Yine birşeylere kızıp yazıyorum. Aman Tanrım, ne cok kızılacak sey varmış meger. Ben hepsıne kızıp yazıyorum. " ULan İnsan Sevdıqını durduk yere hıc uzer mı be ! " Buqun Adamın bırı sevdıqı kadını durduk yere hıc sebebsız azarlıyordu. O anda " len dur bakalım " dıyesım qeLdı ama. Diyemedim,...
  2. Eski Bir Tapınak Yazısı

Eski Bir Tapınak Yazısı

Gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış.Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle...
  3. Üstün Dökmen İle Söyleşi

Üstün Dökmen İle Söyleşi

-Şair, bilim adamı, iletişimci, psikolog vb. çoğaltabileceğimiz özelliklerinizden yola çıkarak “Üstün Dökmen kimdir?” dersek, kendinizi nasıl anlatırsınız, siz en çok hangisisiniz? Üstün Dökmen : Hiçbir zaman bir tane Üstün Dökmen yoktur. Bir tane Ahmet yoktur. Anneme göre Üstün Dökmen başkadır, karıma göre başkadır, okuyucuya göre başkadır. Annem öğretmendir. Onun tek bir cümlesi beni çok...
  4. üstün dökmen-küçük şeyler

üstün dökmen-küçük şeyler

PROF DR.ÜSTÜN DÖKMENİN KİTABI GERCEKTENDE İNSAN PSİKOLOJİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM KİTAP ADI KÜÇÜK ŞEYLER YAZARI PROF.DR ÜSTÜN DÖKMEN SAYFA 176 YAYINEVİ SİSTEM YAYINCILIK Bir süredir televizyonda devam eden Küçük Şeyler adlı program bu kitabın oluşumuna ilham verdi. Üstün Dökmen Küçük Şeyler kitabında temel konulara, özellikle toplumun ihtiyacı olduğunu...
  5. Küçüğüm – Bir aşk yazısı...

Küçüğüm – Bir aşk yazısı...

Aynı sokakta oturuyorduk Her gün bir kızla geliyordu eve Adı ESRARENGİZDİ Herkes onun hakkında Farklı şeyler söylerdi Fakat kimse gerçeği bilmezdi Kirli sakalları vardı Yeşil gözlü esmerdi Mahallenin kızları hayrandı ona Bense nefret ederdim Hiç kimseyle konuşmaz Sadace gelir geçerdi Birgün onunla yolda karşılaştık Çok güzel bir yüzü vardı Bana gülümsedi Şaşırdım Ama yinede onu...

Sayfayı Paylaş