Prolaktin Hormonu Nedir?

Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  prolaktin hormonu prolaktin hormonu yüksekliği
  prolaktin hormonu bilgileri  Prolaktin hormonu süt hormonudur. Asıl görevi memelerde süt oluşumunu yapmakta olup gebelik dönemin de süt yapımının gerçekleşmesini sağlamaktadır. Prolaktin hormonu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için uzmanlardan edindiğimiz bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

  Normal şartlarda kadın gebe kaldığında vücuttaki gebelik ile oluşan hormonlar bu hormonu uyararak süt yapımının gerçekleşmesini, doğuma kadar göğüslerin kendini hazırlamasını doğumla da birlikte süt üretimini yapımını gerçekleştirirler.
  Prolaktin hormonu belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir ve normal şartlarda da gebelik olmasa bile vücudumuzda mevcuttur.

  Bu hormon beynimizin hipofiz denilen kısmındaki bazı hücrelerce üretilir ve kana verilir.
  İnsan vücudunda pek çok hormon gibi, bir yapım-salınım-yıkım dengesi vardır. Yine beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka hormon prolaktinin salınımın dengeler. Öyle ki, dopaminin azlığında prolaktin salgısı artar.

  Prolaktin (süt hormonu) düzeyeni yükselten durumlar;

  -Gebelikte yükselir,
  -Bir çok prolaktin yüksekliğinin nedeni bilinemez,
  -Hipofiz denilen beyin dokusunun tümörlerinde,
  -Tiroid hormon bozukluklarının bazılarında,
  -Bazı boyun yaralanmalarında (oradaki bazı salgı bezlerine etki ederek),
  -Bazen östrojenin yüksek doz kullanımlarında,
  -Dopamin denilen hormonun salgısının azalması durumunda bunlar; tümörler
  bazı ilaçlar
  hipofiz bezinin harabiyeti gibi durumlardır,
  -Bazı psikiyatri ilaçlarının kullanımında,
  -Aşırı göğüs uyarımında,

  Prolaktin yüksekliğinin belirtileri nelerdir?
  -Adet düzensizlikleri (az adet olma, seyrek adet olma, adet olamama)
  -Meme ucu akıntısı (gebelik dışında süt gelmesi = galaktore).
  önemli not:her memeden sıvı gelmesi prolaktine bağlı değildir,meme kanallarında iltahap,memede tümör,veya başka nedenler olabilir yapılacak tek şey hemen doktorunuza baş vurmanızdır.
  -Gebe kalamama
  -Prolaktin yüksekliğine sebep olan esas hastalığa bağlı belirtiler:
  .Hipofiz hipotalamus tümörlerinde diğer iç salgıların bozukluğu ve bunlara ait fonksiyon bozuklukları
  .Tümörlerde baş ağrısı, görme bozuklukları
  .Tiroid bezi çalışma bozukluğunda halsizlik, iştahsızlık, enerji azlığı
  Prolaktin yüksekliğinin tanısı yapılan bir kan testi ile kandaki prolaktin düzeyinin ölçülmesi ile konur.
  Test yapılırken dikkat edilmesi gereken koşullar;
  - sabah saat 10:00-11:00 arasında bakılmalı,
  -testten önce birkaç gün süreyle cinsel ilişkide bulunmamalı,
  -test öncesi birkaç gün meme uyarımından kaçınılmalı,
  (dar sütyen giyilmemeli,göğüsler yıkamak için dahi ovulmamalıdır),
  -uyku düzeni testi etkileyebilmektedir,
  -açlık veya tok olmak testi etkilememektedir,
  -kullanılan ilaçlar kesilmelidir,özellikle psikiyatri ilaçlarının kesilmesi çok önemlidir.
  -kan örneği alınmadan önce stresten uzak olmakta çok önemlidir,hasta 10 dakika kadar sakin bir yerde dinlendirilip kan örneği almakta fayda vardır.

  Testin sonucuna göre doktorunuz ;
  -testi tekrar isteyebilir(bazı hafif yüksek sonuçlarda test öncesi önerilen kuralları tekrar gözden geçirip test tekrarlanabilir)
  -bir süre bekleyebilir
  -direk ilaç tedavisine başlayabilir,
  -bir kafa röntgeni isteyebilir,
  -beyin tomografisi isteyebilir ve bunu bir beyin cerrahına gösterebilir veya başka diğer hormonal testler isteyebilir.


  Prolaktin yüksekliği kısırlık yapar mı?
  Kısırlık sebeplerinden birisi de prolaktin hormonu yüksekliğidir. Hani eskiler emziren kadınlar için gebe kalmaz ,süt korur derler ya ,kabaca vücut bu hormon yüksekliğinde gebe kalmayı engeller diyebiliriz.
  Ancak bundan her prolaktin yüksekliği olanın çocuğu olmaz anlamı çıkartılamaz. Tedavisiz dahi gebelik oluşabilmektedir. Ayrıca prolaktin hormonu yüksekliği, ilaç tedavisine iyi yanıt verebilmektedir.

  Prolaktin yüksekliği nasıl tedavi edilir?
  Prolaktin düzeyini yükselten neden bulunmaya çalışılmalı ve tedavi edilmelidir.
  Tedavide;
  - gerekirse radyoterapi verilebilir,bu çok özel durumlarda kullanılır
  -gene gerekirse mikro cerrahi yapılabilir,bu gene çok özel durumlarda kullanılır
  -tıbbi tedavide ilaç en geçerli ve sağlıklı yöntemdir,tedavide prolaktin hormonu üretimini ve kana salımını denetleyen hormona yönelik ilaçlar kullanılır,bir çok hastada basit ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar.
  İlaç tedavisi bazı hastalarda baş dönmesi,bulantı ve halsizlik,tansiyon düşüklüğü gibi problemler yaratabilir,bunlar zaman içerisinde azalır ve tedavi bittiğinde de kaybolurlar.

  -Her ay düzenli meme kontrolünüz yapınız,bilmiyorsanız hekiminizden bunu size öğretmesini isteyiniz,her altı ayda bir rutin jinekolojik muayeneneniz sırasındada meme kontrolünüzü hekiminizden mutlaka isteyiniz !!!

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Kasım 2015
Prolaktin Hormonu Nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Hiperprolaktinemi prolaktin hormon yüksekliği

  progesteron yüksekliği kan fazlalığı belirtileri progesteron yüksekliği belirtileri östrojen fazlalığı prolaktin hormonu değerleri Prolaktin beyinde hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Kandaki normal değeri 10-25 ng/ml’dir.Vücuttaki asıl görevi süt üretilmesidir. Üretilen sütün meme uçlarından salınmasının sorumlusu ise oksitosin adı verilen başka bir hormondur....
 2. prolaktin hormonu yüksek çıkanlar görüşlerinizi bekliyorum!

  prolaktin hormonu prolaktin hormonu normal değerleri değerleri yüksekliği sorunu olan arkadaşlar prolaktini yüksek olup hamile kalanlar arkadaşlar ben hormon testi yaptırdım ve prolaktin hormonu 56 çıktı. yüksekmiş bu hamileliğe engelmidir.dostinex verdi doktor bunu kullansam geçermi değerler düşermi yaşayan arkadaş varmı bu durumu.birde o hapı içerken hamile kalırsam bi sorun...
 3. prolaktin hormonu nedir kaç olmalı kızlar

  adetlerim inanılmaz düzensiz ve ben prolaktin sorunu olduğunu öğrendim doktorumdan. İlk önce ki kontrolde 40 tı doktor dostinex diye bir ilaç yazdı verdi bana 12 gün kadar kullandım sonuç 1-5 arasına kadar düştü sonra bi onbeşgün sonra yine 20 seviyelerine yükselmişti. Hamilelik için hazırlanıyorum doktor hiç bişey olmaz dedi ama ben 6 ayır hamile kalamıyorum yine prolaktin sorunum hala...
 4. Progesteron hormonu testi nedir nasıl yapılır normal değerleri nelerdir?

  Progesteron testi nedir nasıl yapılır ? Normal Değerleri nelerdir ? 21. Gün progesteron değerleri Sevgili hanımlar, Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Adet döngüsünde östrojen hormonu ile birlikte işlem görür. LH (lutein yapıcı hormon)un denetimi altında üretilir. Progesteron hormonu kadın cinsel organı üzerinde de etkindir.Rahim kaslarının...
 5. prolaktin seviyem yüksek

  merhaba arkadaşlar.3 aydır adet düzensizliği yaşadım ve doktora gittiğimde prolaktin seviyemin 33 fsh degeriminde 13 oldugunu ögrendim.doktor dostinex adlı bir ilac verdi 2 ay kullandım bugün tekrar kan sonucumua baklıdı prolaktin seviyesinin 6'a, fsh degeriminde 10'a düştüğünü söylediler. anlamadıgım şey şu prolaktin seviyesinin bukadar düşük olması normalmidir,bu ilacı hep kullanmalımıyım?...
 6. Prolaktin tedavisinin ardından bebek düşünenler yazabilir mi ?

  Melekler merhaba..Ben uzun bir süredir bebek istiyorum ve prolaktin tedavisi olmaya başladım. Eğer benim durumumda olan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi? Konuyla ilgili fazla bilgim yok, herşey de dra her an sorulamıyor. Tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim.Allah hepimizin kucağını doldursun.....;(
 7. prolaktin yüksekliği

  prolaktin tedavisi sonucunda hamile kalanlar var mı?tedavi süreçleri nasıl ilerliyor?
 8. Arkadaşlar prolaktin hormonu yüksek çıkıp dostinex kullanan var mı ???

  prolaktin hormonum 48.90 çıktı yani baya yüksek, doktorum bana dostinex hap verdi fakat biz bebek istiyoruz, kafam karıştı bu hapı kullanma esnasında hamile kalmak ne derece doğru acaba, tecrübesi olan arkadaşlar lütfen destek !!!
 9. Prolaktin hormonu yüksekliği kısırlık yaparmı?

  prolaktin hormonu nedir,prolaktin hormon yüksekliği,süt hormonu yüksekliği,prolaktin yüksekliği kısırlık yaparmı,prolaktin yüksekliği ve tedavisi Prolaktin hormonu beyinin orta bölgesinde yer alan hipofiz bezinden salgılanan peptid yapısında bir hormondur. Kısaca PRL şeklinde yazılır. Hipofiz bezi pituiter bez diye de adlandırılır. Prolaktin hormonunun hipofiz bezinden salgılanması yine...
 10. Prolaktin yüksekliği hakkında bilmeniz gerekenler

  Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml'dir. Normal olarak kan dolaşımında küçük miktarlarda bulunmaktadır. (erkeklerin kan dolaşımında da bulunur) Prolaktin inhibe edici faktör (dopamin) adındaki bir diğer hormon tarafından kontrol...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. dostinex nedir

  ,
 2. dostinex ilaci tansiyon dusmesi melekler mekani

  ,
 3. dostinex hapinin yarattigi seyler