gebe
  1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

pSİkOLOjİde yÖnTeM

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

Yasli bir adam emekliye ayrilir ve kendine bir lisenin yaninda kucuk bir ev alir. Emekliliginin ilk bir kac haftasini huzur icinde gecirir, ama sonra ders yili baslar. Okullarin acildigi ilk gun, dersten cikan ogrenciler yollarinin uzerindeki her cop
    bidonunu bagirip, cagirarak tekmelerler. Bu cekilmez gurultu gunler surer ve
    yasli adam bir onlem almaya karar verir. Ertesi gun cocuklar gurultuyle evine
    dogru yaklasirken, kapisinin onune cikar onlari durdurur ve:
    'Cok tatli cocuklarsiniz, cok da egleniyorsunuz. Bu nesenizi surdurmenizi
    istiyorum sizden. Ben de sizlerin yasindayken ayni sekilde gurultuler cikarmaktan
    hoslanirdim, bana gencligimi hatirlatiyorsunuz. Eger her gun buradan gecer ve
    gurultu yaparsaniz size her gun 5 YTL verecegim' der. Bu teklif cocuklarin
    cok hosuna gider ve gurultuyu surdururler. Birkac gun sonra yasli adam
    yine cocuklarin onune cikar ve onlara soyle der: 'Cocuklar enflasyon beni de etkilemeye basladi
    bundan boyle size sadece 1 YTL verebilirim.' Cocuklar pek hoslanmazlar
    ama yine devam ederler gurultuye. Aradan birkac gun daha gecer ve yasli
    adam yine karsilar onlari: 'Bakin' der, 'Henuz maasimi alamadim, bu
    yuzden size gunde ancak 25 Kurus verebilirim, tamam mi?',
    'Olanaksiz bayim' der iclerinden biri, 'Gunde 25 kurus icin bu isi yapacagimizi
    saniyorsaniz yaniliyorsunuz.

BIZ ISI BIRAKIYORUZ...!

pSİkOLOjİde yÖnTeM konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğrenme Psikolojisinde Davranış Çeşitleri

Öğrenme Psikolojisinde Davranış Çeşitleri

davranış çeşitleri davranış türleri psikolojide türleri Davranış çeşitleri A. Doğuştan gelen davranışlar: İçgüdüsel ve reflex davranışlar. Öğrenme sonucu kazanılan davranışlar değildir. Reflex: Doğuştan getirilen, belli bir uyarıcıya karşı organizmanın belli ve basit bir davranış gösterme eğilimidir. Reflex'in üç özelliği vardır. • Doğuştan getirilmesi, • Belli bir uyarıcının bulunması, •...
  2. Psikolojide Ekoller Ve Yaklaşımlar

Psikolojide Ekoller Ve Yaklaşımlar

1879da Alman psikolog Wilheim Wundt tarafından Leipzigde kurulan psikoloji laboratuvarı ile psikoloji, deneysel bilim dalı olma unvanını kazanmıştır. İlk psikoloji deneyleri burada yapılmıştır. Psişik olaylar fizik olayları gibi incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Avrupa`nın değişik yerlerinde ve Amerika`da da bir çok psikoloji laboratuvarı açılmıştır. Psikoloji felsefeden ayrılıp bağımsız...
  3. Psikolojide Etik

Psikolojide Etik

Etik felsefenin, iyi olan ve kötü olanın kriterlerinin belirlenmesi ve iyi ve kötü davranışın sebeplerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesine yönelik alt alanıdır. Psikolojide de etik araştırmacı, eğitmen ya da uygulayıcı olarak psikologun mesleğini icra ederken yapması ve yapmaması gereken şeylerin neler olduğunu belirler. Etik kodlar, genellikle psikoloji meslek dernekleri tarafından yazılı...
  4. Psikolojide Savunma Mekanizmaları

Psikolojide Savunma Mekanizmaları

savunma mekanizmaları soruları savunma mekanizmalarının önemi mekanizmaları test soruları test psikoloji Superego ve ID hayatımızı kontrol ediyor. Eğer kişi Superegoya (yani kurallar) karşı gelir ve isteklerini ne pahasına olursa olsun yaparsa suçluluk, utanç yada benzeri duygular ile cezalandırılır demiştik (bkz. ID, Superego, Ego ve Gerçek Ben). Peki tam tersini yapar ve IDyi yani...
  5. Kriz psikolojisinden kurtulma

Kriz psikolojisinden kurtulma

Ah şu kriz yok mu.?Her yıl olmsa da arada sırada böyle pat die orataya çıkmasından nefret ediyorum.Ama bu kriz psikolojisinden artık kurtulmamız gerek... Kriz ruhsal çöküntüyü de beraberinde getiriyor. İşini kaybedenlerçalışan bireylere göre 2 kat daha fazla depresyon riski taşıyor. Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş dünya genelinde yaşanan ekonomik...

Sayfayı Paylaş