gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Psoriazis (Sedef hastalığı)

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

psoriozis sedef hastalığı Psoriazis epidermisin asiri proliferasyonu ile karakterize kronik "papuloskuamoz" hastaliktir. Vakalarin cogunun kendine has bir klinik gorunumu vardir fakat bircok atipik tablo görülebilir.
    Plaklar oluşturulur
    Bu lezyonlarin ortak noktasi ortası gümüşi bir pullanma gösteren küçük eritemli papuller seklindeki uniter lezyonlaridir. Bu papuller, plaklar olusturacak sekilde birlesirler.

Gümüşi pullanmalar parakeratotik stratum korneum icinde notrofiller icerir. Notrofiller Zumbuch'un akut pustuler psoriazisinde deride pustul, hatta "pu gölcükleri" olusturacak kadar yogun olabilir.

Tırnaklar etkilenebilir
    Psoriazis vulgaris' in pullanan plaklari diz ve dirsekler gibi travma ve surtunmeye acik bolgelerde daha sıktır fakat saçlı deriyi veya diğer bölgeleri de tutabilirler. El, ayak ve tırnaklar etkilenebilir.

Bu hastalarin hayati tehdit edici ya da von Zumbusch formundaki gibi tum vucutta pustuller, ates, elektrolit bozukluklari ve periferik notropeniyle seyreden eritroderma oluşturmayan kronik ve oldukca stabil bir psoriazis formu vardir. Tedavi edilmeyen ağır hastalarda hipoalbuminemi, elektrolit kaybı ve sepsisten olum oluşabilir.

Inverse psoriazis' te plaklar baslica intertriginoz bolgeleri tutarlar. Hallopeau'nun acrodermatitis continua' sında psoriazis el ve ayaklara sinirlidir. Gebelikte alevlenen psoriazis yanlislikla "kaçınılması gereken bir terim olan" "impetigo herpetiformis" seklinde isimlendirilir.

Streptokok enfeksiyonlarindan sonra hastalikta alevlenme olabilir. Bir bolgeye uygulanan travma burada lezyon olusumuna sebep olabilir (Koebner isareti). Gümüşi pulların kazınmasi toplu iğne ucu seklinde kanama noktalarinin belirmesine yol açabilir (Auspitz isareti). Andrew'nun pustuler bakterid' i avuç içi ve ayak tabanlarina lokalize pustuler bir dermatit seklidir.

Bu lezyonun pustuler psoriazis ile tartismali bir iliskisi bulunur ve sistemik antibiyotik tedavisine cevap verisiyle ayirdedilir.

Pataloji
    Tam olarak gelismis psoriazis plaklarının histopatolojik ozellikleri ayırdettiricidir. Ancak erken formlar ve kısmen tedavi edilen vakalarin taninmasi zor olabilir.

Tam gelişmiş plaklarda yuzeydeki pullanma diffuz olarak parakeratotiktir ve fokal notrofil kumelenmeleri (Munro apseleri) ihtiva eder.

Bu pullanmanin altindaki epidermis granuler tabakasini kaybeder ve rete ridgelerdeki uzamayla hiperplaziye uğrar. Rete ridgeler genellikle oldukca uniform sekil ve büyüklük gösterirler.

Stratum spinozumun ust tabakalari ve stratum granulozumdaki keratinositler arasinda notrofillerin birikimiyle intraepidermal pustuller (Kogoj'un spongiotik pustulu) olusur.

Genel olarak keratinositler RNA iceriginin artisi nedeniyle oldukca bazofilik sitoplazmali gorunurler. Mitozlar coktur ve bazal tabakanin uzerine dogru da cikarlar.

Çekirdekler buyuk, çekirdekcikler belirgindir fakat gercek anlamda nukleer atipi bulunmaz. Papiller dermis ozellikle dermal papilla uclarinda odemlidir.

Kan damarlari genis ve kivrintilidir, duvarlari incelmistir ve cok kucuk segmentler halinde epidermis bazal membranina temas ederler.

Bu damarlar etrafinda ve papiller dermiste az miktarda notrofil bulunabilir. Eozinofiller ve plazma hücreleri yoktur veya çok nadirdir. Genellikle yuzeyel vaskuler pleksus cevresinde orta derecede yoğun bir lenfsitik infiltrat bulunur.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Merhabalar,
    35 yaşındayım.Püstüler sedef (avuç içi ve ayaklardaki su toplayan küçük püstüller) teşhisi koyulan rahatsızlığı yaklaşık 10 ay geçirdim.Hastalık hafiften şiddetliye doğru seyir etti.Tedavisi için antibiyotikli kremler,kortizon iğneleri,antibiyotik hapları,kortizonlu kremler,özel ilaç karışımları vb... kullandım.Geçici iyileşmeler olduysa da hiçbirisi işe yaramadı.Günde yarım paket sigara içiyordum bıraktım,hastalık kendi kendine iyileşti.Vücut sigara içindeki zehirleri almayınca, kan akciğerlerde ve böbreklerde temizlenince hastalık iyileşti.Tedavisi sadece sigarayı bırakmak.Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın.Yoksa bu hastalıktan kurtulamazsınız.Doktorlara,aktarlara,yan etkisi olan ilaçlara para kaptırmamak ve bir an önce iyileşmeniz için bu şart.Bol oksijeni olan bir yerde tatil yapmak süreci hızlandırır.Belki faydası olur diye yaşadıklarımı paylaşmak istedim herkese geçmiş olsun.Merak ettiğiniz birşeyler varsa mail [email protected].

İyi günler.

Psoriazis (Sedef hastalığı) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. SEDEF ve ŞEKER HASTALIĞI

SEDEF ve ŞEKER HASTALIĞI

SEDEF HASTALIĞI 50g. Isırganotu, 50g. Şahtereotu ve 50g. Civanperçemi 1 lt. sıcak suda 15 dakika bekletilip süzülür ve günde 3-4 bardak içilir. ŞEKER HASTALIĞI 1 lt. sıcak suya 20g. Mersin yaprağı konup 5-10 dakika demlenir ve gün boyu içilir. 250g. servi kozalağı, 250g. pelinotu ve 100g. melisa 2.5lt. alkole konur. Hava almayan bir kapta 45 gün bekletilir ve günde 3 üğün, aç karna, 1...
  2. sedef hastalığı tedavisi

sedef hastalığı tedavisi

sedef hastalığı tedavisi tırnak sedefi sedef hastası olan ünlüler hastalığının tedavisi için öneriler psoriozis hastalığı SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS) Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç...
  3. Sedef Hastaligi (psoriazis)

Sedef Hastaligi (psoriazis)

Nedeni tam olarak bilinmeyen sedef hastalığında, vücudun bazı bölgelerindeki deride aşırı bir büyüme ve bunun sonucunda kalınlaşmış, kırmızı, yama görünümünde kaşıntılı, göze hoş görünmeyen alanlar meydana gelmektedir. Kafa derisi, dizler ve dirsekler en sık tutulan yerlerdir, ancak hastalık tüm vücutta geniş alanları kaplayan lezyonlar meydana getirebileceği gibi eklem iltihaplarına da neden...
  4. Sedef hastalığı bitkisel tedavi

Sedef hastalığı bitkisel tedavi

suna dumankaya sedef hastalığı Sedef hastası kişiler için Suna Dumankaya'nın önermiş olduğu bitkisel formülü sizler için paylaşıyorum. Formül tamamen doğal bir formül arkadaşlar.Evde basit ama etkili malzemelerle kolaylıkla uygulayabilirsiniz Vücudunuzda ki sedefli bölgeyi limonla ovduktan sonra havuç yağı ve susam yağını eşit miktarda karıştırarak cildinize sürün. suna dumankaya
  5. Sedef hastalığını tetikleyen durumlar

Sedef hastalığını tetikleyen durumlar

Sedef hastalığı farklı şekilde herkesi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bazı insanların sedef hastalıkları kendilerinin haberinin olmayacağı kadar hafiftir. Diğer durumlarda ise sedef hastalığı vücudun geniş alanları etkileyecek kadar şiddetli bir durum gösterebilir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda yine de, sedef büyük ölçüde günlük hayatı etkiler. Daha ciddi sedef hastalığı olan...

Sayfayı Paylaş