gebe
  1. melegimeren

melegimeren Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Rabia Köle Olamaz

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında melegimeren tarafından paylaşıldı.

Rabia Köle Olamaz Râbia-tül Adeviyye biraz büyümüştü. Annesi ve babası vefât etti. Üstelik, Basra'da kıtlık ve fevkalâde pahalılık vardı. Bu hengâmede Râbia'nın ablaları dağıldılar. Kimsesiz kalan Râbia'yı zâlim bir kimse yakaladı ve hizmetçi olarak iş gördürdü. Sonra da köle olarak altı gümüş karşılığı bir ihtiyara sattı. O ihtiyarın hizmetçisi olarak, gösterilen zor işleri sabırla yapmaya çalışıyordu. Çok sıkıntılı günler geçirdi. Çok zahmetler çekti, fakat isyân etmedi. Allahü teâlânın takdirine râzı oldu. Edebi fevkalâde idi.

Bir gün karşısına bir nâmahrem, yabancı çıktı. Ondan sakınayım diye hızla giderken düşüp kolu kırıldı. Acz ve kırıklık içinde, mahzûn olmuş bir kalb ile Allahü teâlâya yalvardı.
    "Yâ Rabbî! Garib ve kimsesizim. Yetim ve öksüzüm. Köle edildim. Bir de kolum kırıldı. Lâkin ben bunların hiç birine üzülmüyor, yalnız senin rızânı istiyorum. Benden râzı olup olmadığını da bilmiyorum" dedi.

Bu sırada bir ses duydu.
    "Üzülme, sen âhirette meleklerin bile imreneceği bir makamda bulunacaksın." diyordu.

Râbia tekrar efendisinin evine döndü. Günlük hizmetleri yerine getirir, akşama kadar ayakta dururdu. Bununla beraber her gün oruçlu olur, geceleri de Allahü teâlâya ibâdet ve tâatle geçirirdi. Bir gece efendisi uyandığında Râbia'nın odasından sesler geldiğini işitti. Pencereden bakınca, Râbia'nın, secde ettiğini, Allahü teâlâya şöyle yalvardığını duydu. Diyordu ki:

"Ey Rabbim! Benim arzumun senin emrine uymak olduğunu biliyorsun. Benim saâdetim senin huzûrunda bulunmaktır. Eğer elimden gelse, sana ibâdetten, bir ân geri kalmam. Fakat ev sâhibimin hizmetinde bulunduğum için ona hizmet ediyorum ve sana gereği gibi ibâdet edemiyorum..."

Ev sâhibi, bunları duydu. Ayrıca, Râbia'nın başı üstünde bir kandil bulunduğunu, kandilin bir yere asılı olmadan havada durduğunu, odanın o kandilin nûru ile aydınlandığını gördü ve hayretten dona kaldı.
    "Artık Râbia köle olamaz!" diyordu.

Sabaha kadar uyuyamadı. Sabah olunca hemen Râbia'yı çağırdı ve dedi ki:
    "Artık serbestsin. Dilediğini yap. Ama burada kalırsan ben sana hizmet ederim."
    Râbia;
    "Gideyim." dedi.
    Oradan ayrılıp küçük bir eve yerleşti. Bütün vakitlerini ibâdetle geçirir, bir gün ve gecesinde bin rekat namaz kılardı. Kefenini dâimâ yanında taşır, namaz kılacağı zaman onu serer, üzerine secde ederdi. Kefeni yanında olmadan gezdiğini, kefenini beraberine almadan konuştuğunu kimse görmedi. Süfyân-ı Sevrî ve Hasan-ı Basrî, ondan feyz alırlardı.

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Rabia Köle Olamaz
    ne güzel Allah onlara yakin eylesin bizleri inş.paylaşım için saol canım emeğine sağlık

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

paylasim icin cok sagol canim,emegine saglik

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

allah herkese öyle bir iman nasip etsin bizede inşallah emeğine sağlık

Rabia Köle Olamaz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. köle

köle

Köle Hür bir kimsenin birene köle olduğunu görmesi, şahsiyet ve kimliğini rencide edecek bir şekilde borçlanmaya, sırlarına vakıf birinin şerrinden dolayı onun isteklerine boyun eğmeye; üzüntü ve kedere, içinde bulunduğu şartların esiri olmaya, Köle olmak Alllah'a gerçek anlamda kulluk yapmaya ve hayra nail olmaya da delalet eder.Köle görmek sizi korkutan ve size endişe veren şeylerden...
  2. Hande Yener - Kapına Köleyim

Hande Yener - Kapına Köleyim

sorsam bana benden yakindin simdi neden uzaktasin hayal kurup hep inandirdin yalanin batsin yalancisin 2x kapina köleyim desen inanir miyim yalvarirken seni görsem inanir miyim yeni ask hayatinda mutluluk dilerim dönme sakin geri cok gülerim 2x
  3. Demir Demirkan - Köle Kral

Demir Demirkan - Köle Kral

Akşam üstü saat sekize doğru Bedenim ister kanım canım çeker yarım kalmıştı geçen gece içinde şeytan kanı olan şişe Cennet bir yudum ilerde Kölemiyim yoksa kral mı Yürürken aynı sokakları Arıyorum tek gecelik aşkı Serseri sarhoş hayat bomboş Kölemiyim yoksa kral mı Yürürken aynı sokakları Arıyorum tek gecelik aşkı serseri sarhoş ayıkken herşey boş Müzik durmasın,gündüz olmasın Çalışan sahte...
  4. Kadınsak köle değiliz

Kadınsak köle değiliz

günümüzde geçmişte ve gelecekte kadınları köle gibi gören bi toplumun içerisindeyiz sanatçılardan bu tür konularda konuşanlara ne tür cevaplar geldi haberimizde...... PAPA KADINLARI KIZDIRDI! VATİKAN'IN, ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN İCADININ KADININ ÖZGÜRLEŞMESİNE YOL AÇTIĞINI AÇIKLAMASINA KADINLAR TEPKİ GÖSTERDİ: KADINLARIN HAYATINI KONTROL ETME KONUSUNDA VERİLEN ÖRNEK ONLARA YAPILAN EN BÜYÜK...
  5. Efendisinin Kulağını Çeken Köle

Efendisinin Kulağını Çeken Köle

sahabeler, dini hikayeler, hz. Ömer, en güzel dini hikayeler, halife Ömer, aradığnız herşey burda meleklerim... kul hakkı affedilmeyen günehların arasındadır ki zira hakkı yenilen kişiden helalik alınana kadar mümkün olduğunca eşinizden çocuğuuzdan anne babanızdan akrabalarınızdan konu komşu hısım arkadaş çevrenizdekilerden helallik isteyin insan hayatının zira bir saniye sonrası bile...

Sayfayı Paylaş