gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Rahim filmi neden adet bitiminden hemen sonra çekilmelidir?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

rahim filmi ne zaman çekilir,rahim filmi adetten sonra neden çekilir,rahim filmi adetin kaçıncı günü çekilir,rahim filmi hakkında bilgiler HSG çekilmesinin adet bitiminden sonraki 1-3 gün içinde olmasının üç ayrı temel sebebi vardır:
    I. Adetten temizlenme yeni olduğu için gebelik şansı bu dönemde bulunmamaktadır. Bu nedenle muhtemel olarak oluşan yeni bir gebeliğe zarar verilmemiş olunur.
    II. Adetin ilerleyen günlerinde rahim içi kalınlaşacak bu da rahim içindeki olası kitleleri gizleyecek ve görüntünün netliğini azaltacaktır.
    III. Adet dönemi ve adet döneminden hemen sonra rahim ağzı kanalı (cervical kanal) açıktır. Zaman ile rahim ağzı kanalı kapanacak bu da bu bölgeye yerleştirilen kateterden içeriye opak maddenin girişini engelleyecektir.

rr.jpg

İlaçlı film (HSG) adetli dönemde çekilir mi?

Hayır. HSG adetliyken çekildiğinde enfeksiyon ve endometriosis hastalığı gibi riskler taşıdığından ötürü çekilmez.
    HSG (ilaçı rahim filmi) nasıl çekilir?
    HSG, aslında özel bir röntgen filmi çekimidir. Bunun için önce hasta jinekolojik pozisyonda röntgen masasına yatırılır. Antiseptik solüsyonla dış genital organ ve vajina dezenfeksiyonunu takiben serviks "tenekulum" denen özel bir aletle sabitlenir. Servikal kanaldan içeri itilen özel bir kanül vasıtası ile kontrast (opak) madde rahim içine enjekte edilir.

İşlem birkaç aşamada gerçekleştirilir. Enjekte edilen madde miktarı ve enjeksiyon basıncı ayarlanarak kontrast maddenin rahim içini doldurması, tüplerden geçişi, pelvis (alt karın boşluğu) içinde dağılışı, iki veya üç film çekilerek görüntülenir.

İşlemin "endoskopi (skopi)" yardımıyla yani ilacın yayılımını görerek yapılması başarı oranını arttırır.

Daha sonra bu filmler incelenerek rahim içinde bölme, polip veya myom varlığı, rahim yapısı, tüplerin açık olup olmadığı, tüplerin uç kısmının alt karın boşluğuna açılıp açılmadığına bakılır.

Genelde hasta işlemden 24 saat sonra yeniden çağrılarak, bu kez düz (ilaçsız) batın filmi çekilir. Böylece ilacın batın içine yayılımının varlığı araştırılır.

HSG’ nin bir başka kullanım alanları, laparoskopi , histeroskopi ve tubal reanatamoz (tüplerin mikrocerrahi ile açılması ameliyatı) operasyonları sonrasında yapılan işlemlerin sonuçlarını ve
    başarısını değerlendirmektir.

Rahim filmi neden adet bitiminden hemen sonra çekilmelidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adetten hemen sonra hamile kalınır mı ?

Adetten hemen sonra hamile kalınır mı ?

Adetten hemen sonra hamilelik olur mu Adetten sonra hamilelik Adetten bir hafta sonra hamile kalınır mı Adetten bir kaç gün önce yada sonra gebe kalınabilinir mi konusunu çok düşündüğünüzü biliyorum kızlar bu konu hakkında istiyorum ki sizlerin aklındaki soruları bir nebze olsun azaltayım. Öncekilke Adet hakkında bilgi vereyim size, Adet olayı, olgunlaşan yumurtaların döllenmeden ( yani...
  2. Adetten önce Adetten hemen sonra hamile kalınırmı?

Adetten önce Adetten hemen sonra hamile kalınırmı?

adetten önce birliktelik gebe kalmayı sağlarmı,adetten sonraki birliktelikle gebe kalınırmı,adetliyen hamile kalınırmı,adetten 1 gün sonra ilişkiyle gebe kalınırmı,adetten 1 gün önceki ilişkiyle hamile kalınırmı hakkında bilgiler Melekler mekanı.com'a adetliyken ilşkiye girildiğinde hamile kalınırmı,adetten bir kaç gün önce ilşkiye girdim hamile kalma olasılığım nedir; gibi sorular...
  3. HSG (rahim filmi) nden kac gun sonra adet oldunuzz?

HSG (rahim filmi) nden kac gun sonra adet oldunuzz?

Herkese merhaba. Ben ocak 28de rahim filmi cekildim. Fakat o ay yumurta yok dendi bana daha dogru adetten bir gun once bana 4cm lik kistin var dendi. Adet oldum 9. Gun film cekildi. Iki gun sonra. Prof. Doktor ultrasyonla bakti kistin yok dedi yanlis gormuslerdir dedi. Herneyse anlatmaya devam edeyim filmi cemildikten 11 gun sonra felan 2 gun pembe lekem vardi. Film cekileli 27 gun oldu hala...
  4. İlişkiden hemen sonra adet oldum hamile kalırmıyım?

İlişkiden hemen sonra adet oldum hamile kalırmıyım?

Hamile kalma oranının en yüksek olduğu dönem yumurtlamadan dört gün önce ve yumurtlamadan bir iki gün sonrasıdır. Yumurtlama olduktan 12 -24 saat içerisinde döllenme olmaz ise yumurta ölür. Kadınların aklında olan bir şüphede adet oldum ama yine de hamile olabilirmiyim sorusudur. Bu genel olarak adet düzensizliğini de beraberinde getirir. Eğer üstüne görmekten korkuluyorsa son adet tarihine...
  5. Adetten hemen sonra birlikte oldum hamile kalırmıyım?

Adetten hemen sonra birlikte oldum hamile kalırmıyım?

Adet bitiminde ilişki ile gebelik olabilir mi sorusunun yanıtı ok net ve kesindir. Evet, hamile kalınabilir. Kişinin yumurtalıklarının aktif olarak çalışması demek onun her zaman diliminde hamile olabileceğini göstermektedir. Bazen geç yumurtalama ya da erken yumurtalama dönemlerinde bu gibi hamile kalma durumları yaşanıyor ve örneklere baktığımızda bu oran hiçte az gibi durmuyor. Dolayısı...

Sayfayı Paylaş